top of page

Sosyal Medyayı Kullanarak E-ticaret Stratejinize Katkı Sağlayacak 5 İpucu

1-) Markanızı ve Kişiliğinizi Sergileyin.

Marka farkındalığı bir kişinin ürününüzü gördüğünde “İşte bu o marka” demesiyle başlar. Markanızın kişiliği varsa, potansiyel müşterilerin sizi hatırlamasını ve tanımasını son derece kolay hale getirirsiniz. Bu sosyal medyada paylaştığınız mizahi görseller olabileceği gibi sizin değerlerinizi temsil eden paylaşımlarda olabilir.


2-) İş Birliği Yapın.

Hedef kitlenizin sevdiği bir influencer ile veya sektörünüzden başka bir markayla (tabi ki rakibiniz değil) iş birliği yapın. Ancak bunu sadece daha fazla kişiye erişmek için yapmayın. Aynı zamanda bir iş birliğinin potansiyel müşterilerinize nasıl fayda sağlayabileceğini ve markanızın değerlerine nasıl uyduğunu düşünün.


Amaca yönelik iş birlikleri yoluyla e-ticaret mağazanızı tanıtmak için kullanabileceğiniz bazı fikirler:

  • Bir influencer’ı ürününüzü test etmesi için davet edin ve onlardan yorumlarını izleyicileriyle paylaşmalarını isteyin.

  • Benzer kitlelere hitap eden birkaç başka markayla ortak olun ve kitleleriniz için yüksek değerli bir hediye oluşturun.

  • Markanıza bağlı influencer’lar ile Instagram’da bir Soru-Cevap oturumu düzenleyin.

3-) Video İçeriği Kullanın

İçeriğinizin markanızı nasıl temsil etmesi gerektiğinden bahsettik. Ancak tüm içerik türleri birbirleriyle eşit değil. Markanızla alakalı fikirlerinizi yoğun haber akışlarında kaybolmaktan kurtarmak için, aşağıdakiler gibi popüler etkileşimli içerik formatlarını deneyin:

  • Instagram Hikayeleri

  • Instagram Reels

  • Instagram Canlı

  • TikToks

Her gün 500 milyondan fazla kişi Instagram Hikayeleri kullanıyor ve platform hem Hikayelere hem de Instagram Live’a sürekli olarak yeni satış özellikleri ekliyor.

Diğer sosyal medya platformları da story özelliklerinden geride kalmadı. Facebook Hikayeleri 2020’de uyguladı, Twitter’da artık Fleets’ler var. LinkedIn bile çoğunluğa karıştı ve kendi hikayelerini kullanıcılara sundu. TikTok’un agresif büyümesini de bu yolculuğunuza ekleyin. Çünkü artık insanlar kısa formatta olan videoları seviyor .

Bu bilgiyi hedef kitlenizin ilgisini çekmek için nasıl kullanabilirsiniz? Nasıl isterseniz! Tek sınır yaratıcılığınız.


Unutmayın: tüm içeriğinizin doğrudan satışlarla ilgili olması gerekmez. Takipçilerinizi eğlendirmek ve onlarla daha güçlü bir ilişki kurmak için Instagram Hikayelerini, canlı yayınları veya TikTok’u kullanabilirsiniz.


4-) Kullanıcılarınızın Oluşturdukları İçerikleri Yayınlayın.

Mutlu müşterilerden gelen olumlu yorumların sosyal kanıt olduğunu unutmayın! En önemlisi kullanıcı tarafından oluşturulan içerik başkalarına da ilham verir ve potansiyel müşteri kitlenizin gözünde size ekstra katkı sağlar.


Müşterilerinizi, markanızı etiketleyerek, ürünlerinizin yer aldığı resim ve videoları sosyal medyalarında paylaşmaya teşvik edin. Ardından, bunları kendi profillerinizle yeniden paylaşın (elbette kullanıcıyı da etiketleyerek).


Örneğin; Starbucks kendi profilinde ve storylerinde müşterilerinin paylaştığı gönderileri paylaşıyor. Müşterileriniz görüldüklerini hissettiklerinde markanızla arasında daha güçlü bir ilişki oluşur. Müşterilerinizin ürünlerinizi sosyal medyada gururla sergilemeleri sizi yeni ziyaretçiler (diğer bir deyişle potansiyel müşteriler) için daha güvenilir kılar.


Ama bekleyin, hepsi bu değil. Bir müşteri ürününüzü içeren bir fotoğrafı veya videoyu her paylaştığında, takipçileri onu görebilir ve onunla etkileşime girebilir. Yeni kitlelerle tanışmanın böylesine gerçek, organik önerilerden daha iyi bir yolu olabilir mi?


5-) Düzenli Post Paylaşmayı İhmal Etmeyin.

Sosyal medyadaki varlığınız biraz ilgi çekmeye başladığında ve bir takipçi kitlesi oluşturduğunuzda, kitlenizin sizi akılda tutmasını isteyeceksiniz.

Düzenli şekilde gönderi paylaşarak kitlenizin aklında kalabilir ve etkileşiminizi devam ettirebilirsiniz. Ayrıca, potansiyel müşterilerin herhangi bir içerikle etkileşime girmeden markanızla etkileşime girmesini nasıl bekleyebilirsiniz değil mi?

Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page