top of page

Istanbul Jewelry Show Kapılarını Açtı

Dünyadaki en büyük 5 uluslararası mücevher fuarından biri ve bulunduğu bölgenin lider fuarı olan Istanbul Jewelry Show, bugün ziyaretçilerine kapılarını açtı. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve sektörün önemli isimleri, fuarın açılışını gerçekleştirdi.


Mücevher sektörünün bölgedeki en önemli fuarı olarak bilinen İstanbul Jewelry Show, sektörün lider firmalarının en yeni ürün, hizmet ve teknolojik çözümlerini sunduğu, yeni trendlerin oluşturulduğu ve yeni iş birliklerinin meydana geldiği güvenilir bir platform sunuyor.


Yerli ve yabancı Mücevher profesyonellerini 53. kez bir araya getiren fuarın açılışında, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay yer aldı. Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın, İSO Kuyumculuk Komitesi Başkanı İmam Altınbaş, İTO Kuyumculuk Komitesi Başkanı Ercan Özboyacı, İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu üyeleri, İKO Yönetim Kurulu Üyeleri, kuyumcu oda ve dernek başkanlarında katılımıyla fuarın açılışı gerçekleştirildi.


''Mücevher Sektörü Üst Sıraları Hak Ediyor''

Bakan Yardımcısı Turagay, fuar açılışında yapmış olduğu konuşmada şu sözlere yer verdi: ‘’Geçen yılki ihracat 6.9 milyar $ bu yıl ilk iki ay içinde yapılan ihracatın 1.3 milyar $ civarında, yüksek katma değer yaratan mücevher sektörü, Ticaret Bakanlığı nezdinde önemli bir sektör konumunda. İhracatta kilogram başı ortalama değerinin 1.4, genele göre 1000 dolarlık kilogram katma değer yaratan mücevher sektörünün yeri çok önemli. 2023 yılında üretimden ihracata dünya 3.sü olan sektörün, üst sıraları hak ettiğini ve bunun ulaşılabilir olduğunu düşünüyorum.’’


Deprem nedeniyle geçmiş yıllardan farklı bir açılış töreni gerçekleştirilen fuara bin 500 firmanın katıldığını söyleyen Burak Yakın, sözlerine şöyle devam etti: “Mücevher İhracatçıları Birliği olarak içinde bulunduğumuz koşullara rağmen tüm dünya ülkelerinden 628 firmadan 1000’e yakın yabancı alıcıyı fuarımıza getirdik. Firmalarımız gerçekten çok özel standlar hazırladılar.Fuarda Designer Club, Art For Jewellery gibi çok değerli alanlarımız var. Yine dünyanın hiçbir ülkesi bu anlamda alanlar ayırmıyor; bizim ise binlerce yıllık kültürümüz var, elbette bunu yansıtmamız lazım. Türkiye bu fuarla yaralarını daha hızlı saracak.”Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN