top of page

FRANCHISE ALAN SEÇİMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Özellikle son yıllarda franchising mağaza açma talebinin artması ile birlikte franchise veren firmalar iş ortağı seçme kriterlerini de net bir şekilde belirlemeye başlamışlardır. Belli bir mağaza ile ilgili birden fazla talebin olduğu durumlarda, franchise veren firmalar aşağıdaki sıralanan kriterlere en uygun firmalarla iş ortaklığı yapma durumuna giderler. Bazı durumlarda, bir mağaza için 7-8 franchisee adayının başvuru- sunun olduğu dahi gözlemlenir. Bu durumlarda franchise alan seçimi kriterleri önem kazanır. Yalnızca 1 adayın olduğu durumlarda da sağlıklı bir iş ortaklığının tesisi için bu kriterler son derece önemlidir.


VİZYON

Franchising sisteminde franchisor, yıllarca emek harcadığı, milyonlarca dolarlık reklam yatırımı yaptığı ve çok özverili çalışmalar sonucunda belli bir duruma taşıdığı markasını iş ortağına teslim eder. Bu markayı taşımak belli bir vizyon ve kalite standardı gerektirir. Uluslararası standartlarda profesyonel mağazacılık uygulamalarına uygun faaliyet gösteremeyecek firmalar, finansal güçleri ne kadar yüksek olursa olsun, mağaza lokasyonu ve bölge talebi ne kadar olumlu olursa olsun, franchise veren markalar tarafından tercih edilmezler. “Bu mağazanın dekorasyon parasını ben verdim, içindeki ürünler de benim, ben ne istersem o şekilde çalışırım” düşüncesi sistemin özüne ters düşen bir yaklaşımdır ve başarısızlık getirir.


MALİ GÜÇ

Ülkenin en büyük kuyumcu&mücevher markaları ile iş birliği yapmak belli bir finansal güç gerektirir. Franchise veren firmalar da genellikle kendi bölgelerinde en yüksek finansal güce sahip firmalar ile iş birliği yapmak isterler. Mali güç önemlidir ama ön koşul değildir. Profesyonel mağazacılık uygulamaları ve markanın gücü çok yüksek sermayeye sahip olmayan firmalara da kendi bölgesinde rekabet avantajı sağlayabilir. Bu yüzden bazı durumlarda, bölgesinde yüksek finansal güce sahip olup da başarılı bir şekilde ticari faaliyetlerini yürüten firmalar, çok yüksek derecede ihtiyaç duymasalar da kendilerine rakip üretmemek için ikinci ya da üçüncü mağazalarını franchising formatında açma yöntemini benimserler. Aksi taktirde daha az finansal güce sahip, küçük ama profesyonel anlayışa sahip firma, markanın gücünü de arkasına alarak rekabet üstünlüğü sağlayabilir.

MÜŞTERİ PROFİLİ VE LOKASYON

Markanın hedef kitlesi ile, mağazanın açılması planlanan bölgedeki müşteri profili paralellik göstermelidir. Franchisee adayının vizyonu ne kadar geniş, finansal gücü ne kadar yüksek olursa olsun, eğer bölge talebi uygun değilse iş ortaklığının başarı şansı da o derecede düşük olacaktır.

Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page