top of page

‘Estrela de Fura’ ve ‘The Eternal Pink’ 30 Milyon Dolardan Fazla Fiyata Satıldı

"Estrela de Fura" şu ana kadar müzayedede satılan en pahalı yakut olurken; morumsu pembe elmas da, (The Eternal Pink) kendi kategorisinde rekor kırdı.

Sotheby’s, müzayede evleri arasında bir ilke imza atarak, Perşembe günü gerçekleştirilen müzayedede iki mücevheri, 30 milyon doların üzerinde bir fiyata sattı.


Yakut ve değerli taş için açık artırmada dünya rekoru kıran Mozambik yakutu ‘‘Estrela de Fura’’ 34.8 milyon dolara satılarak satış öncesinde tahmin edilen fiyatı aştı. Değerli taşı Orta Doğu'dan özel bir koleksiyoncu satın aldı.


Morumsu pembe elmas "The Eternal Pink", 34,8 milyon dolar (karat başına 3,3 milyon dolar) karşılığında satıldı.

Sotheby's, 10,57 karatlık taşın bugüne kadar piyasaya çıkan en canlı pembe elmas olduğunu belirtti.


The Eternal Pink elmas, dünya müzayede ve renk kategorisinde fiyat rekoru kırdı, ancak taş satış öncesi abartıyı tam olarak karşılayamadı.


Her iki değerli taş, Perşembe günü düzenlenen ve toplam satışların 95,9 milyon dolara ulaştığı (tahmini 87,9 - 99,1 milyon $) Magnificent Jewels müzayedesinde satıldı.


Sotheby's, şimdiye kadar New York’ta düzenlediği müzayedeler arasında, rekor bir seviyeye ulaştı. Bir önceki rekor 65,1 milyon dolarla Nisan 2015'te kırılmıştı.

"Müzayede bloğunda; gelmiş geçmiş en seçkin, önemli ve değerli taşlardan birinin değil, ikisinin de tarihi satışına tanık olduk."

Sotheby's Mücevherat Amerika Başkanı Quig Bruning


"Estrela de Fura’yı ilk gördüğümde hissettiğim duyguları ifade etmek zor, ancak basitçe söylemek gerekirse büyülenmiştim. Eşi benzeri görülmemiş boyutu, göz alıcı rengi ve nadir görülen optik şeffaflık ve berraklık derecesiyle, bugün dünyanın en efsanevi değerli taşları arasına girerek rekor kıran fiyatını gerçekten hak etti" dedi Bruning.

Estrela de Fura, 2022’nin Temmuz ayında dünyanın en büyük yakut yataklarından biri olan Fura Gems'in Mozambik'teki yakut madeninde 101 karatlık bir taş olarak keşfedildi.


Estrela de Fura, mücevher müzayedesinden önce şimdiye kadar müzayedeye çıkan en büyük yakut olarak adlandırıldığı için dikkatleri üzerine çekmişti.


Müzayede evi, bu önem ve büyüklükteki yakutların son derece nadir olduğunu belirtti. Bugüne kadar sadece iki müzayede 15 milyon doları aşmıştı. Bu durum, mücevherin ortaya çıkışının bir dönüm noktası.


"FURA Gems'in inanılmaz yolculuğunda anıtsal bir dönüm noktası. Sadece beş yıl içinde şirketimiz olağanüstü bir büyüme yaşadı ve açık artırmada satılan herhangi bir yakut veya renkli değerli taş için gururla bir dünya rekoru kırdığımız tarihi bir anla sonuçlandı."

Fura Gems'in kurucusu ve CEO'su Dev Shetty


Bu rekor daha önce 2015 yılının Mayıs ayında, Sotheby's Cenevre'de 30,3 milyon dolara alıcı bulan 25,59 karatlık Birmanya taşı "Sunrise Ruby "ye aitti.


Sotheby's müzayede öncesinde değerli taş için yayınladığı "İlk Bakış "ta, uzmanların Mozambik yakutunu kaba haliyle bile "floresan özelliğiyle, olağanüstü berraklığıyla ve 'güvercin kanı' olarak bilinen canlı kırmızı tonuyla olağanüstü bir doğa hazinesi" olarak değerlendirdiklerini belirtti.


Shetty, 55 karatlık yakutun "nesilde bir kez yapılan bir keşif" ve "Fura Mozambik yakutlarının nihai temsili" olduğunu söylerken, bu satış sayesinde Mozambik'in ileride değerli taş kategorisinde önemli bir kaynak olarak haritada yer alacağına inanıyor.


Sotheby's daha önce Estrela de Fura'nın satışından elde edilen gelirin; bir kısmının madencilik, mühendislik, marangozluk ve tarım alanlarında eğitim ve teknik eğitime erişimi teşvik etmek amacıyla Fura Eğitim Akademisi'nin kurulmasına tahsis edileceğini açıklamıştı.

The Eternal Pink

Bruning, ‘‘nefes kesici ve olağanüstü bir elmasa sahip olmak da aynı şekilde bir onurdu ve bugünkü fiyatı, Sotheby's'in dünyanın en nadir elmas kreasyonları için önde gelen yer olduğunu bir kez daha teyit ediyor" dedi.


Kusursuz, canlı morumsu pembe elmasın 34,8 milyon dolarlık satış fiyatı, 2019 yılında Sotheby's’in Hong Kong'da gerçekleştirdiği müzayedede 19,9 milyon dolara (karat başına 1,9 milyon dolar) satılan 10,64 karatlık elmasın rekorunu aşıyor.


Ancak The Eternal Pink için ödenen fiyat, satış öncesi tahmininin hemen altında kaldı.


Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN