top of page

AMERİKALILARIN ALIŞVERİŞ İNTİKAMI İÇİN HARCAYACAKLARI 1.7 TRİLYON DOLAR VARHayatları, işleri ve ekonomiyi harap eden bir salgınla geçen bir yılın ardından, orta üst gelire sahip olacak kadar şanslı olanlar dışarı çıkıp savurganlık yapmaya hazır! İnsanlar, o güzel elbiseleriyle veya yepyeni spor ayakkabılarıyla dışarılara çıkmak istiyor. Bazıları buna "intikam harcaması" diyor.


 

Bir yıllık salgın kısıtlamalarının ardından, giyimden dışarıda yemek yemeye kadar her şey için bir tüketici talebi dalgası geliyor. Alışveriş yapanlar intikam peşinde.

 


ABD perakende satışları rekor seviyelere yakın giderken bir yandan istihdam ve aşılama artıyor. Amerikalılar muazzam fazla bir stoğu biriktirdi; Bloomberg Economics, bunun salgının başlangıcından ocak ayına kadar yaklaşık 1,7 trilyon dolar olduğunu tahmin ediyor. Ve bu, yeni teşvik ödemeleriyle desteklenmek üzere. Wells Fargo & Co.'nun ekonomistlerine göre, ekonomi yeniden açılırken, önümüzdeki iki çeyrekte tüketici harcamaları, hizmetlerde bir toparlanma ile en az 70 yıl içinde muhtemelen en güçlü dönem olacak.


İntikam harcamaları, ülkenin ilk günlerinde koronavirüs pandemisinin merkez üssü olduktan sonra hükümetin normale dönmeye başlamasının ardından geçen Nisan ayında Çin'de görüldü. Şirketler üzerindeki etki açıktı: ABD'li kuyumcu Tiffany & Co.'nun Çin satışları, bir önceki yıla göre mayıs ayında %90 artarken, 10.000 dolarlık çantasıyla tanınan Fransız lüks markası Hermes, bir mağazadan bir günde 2,7 milyon dolarlık bir artış kaydetti. Guangzhou'da kapılar yeniden açılıyor.


Çin ekonomisinde hızlı büyüme


Virüs Avrupa ve Kuzey Amerika'da şiddetlenmeye devam ederken, Çin iyileşmeye doğru gidiyor. Ülkenin yurtiçi seyahat koridorlarının yeniden açılması, yerel halkın Makao ve Hainan gibi yerleri ziyaret etmesiyle turizm tekrar canlandı. Harcama talepleri o kadar yüksek ki, Ralph Lauren Corp., Estee Lauder Cos. ve Coach gibi markalar daha fazla mağaza açmak için çabalıyorlar. ABD'de de benzer bir heyecan olacağına dair evrensel bir umut var.
Amerika’da teşvikler yeniden başlayacak

ABD ekonomisi muhtemelen 2021 boyunca kademeli olarak yeniden açılacak olsa da federal hükümet şimdiden teşvik dağıtmaya başlıyor. Bank of America Corp'un ABD Ekonomi Başkanı Michelle Meyer, "Bu teşvik turu, ekonominin düzgün bir şekilde yeniden açıldığı anda geliyor," dedi.

ABD; perakende satışları, giyim, elektronik, ev mobilyası ve diğer sektörlere yapılan harcamaların artmasıyla birlikte yedi ay içinde en fazla sıçramayı gördü. Büyük mağazalar, önceki aya göre satışlarda yaklaşık %21'lik bir artış gördü.

Ve birçok mağaza ve restorandaki satışlar, salgın öncesi seviyelerinin altında kaldığı için, büyümek istiyor. Yeni doğrudan teşvikler tüketicilere taze destek verecek. Bloomberg Intelligence tarafından yapılan bir analize göre, 1.400 dolarlık ödemeler restoran satışlarını yedi haftaya kadar artırabilir.


'Kesinlikle hazırız'


Abercrombie & Fitch Co., Coty Inc. ve TJX Cos. markalarının çatısı TJ Maxx’in CEO'larından her biri, önümüzdeki aylarda intikam alışverişini artırma olasılığından bahsetti. Online bir satış pazarı olan Poshmark Inc., yazlık kıyafet satışlarının şubat ayında bir önceki aya göre ikiye katlandığını söyledi. CEO Manish Chandra, bunun nüfusun dışarı çıkıp harcamaya hazır olduğunun erken bir işareti olduğunu söyledi.

"Bana göre bu bize bir şeye hazırlandığımızı söylüyor," dedi Chandra. “Sanırım hepimiz buna hazırız. Amerika da kesinlikle hazır ve dünya da hazır görünüyor."


‘İntikam seyahatleri’ yapılacak


Sadece perakendeciler değil havayolu endüstrisindekiler de ‘intikam seyahatinden’ bahsediyor. United Airlines CEO'su Scott Kirby, "insanlar zaten yeni bir araba satın aldı veya evlerine tamir veya dekor yaptı. Bu boş zaman talebi için 2022, 2023 ve 2024'te harcanabilecek çok daha fazla şey anlamına geliyor '' dedi.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page