E-ticaret İçin Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı?
E-ticaret için sosyal medya kullanımı mağaza sahipleri için bulunmaz bir nimet gibidir. Neden olmasın ki? Her yıl daha fazla internet kullanıcısı çevrimiçi satın alırken, e-ticaret endüstrisi özellikle pandemi süreci ile birlikte patlama yaşadı. E-ticaret yapmayı düşünmeyen bir çok sektör internet satış mağazalarını açtı. Ve her geçen gün de sayıları giderek artıyor. Bu, tüketiciler için harikadır çünkü bir satın alma işlemi yapmaya çalışırken hiç olmadığı kadar fazla seçeneğe sahipler. Ancak e-ticaret mağazası sahipleri için bu, çevrimiçi perakendenin giderek daha rekabetçi bir endüstri haline geldiği anlamına geliyor, bu nedenle e-ticaret için sosyal medyayı kullanmak çok ama çok değerlidir.


SEO ve Arama ağı reklamcılığı gibi stratejiler, çevrimiçi görünürlüğünüzü artırmanıza ve yeni müşterilere ulaşmanıza izin verirken, e-ticaret sosyal medya pazarlaması, marka farkındalığını artırmanın ve sitenize nitelikli trafik getirmenin başka bir etkili yolunu sunar. Yani bir sosyal medya e-ticaret stratejisi, marka bilinirliği oluşturmanıza, müşterilerle iletişim kurmanıza ve çevrimiçi mağazanız için daha fazla nitelikli satış oluşturmanıza yardımcı olabilir.


Hootsuite ve We Are Social 2021 Ocak E-ticaret verilerine göre;

  • İnternet kullanıcılarının %76,8’i 2020’de çevrimiçi olarak bir ürün satın aldı.

  • Kullanıcıların %44,8’i markayla ilgili bilgileri aramak için sosyal medyayı kullanıyor.

  • 16 ila 24 yaş arasındaki internet kullanıcılarının yarısından fazlası, markaları araştırmak için sosyal medyayı kullanıyor. (%55,9 kadın kullanıcı ve %51 erkek kullanıcı)

Tüketiciler için sosyal medyanın bu büyük popülaritesine rağmen, özellikle ülkemizde bir çok e-ticaret işletmesinin, sosyal ağların gerçekte sahip olduğu potansiyelden hala yararlanmadığını çok net görebiliyoruz. Siz de bu tür işletmelerden biriyseniz, müşteriler için daha iyi bir marka deneyimi oluşturmak, sitenize trafik çekmek ve satış fırsatları oluşturmak için mükemmel bir fırsatı kaçırıyorsunuz. Facebook, LinkedIn gibi birçok sosyal medya ağı şu anda reklam, satış ve müşteri hizmetleri için ücretsiz yerel çözümler sunuyor. Ancak endişelenmenize gerek yok. Henüz çok geç değil.


Doğru hedeflenmiş bir kitle, doğru görsel/video ve doğru strateji ile e-ticarette satışlarınızı artırmaya çalışırken sosyal medyayı nasıl kullanmanız gerekir? Ya da sıfırdan bir sosyal medya hesabı oluşturuyorsanız hangi adımları izlemeniz gerekiyor? İşte tüm bu soruların cevabı için yazımızı okumaya devam edin…


Sosyal Medya E-ticaret Pazarlaması Nedir?

Markanızın ürün veya hizmetlerini artırmak amaçlı sosyal medya kanallarını etkin bir şekilde kullanmak ve bunlardan dönüşüm sağlayabilmek sosyal medya e-ticaret pazarlamasını oluşturur. Bu sebepten markanıza, iş modelinize ve hedeflerinize bağlı olarak bir strateji geliştirmelisiniz. Bu stratejiyi oluştururken atlamamanız gereken önemli bazı noktaları sizler için derledik.

  • Öncelikle ürün ve hizmetinizi tanıtacak, mümkünse marka adınız ile aynı olan bir web siteniz olmalı.

  • Web sitenizde satışlarınızı artıracak indirimler, bloglar paylaşın. Bunlarla entegre bir şekilde ürünlerinizi sosyal medyada da paylaşın ve mutlaka ürün etiketlerini kullanın.

  • Satış öncesi ve sonrası müşterilerle iletişim halinde olun.

  • Rakiplerini ve sektördeki yenilikleri takip edin.Peki sosyal medya e-ticaret pazarlaması, sosyal satış veya sosyal ticaret ile aynı şey midir?


Sosyal medya e-ticaret pazarlaması sosyal satış ve sosyal ticaret terimlerini de içine alan geniş bir kapsama sahiptir. Bu 3 tanımı ayrı ayarı açıklayacak olursak eğer;

Sosyal Ticaret: Facebook, Instagram mağazaları, ürün pinleri ve diğer sosyal medya alışveriş çözümlerini sunarak doğrudan sosyal medyadan ürün veya hizmet satma sürecidir.

Sosyal Satış: satış potansiyellerini belirlemek bağlantı kurmak ve beslemek için sosyal medyayı kullanma sürecidir.

Sosyal Medya E-ticaret Pazarlaması: marka bilincini oluşturma, reklamcılık, topluluk yönetimi, sosyal müşteri hizmetleri, rekabet analizi, sosyal dinleme ile beraber sosyal satış ve sosyal ticaret sürecidir.


E-ticaret İçin Sosyal Medya Nasıl Kullanılır?

Sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanarak e-ticaret satışlarınızı artırmak ve daha geniş potansiyel kitlelere erişmek için aşağıdaki adımları dikkate alabilirsiniz…


Marka Bilinirliği Oluşturma

Yeni bir ürün satışı yapacaksınız ancak insanlar ne sattığınızı bilmiyorsa satış yapmanız pek mümkün değil Marka bilinirliği oluşturmak uzun ve zahmetli bir süreçtir. Ancak sosyal medyayı etkili şekilde kullanarak bu zahmeti en aza indirebilir, süreci mümkün mertebe daha kısa tutabilirsiniz.

Mesela, ürün veya hizmetinize ilgi duyacak kişilere hitap eden görsel/video paylaşımı, ilgi çekici captionlar, iş birlikleri vb. gibi süreçler zamanla marka bilinirliği oluşturmanıza yardımcı olur. İşi biraz daha hızlandırmak için sosyal medya reklamları kullanabilirsiniz. Reklam bütçeniz bu sürecin başında size göre düşük gelebilir. Ancak doğru hedef kitleyi yakalamak ve ileri dönemler için nokta atışı yapmak adına faydalı olacaktır.

Son istatistiklere göre;