top of page

De Beers, Yılın İlk Yarısında Kâr Oranında Düşüş Yaşadı

Yıla yavaş bir başlangıç yapan De Beers, 2023 yarı yıl raporunu açıkladı. Raporda; 15,3 milyon karatlık ham elmas satış hacminin, bir önceki yıla oranla paralel ilerlediği dikkat çekti.

De Beers’ın ham elmas satışlarının hacmi, bir önceki yıla oranla paralel ilerlemesine rağmen; elde edilen gelir, bir önceki yıla göre 3,6 milyar dolardan yüzde 21 düşüş yaşayarak 2,8 milyar dolara geriledi.


Düşüş, aylardır süren zayıf müşteri talebi, düşük ortalama satış fiyatı ve artan giderlerden kaynaklanıyor.


Ortalama elmas fiyatı; 2023'te satılan düşük değerli elmaslardaki artış nedeniyle, 2022 yılına göre karat başına 213 dolardan yüzde 23 düşüşle 163 dolara geriledi.


Şirkete göre ham elmas talebine yönelik istek, süregelen makroekonomik rüzgarlardan ve 2023'e yaklaşırken orta vadede yüksek seviyelerdeki cilalı elmas envanterinden etkileniyor.


Ortalama işlenmemiş elmas fiyat endeksi de yüzde 2 oranında düşerek tüketicilerin elmas takı talebindeki yumuşamayı ve daha önce bahsedilen işlenmemiş elmas envanterindeki birikimi yansıtıyor.


Ham elmas üretimi, 16,5 milyon karat ile geçen yılın ilk yarısındaki 16,9 milyon karatlık üretime kıyasla oldukça sabit bir oran yansıtıyor.

İlk yarı üretim rakamları De Beers'ın faaliyet gösterdiği üç ülke olan Botsvana, Namibya ve Kanada'daki güçlü performansı yansıtırken, Venetia açık ocağının faaliyete geçmesi nedeniyle Güney Afrika'daki düşüşle dengelendi.


Güney Afrika'da üretim, 2022'deki 9 milyon karattan yüzde 59 azalarak 1,2 milyon karata geriledi.


Ülkenin tek madeni olan Venetia açık ocağı 2022 yılının sonunda kapandı. İşçiler, De Beers'ın yakın zamanda ilk üretimin gerçekleştirildiğini söylediği yeraltı operasyonlarına geçerken düşük dereceli yüzey stoklarını işlemeye devam ediyor. Şirket, üretimin önümüzdeki birkaç yıl içinde artacağını belirtti.


De Beers, madenin ömrünü 2046 yılına kadar uzatması ve yaklaşık 94 milyon karat üretmesi beklenen 2 milyar dolarlık bir proje olan Venetia'yı yeraltına alma sürecine 2013 yılında başladı.


Venetia projesi, devam eden diğer ömür uzatma projeleriyle birlikte, ilk yarı raporuna göre, geçen yılın Haziran ayında 250 milyon dolar olan sermaye harcamalarının yüzde 21 artışla 302 milyon dolara yükselmesine yol açtı.

Venetia projesi

De Beers'in toplam üretiminin yüzde 75'inden fazlasını oluşturan Botsvana'daki elmas üretimi, 2022 yılında üretilen 11,7 milyon karattan yüzde 9 artışla 12,7 milyon karat olarak gerçekleşti.


De Beers, bu artışın Orapa madenindeki, yüksek dereceli cevherin planlanan işlenmesinden kaynaklandığını söyledi.


De Beers Group ve Botsvana hükümeti, 2020 sonunda sona eren anlaşmanın yıllar süren yeniden müzakeresinde yeni bir satış anlaşmasına da vardı.


Mevcut sözleşmenin çok sayıda uzatılmasının ardından, ülkenin kaba elmas üretimi için yapılan yeni anlaşma 2033 yılına kadar uzanırken, De Beers ve hükümet tarafından ortaklaşa işletilen madencilik şirketi Debswana'nın madencilik ruhsatları da 2054 yılına kadar uzatıldı.


Namibya'da üretim, 2022'nin ilk yarısındaki 1 milyon karata kıyasla yüzde 21 artarak 1,2 milyon karata ulaştı. Bu artış, Mart 2022'de üretime başlayan yeni deniz madenciliği gemisi Benguela Gem'in üretiminin devam etmesinden kaynaklanıyor. Şirket, artışın kısmen kara operasyonlarındaki madencilik alanının genişlemeye devam etmesinden de kaynaklandığını söyledi.


De Beers, Kanada'da gerçekleştirdiği üretimde, daha yüksek dereceli cevher işleyebilmek adına planladığı tesis bakımının dengelenmesiyle, 2022 yılındaki1,2 milyon karatlık üretim, yüzde 9 artışla 1,4 milyon karata yükseldi.

Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page