top of page

G7, Rus Elmas Ticaretini Kısıtlamak İçin Çalışmalara Başlıyor

G7 ülkeleri, (Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD) Rus elmaslarını piyasadan uzak tutmaya odaklanırken, İngiltere bu elmasları tamamen yasaklayacak.

Japonya'nın Hiroşima kentinde yapılan toplantının ardından Beyaz Saray'ın internet sitesinde yapılan açıklamada, "Rusya'nın elmas ihracatından elde ettiği gelirleri azaltmak amacıyla, Rusya'da çıkarılan, işlenen veya üretilen elmasların ticaretini ve kullanımını kısıtlamak için birlikte çalışmaya devam edeceğiz" denildi.


Açıklamada ayrıca "izleme teknolojileri de dahil olmak üzere gelecekte koordine edilecek kısıtlayıcı tedbirlerin etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kilit ortaklarla temasa geçecekleri" ifade edildi.


G7; Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD'nin yanı sıra Avrupa Birliği'nden (AB) oluşuyor. Bu ülkelerin birçoğu Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından kendi tedbirlerini uygulamaya koymuştu. Örneğin ABD, doğrudan Rusya'dan gelen elmaslara yaptırım uyguladı, ancak Hindistan veya Belçika gibi yerlerde kaba kesim ve cilalama, teknik olarak yasal olmaya devam ediyor.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ülke genelinde tüm Rus elmaslarının yanı sıra bakır, alüminyum ve nikel ithalatını da yasaklayacağını açıkladı. İngiltere daha önce de ülkenin en büyük elmas madencisi Alrosa ile iş yapmak da dahil olmak üzere Rusya'ya karşı yaptırımlar uygulamış ve bir dizi değerli ve yarı değerli taş ve metal üzerindeki ithalat vergilerini yüzde 35 oranında artırmıştı.


"Açıklanan yaptırımların da gösterdiği üzere G7, Rusya'dan gelen tehdit karşısında birlik olmaya devam etmektedir. İngiltere, Rus elmaslarına karşı harekete geçme konusunda zaten öncülük etmişti. Bugünkü duyuru daha da ileri gidiyor.... Birleşik Krallık ve G7 ortaklarımız tarafından Rusya'ya uygulanan yaptırımlar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in savaş çabalarının geriletilmesinde açık ve aşamalı bir etki yaratmaktadır."

- İngiltere Başbakanı Rishi Sunak -


Bu arada, CNN'de yayınlanan bir habere göre, henüz Rus elmaslarının ithalatına yasak getirmemiş olan AB, önümüzdeki birkaç gün içinde bu yönde bir adım atabilir.


İngiltere hükümeti, Rus elmas ihracatının 2021 yılında toplam 4 milyar dolar olduğunu söyledi.


Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN