top of page

Başarıların Altında Çok Büyük Çalışmalar Yatıyor

Zen Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Emil Güzeliş, fuarda gerçekleştirdiğimiz röportajda piyasaya yeni giriş yapan yeni markaları D Diamond ile yakaladıkları başarıdan ve Zen Diamond’ın yurtdışındaki mağazalaşma çalışmalarından bahsetti.Henüz reklam çalışması dahi yapılmadan ciddi bir mağaza sayısına ulaşılan D Diamond’ın bu hızlı başarısının altında çok büyük çalışmaların yattığını belirten Zen Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Emil Güzeliş, süreci şu cümlelerle açıkladı; “Zen’i yaratırken çok büyük zorluklar yaşadık. Blue Diamond’daki büyüme Zen’den hızlı oldu ama eksiklerimiz vardı. Şimdi her şeyi öğrenmiş, pırlanta perakendesini bilen tecrübeli bir ekip ile D Diamond'ı yarattık. Henüz reklamlara başlamadan 60 mağaza olduk, şu an 80’e ulaştık, 2 ay içinde 100 mağaza olacak. 2 yıl içinde rekor olan 100 mağazaya ulaşmış olacağız. 100 mağazadan sonra bölgelerden gelen istekle büyüme daha da hızlı olacak. D Diamond; müşterilerinden reklam katkı payı almıyor, çok az bir karla üreticiden direkt mağazalara mücevher satıyor. D Diamond'ın hedefi Türkiye'nin %50’lik kısmına ulaşmak. Zen'in ve Blue Diamond'ın reklamlarından sonra pırlantayı her ev almak istiyor. Piyasadaki markaların bir çoğu o fiyata ulaşamıyor çünkü toptancılar daha fazla kâr koyuyor, reklam katkı payı koyuyor. D Diamond'da bunların hiç birisi yok.”


‘’Bütün Dünyada Hızla Mağazalaşıyoruz’’


Yurtdışındaki mağazalaşma haberlerine sık sık denk geldiğimiz Zen Diamond bir dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor. Zen Diamond için sırada hangi şehirlerin olduğu bilgisini Emil Güzeliş’ten aldık.


“Dün Mannheim'ı imzaladık. İki hafta önce Belgrad'ı açtık. Yakında Budapeşte geliyor. Bütün dünyada hızlı bir şekilde mağazalaşıyoruz. Mağazaları açan insanlar bizim yıllardır ticaret yaptığımız firmalar, onlara bazı avantajlar sunuyoruz, birçok konuda destek oluyoruz. Hedef dünya markası olmak, dünya markası olmak uzun bir maraton. Dünya markası demek Türkiye’de nasıl pırlanta denildiğinde akla gelen marka zen ise, dünyada da aynısı sorulduğunda, ‘Zen’ diye cevaplandığında, dünya markası olmuşuz demektir. 10 sene sonra dünyada tanınan bir marka olacağımızı düşünüyorum.”


‘’E-ticareti Hem Türkiye’de Hem Dünyada Büyüteceğiz’’


E ticaretin artan önemine dikkat çeken Güzeliş; “Dünyada fotoğraf kalitesi yükseldi. Pandemide insanlar evlerden çıkamadı, bu durumda internet satışları 10 kat arttı. Mağazalar açıldığında bu oran sadece yarı yarıya düştü. Eskiden ‘internet üzerinden satış yapılıyor mu?’ diye sorsaydın, internetin sadece firmanın kendini tanıtmasında rol oynadığını söylerdim. Eğer ki arkasında iyi bir marka güveni varsa, insanlar güvenip alabilir. Beğenilmezse 15 gün içinde iade hakkı tanınıyor. Mücevher sektöründe internet Türkiye'de yeni başladı diyebiliriz, çok daha fazla büyüyeceğini düşünüyorum. Kullanışlı iyi bir internet sitesiyle, fotoğraf kalitesiyle hem Türkiye'de hem de dünyada büyümeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.


댓글


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page