top of page

Alrosa Fiyatlarını Yeniden Artırdı

Alrosa, sözleşmeli satış fiyatlarını üst üste üçüncü kez artırarak sürdürülemez büyüme ve dar üretim karı endişelerini artırdı.
Rapaport’un haberine göre, Alrosa’da 1 karat ve fazlası ham ürünler için düzenlemeler ortalama %4 ile %5 arasında değişti. Bu kategorideki fiyatların salgın öncesi seviyelere göre daha yüksek olduğu belirtildi.


“Talebe karşılık veriyoruz”

Alrosa, ‘ticari stratejisi’ hakkında yorum yapmayı reddetti, ancak bir sözcü, Rus madencinin ‘ürünlerinin fiyatların sektörün içinden gelen gerçek talebi takip ettiğine dair güvence verdiğini’ söyledi.


Bu hafta gerçekleşen satış, ABD ve Çin’de alışveriş tatili dönemlerinin ardından gelen güçlü talebin ortasında gerçekleşti. Ancak sakin sezon yaklaşırken yavaşlama uyarıları geldi.

Bir kaynak, “İşlenmemiş taş piyasası çok güçlü olduğu için herkes fiyatları kabul ediyor, ancak bu patlayabilecek bir balon haline gelebilir” dedi.


Gelecek dönem için endişeler yüksek

Sektörün öncüleri, üreticiler için olası zorlukların altını çizdi. Önümüzdeki yavaş ayların nihai talebe ilişkin endişeleri artırmasıyla birlikte, ham elmas fiyatlarının pırlanta fiyatlarını geride bıraktığını iddia ettiler.

Bir Alrosa müşterisi, “Madenciler üretim hattından tüm kar marjını aldılar, çünkü işlenmiş ürün hazır olduğunda, bu pazar bugün olduğundan biraz daha zayıf olacak” dedi. “Muhtemelen, hepimiz para kaybedeceğiz ve masrafları bile karşılamayacağız” diye konuştu.


Alrosa, aynı zamanda pandeminin başlangıcından beri uyguladığı bir imtiyaz olan, müşterilerin istenmeyen malları reddetmelerine izin verme politikasını sürdürdü.

Ancak bir müşteri, 1 Nisan’da başlayan yeni sözleşme döneminde bazı müşterilerin tahsilatlarını korumak için satın alma yapmaya mecbur hissettiğini belirtti. Yine de, Ticaret kısmındaki elmas satışları, madencinin arzındaki düşüşü yansıtacak biçimde, muhtemelen Ocak için bildirdiği 421 milyon $ 'ın ve Şubat ayında elde ettiği 36 milyon doların altında olacak.


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page