top of page

İstanbul Fuar Merkezinin Prestiji Artacak

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Kuyumculuk Komite Başkanı Ercan Özboyacı, İstanbul Fuar Merkezinin teknik ve mekanik altyapılarının geliştirileceğini belirtti ve fuar alanının 500 bin metrekareye çıkacağını vurguladı. Ülkemizde yaşanan felaketinin yaşandığı günden bu yana ekibi ile yoğun çalışmalar sürdüren Özboyacı, İTO’nun deprem bölgesi için gerçekleştirdiği faaliyetlerden de bahsetti.

Deprem Felaketinin Etkisi Fuara Yansıdı

"Bütün katılımcıları teker teker ziyaret ediyoruz, fuarın iyi geçtiğini söylüyorlar. Şubat ayında ülkemizde yaşanan deprem ve sonrasında yaşanan sel felaketinden dolayı bir burukluk var. Bu durumun yansımalarını fuarda da hissediyoruz, gelmek isteyip etkinliğe katılımını iptal edenler var. Biraz daha sakin bir fuar geçtiğini gözlemleyebiliyorum. Profesyonel alıcılar var, her ne olursa olsun Mart Fuarının enerjisi ve beklentileri her zaman yüksektir. Dünyanın birçok yerinden gelen alım heyetlerini gözlemledik.


Mücevher İhracatçıları Birliğini tebrik ediyorum çok güzel hazırlanmışlar. Hall sayısı ve katılımcı sayısı artmış. Fuarın girişinde katılımcıları ve ziyaretçileri karşılayan Art for Jewellery, İstanbul Jewelry Show’a kalite katan bir faaliyet. Dolayısıyla kendilerini tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Fuar alanı, İstanbul Ticaret Odasına geçtikten sonra fuarın konforunda önemli değişikler oldu. Bizler de fuarın her noktasında, artan kaliteyi hissediyoruz. Türkiye’nin birçok yerinden gelen ziyaretçileri her gün gözlemleyebiliyoruz, yurt dışından da aynı şekilde birçok kişi geliyor. İyi bir fuar olduğunu düşünüyorum."


İFM’nin Mekanik ve Teknik Altyapısı Değişti

"İstanbul Fuar Merkezi (İFM), İstanbul Ticaret Odası bünyesine geçtikten sonra çok ciddi yatırım almaya başladı. Tüm mekanik ve teknik altyapısı değişti. Girişte bulunan süslemeler, lavabolar ve yemeklerdeki değişimler gözlemlenir derecede fark yaratıyor. Cemile Sultan, yeme - içme servisleri devraldı, bu alandaki değişimleri de hep beraber görüyoruz. İnsanların ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri market gibi birçok imkan İstanbul Fuar Merkezinde sunuluyor. Biz eskiden buradaki fuarlara katılım gösterdiğimizde, teknik sorunlar yaşardık."


Fuar Alanı Daha Prestijli Bir Merkez Haline Gelecek

"İstanbul Fuar Merkezi büyüyecek. 500 bin metrekareye çıkması için İstanbul Ticaret Odasının ciddi çalışmaları var. Bu konu ile alakalı izinler alındı, bütçeler ayrıldı. Bu fuar, teknik altyapısı gelişerek büyüyecek. Bizler de yurt dışında gördüğümüz fuarlardan daha iyi hizmet veren bir fuar merkezine sahip olacağız. Umarım önümüzdeki üç yıl içinde çalışmalar bitmiş olur, çok daha prestijli bir fuar alanına sahip oluruz."

Deprem Bölgesi Kuyumculuk Sektörü İçin Önemli Bir Bölge

"Depremde hayatını kaybeden bütün yurttaşlarımıza Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Deprem bölgesi bizlerin de uzun süredir çalıştığımız alanlardı. Bölgede ailemiz gibi gördüğümüz müşterilerimiz, dostlarımız, arkadaşlarımız var. İçlerinden hayatını kaybedenler, yakınlarından kaybedenler oldu. Çok üzgünüz, bütün Şubat ayı bu olayın şoku ile geçti. Hemen arkasından yaşanan sel felaketi.. Umuyorum ki bir daha böyle felaketler yaşanmaz."


Türkiye’deki En Prestijli Çalışma İTO’ya Ait

"İstanbul Ticaret Odası olarak depremin ilk günü eyleme geçtik. İstanbul Ticaret Odası Meclisinde 200 milyon liralık bir bütçe oluşturuldu. 200 milyon bütçenin haricinde 100’ün üzerinde tır, 8 tane kargo uçağıyla çok ciddi bir çalışma yapıldı. Şu açıklamayı gönül rahatlığı ile yapabilirim; Türkiye’deki en profesyonel çalışma İTO tarafından gerçekleştirilmiş olabilir.


Türk Hava Yolları Kargo Merkezinde bir kargo binası kiralandı, bütün gelen ürünler barkodlandı, tasfiye edildi, kolilendi ve afet bölgelerindeki ihtiyaca göre nakliyeler gerçekleştirildi. Bizi İTO olarak Hatay ile eşleştirmişlerdi, Hatay’da belirli bir seviyeye gelince Kahramanmaraş’a ardından Adıyaman’a yönlendirdiler. Biz de bölgeden aldığımız haberler ile ihtiyaca göre nakliyeler gerçekleştirdik. Gönderilen ürünlerin karşılanması ve dağıtılması konusunda bir aksilik yaşanmaması adına İTO’dan bir ekibi deprem bölgesine gönderdik."


Bölgede İnşaat Süreci Başlıyor

"Şimdi ise konteyner gönderimi için çalışmalar başladı. Geçtiğimiz hafta bölgede bulunan küçük esnaflar için konteynerden çarşı oluşturulmaya başlandı. Küçük esnafların hayatlarını ve ticaretlerini devam ettirebilmeleri için çarşı konteynerin kurulması çok önemliydi. Güzel dönüşlerin yapıldığını duyuyoruz. Çok zor ve uzun bir süreç. Bundan sonra bölgede artık inşaat süreci başlayacak. Biz de bütçemizin büyük bir kısmını bu sürece ayırdık. Konutların, okulların yapılması için ciddi çalışmalar içerisindeyiz. Umarım yakın zamanda sizinle haberini paylaşırım. Ne yaparsak yapalım yüreğimiz soğumuyor, çok acı şeyler yaşandı. Umarım ülkemizin yaşadığı son felaket olur."


Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page