top of page

Altınşehir 2022'de Yoğun İlgi Gördü

Pandemi döneminde kapılarını aralayan ve ülkemizin en iyi teknik alt yapısı, ferah mimarisi, yüksek iş güvenliği ile ön plana çıkan, akıllı kuyum üretim kompleksi olan Altınşehir; 2022 yılının yükselen yıldızı oldu.

Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Hacı Öz’ün ve çalışma arkadaşlarının en hayati projesi olarak kabul edilen Kahramanmaraş Altınşehir Kuyum Üretim Kompleksi; büyümeye ve gelişmeye hızlı bir şekilde devam ediyor. Pandemi döneminin hemen öncesinde kapılarını aralayan Altınşehir; 2022 yılında tam kapasite ile kuyumculuk sektörüne hizmet sunma imkanı buldu.


400’e yakın firmanın yer aldığı Altınşehir; bölge kuyumcusunun hızlı gelişimine de vesile oluyor. Yıl içinde hem ülkemizden hem de yurtdışından çok sayıda kuyumcu Altınşehir’i ziyaret etti ve kuyum ticareti için firmalarla görüşmeler gerçekleştirdi.
Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa H. Öz; 2022 yılının kuyumculuk sektörü açısından oldukça verimli geçtiğini, Altınşehir’in de hızlı bir şekilde çıraklıktan kalfalığa geçiş yaptığını söyledi.
Pandeminin etkisinin azalması, gurbetçilerin yüksek takı alımında bulunması, pandemi nedeniyle ertelenen düğünlerin 2022 yılında yapılması ve altın fiyatlarının istikrarlı bir seviyede uzun süre sabit kalmasının kuyum alışverişini pozitif etkilediğini kaydeden Başkan Öz; “Bu yıl yaz sezonu Aralık ayının başına kadar uzadı dersek abartmış olmayız. Gayet güzel bir yılı geride bırakıyoruz. Kahramanmaraş kuyumculuğu hızla büyümeye devam ediyor. Yeni yılda ihracat alanında önemli çalışmalara imza atmayı planlıyoruz. Şu anda Altınşehir çatısı altında ihracat yapmak isteyen firmalara uzman kişiler rehber oluyorlar. Artık bizim bir Dünya hedefimiz var” diye konuştu.


“Altın fiyatları enflasyonun altında kaldı. Çok düşük kar marjlarıyla üretim yapmak çok zor”


2022 yılında altın fiyatlarının enflasyonun altında kaldığını ve kuyum üreticisinin maliyetlerinin, işçilik kazancı olan milyem hesabının üzerine çıktığını belirten Başkan Öz; “Şu andaki rakamlar eşliğinde ucuz kuyum üretimi yapmak imkansız hale gelmiştir. Üreticilerimiz önümüzdeki süreçte işçilik fiyatlarında bir güncelleme yapabilirler. Şu andaki altın fiyatları sürümden kazanmaya sebebiyet veriyor ama düşük karlılıklar eşliğinde bir çalışmanın olmasına yol açıyor” dedi.Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN