top of page

JEWELLERY ANTALYA’YA YOĞUN İLGİ

Mücevher İhracatçıları Birliği, 2022'nin ilk mücevher alım heyeti etkinliği olan Jewellery Antalya'yı 7-11 Ocak tarihleri ​​arasında Antalya'da düzenledi. Jewellery Antalya'ya Avrupa, Doğu Avrupa, Asya, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika'dan 82 farklı ülkeden 300'ün üzerinde alıcı katıldı.


Mücevher İhracatçıları Birliği bu yıl ikincisi düzenlenen Jewellery Antalya’da 82 farklı ülkeden 300’ün üzerinde nitelikli alıcı katıldı. 4 gün süren etkinlikte 60 ihracatçı firmamız yabancı alıcılarla bir araya geldi. Sevgililer Günü ve Dünya Kadınlar Günü öncesindeki satın alma döneminin hedeflendiği organizasyondan hem ziyaretçiler hem de katılımcılar son derece memnun ayrıldı.


Butik etkinlik konseptinde düzenlenen Jewellery Antalya’ya altın, gümüş, pırlanta ve inci ürün gruplarında faaliyet gösteren 60 Türk mücevher firması katıldı. Katılımcı firmalarımızın hemen hemen tamamının son derece verimli bir etkinlik yaşaması sebebiyle bir sonraki yılın rezervasyonları, etkinlik devam ederken yapılmaya başlandı. Fuara katılan firmaların bir kısmının bir sonraki fuarda daha geniş alan talep etmesi ve katılmayan firmaların da bir sonraki organizasyon için şimdiden talepte bulunması üzerinde Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Kamar şu değerlendirmelerde bulundu;


Antalya fuarı hedefine ulaşıyor

Pandemi dönemi olmasaydı bugün daha iyi noktalarda olacaktık. İlk organizasyonda yalnızca belirli bir coğrafyadan misafirleri çağırıyorduk ama bu organizasyonda 82 farklı ülkeden 300’ü aşkın özel seçilmiş alıcı ağırladık. Bunun gibi organizasyonlara devam edeceğiz. Biz bunu Antalya ile birlikte ABD’de Miami’de, Asya’da ve Afrika’da olmak üzere yılda 4 defa alım heyeti organize etmeyi hedefliyoruz. Bugün burada iyi bir organizasyon gerçekleştiriyoruz. Herkesin memnun olduğunu görüyorum. Buna devam edeceğiz. Bundan 4 sene önce Miami’ye giderken yaklaşık20 firma ile yola çıkmıştık. Bugün bu sayı 60’a yükseldi. Netice itibarı ile benim ‘’Uç Beyi’’ olarak nitelendirdiğim, değişik coğrafyalara giden, ülkemizi temsil eden üyelerimizle beraber hareket edeceğiz.


Katılımcı sayısını artırmayı düşünmüyoruz

Antalya organizasyonunu katılımcı açısından çok büyütmeyi düşünmüyoruz. 60 katılımcı firma bizim için ideal bir rakam. Tabi diğer taraftan da organizasyon iyi geçtikte talep de artıyor. Bu 3 sene içinde bize inananlar, bizimle birlikte yola çıkanlar ve ahde vefa gösterenlerle beraber yola devam edeceğiz.


Hedefimiz 1000 ziyaretçiye ulaşmak.

Ziyaretçi sayısını artırmaya odaklanacağız. Hedefimiz 1000 ziyaretçiye ulaşmak. Buna da ulaşırız. Bütün dünya bütün fuarlar bu organizasyonu takip ediyor. Bu fuar dışında çok değişik bir organizasyon onun için çok önemli.


2023’te 12 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacağız

Sektörümüz için yapılan bu başarılı çalışmalar neticesinde Türk mücevher sektörü 2023 yılında hedeflediği 12 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşacak ve global rekabette lider konumunu sürdürecektir.


Organizasyonda önemli katkıları bulunan Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ceyhan Hoşgör yatığı değerlendirmede Jewellery Antalya’nın başarısını kanıtladığını dile getirdi. Sonraki organizasyonlar için planlamaya daha şimdiden başladıklarını belirten Ceyhan Hoşgör şu noktaların altını çizdi;


Gelecek sene gerekirse Amerika’dan direk Antalya’ya uçak kaldırabiliriz

‘’Bu organizasyon için 6-7 ay gibi bir süre çalıştık. Hala geliştireceğimiz noktalar var, örneğin Amerika’dan daha fazla alıcı getirmek istiyorduk, ancak covid konusunda aşırı hassalar. Biz bu konuda kararlıyız. Gerekirse önümüzdeki sene direk Amerika’dan Antalya’ya uçak bile planlayabiliriz. Bu organizasyona Güney Amerika’dan, Katar’dan, Bahreyn’den ve pek çok yerden beklediğimiz alıcılar geldi. Pandemiye rağmen hedeflediğimiz bölgelerin %70-%80’ine ulaştık. Üçüncü etkinlikte çok daha geniş bir coğrafyaya ulaşmış olacağız. Bunu bir fuar olarak değil de bir alım heyeti olarak değerlendirmek gerekir, bu yüzden katılımcı açısından çok büyütmeyi planlamıyoruz. Enerjimizi ziyaretçi sayısını artırmaya odaklayacağız.


Ticari ilişki kurma imkanları çok yüksek

Bu çok faydalı bir konsept. Burada alıcılarla, 12-13 saat beraber olabiliyor, fuarın açık olmadığı zamanlarda da tanışma fırsatı buluyoruz. Normal fuarda yaşayamadığımız, beraber yemek yemek, birlikte eğlenmek, beraber çay kahve içmek önemli şeyler. Bu şekilde, bu organizasyonda olmada bil ilerleyen zamanlar için ticari ilişki geliştirme fırsatı yakalayabiliyoruz.

Cihan Kamer / Atasay Yönetim Kurulu Başkanı

Covid’in çok etkili olduğu, herkesin her türlü etkinliği iptal ettiği noktada birliğimiz böyle bir fuar düzenledi. Herkesin çok mutlu olduğu bir fuar oluyor. Ben hem başkanı, hem birlik yönetimini hem de katılımcılarımızı, ki bu dönemde bu tarz organizasyonlara katılım da büyük cesaret istiyor. Genel olarak baktığımda doğru zamanda, doğru şekilde atılan bir adım olmuş. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.


Ayhan Güner / Storks Yönetim Kurulu Başkanı

Düşünce olarak başarılı, insanlar aşağıya geliyor, ürün bakıyor, tekrar dinlenmeye çekiliyor. Ziyareti sayısını yükselttiğimiz zaman burada yer kavgası olur gibi geliyor. Çünkü şu anda bile gelen müşteri tatmin edici. En azından herkes bir şeyler yapıyor. İtalya ve Hong Kong’daki ‘’Niye geldin’’ diye kimsenin sormadığı fuarlardan değil. Tabi ki pandemi sebebiyle eksikler var. Düşünce olarak başarılı. Eksiklerimizi tamamlarsak ilerleyen zamanlarda çok daha başarılı olacağını düşünüyorum. Bundan sonra katılımcı sayısı eksilmez. Yönetim kuruluna ve emeği geçenlere teşekkür ederim.


Naci Kurtulan / Kurtulan Jewellery

Çok iyi hazırlanılmış bir organizasyon. Hem otelin yapısı hem de gelen müşterilerin kalitesi ve sayısı açısından. İyi müşteriler geldi ve gelenler de alışveriş için hazırlıklıydılar. Bununla birlikte çok başarılı bir organizasyondu, her şey son derece düzenli ve tertipliydi. Girişte zorunlu tutulan PCR testlerinden tutun temizliğe kadar er şey çok iyi. Bence organizasyon olgunluk kıvamına geldi, daha da büyüyecektir diye düşünüyorum. Bence bu işi daha da büyütmeliyiz, çünkü oturdu.


Eda Güzeliş / Ariş Pırlanta

Biz bu organizasyona ilk defa katıldık ama yeni müşterilerle tanışmak ve yeni pazarlara açılmak adına oldukça verimli olduğunu gördük. Fuardan sonra burada temeli atılan çalışmaların etkilerini göreceğimizi biliyoruz. Bu tarz etkinlikler ve fuarlar ilerleyen zamanda etkisini olumlu anlamda daha da gösterecek.


Murat Ergün / Arpaş Pazarlama Müdürü

Mücevher İhracatçıları Birliği’nin bu çalışması son derece başarılı oldu. Senenin ilk fuarı olması ve VicenzaOro’nun da ertelenmesi sebebiyle oldukça verimli bir bir fuar diyebiliriz. Önümüzdeki yıllarda da katılımcı ve ziyaretçi saysısının giderek artacağını tahmin ediyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.


Batuhan Arda / Midas İhracat ve Pazarlama Müdürü

Müşterilerin talebinden gayet memnunuz. İtalya fuarının da iptal olmasıyla çok yoğun bir ilgi var. Gayet güzel kontaklarımız oldu, potansiyeli yüksek müşterilerle de görüştük, siparişler aldık. Böyle samimi bir ortamda müşterilerle bir araya gelmenin avantajını yaşadık. Burada standımızda görüştüğümüz müşterilerle yemeklerde de görüşüyoruz. Çok faydalı bulduk, devamına katılmayı düşünüyoruz.


Boğus Sıradağ / Franko Fontana

Benim değerlendirmelerim çok pozitif. Fuarın artık son dakikaları ama görüyorsunuz standımız hala dolu. Çok iyi hazırlanılmış bir fuar. Ben de bu ekibin içindeyim ama bizim fuar komitesi çok iyi çalışıyor, sağolsun başkan da çok pozitif, her konuda destekliyor bizi. Bu fuar ileride çok büyük olur, gittikçe önem arz etmeye başladı bu fuar. İş açısından baktığımda çok iyi. Ama tabi br de hazırlıklar da çok iyi. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.


Sevim Şenyurt / Gıpta Genel Müdürü

Gıpta Ambalaj olarak sektöründe dev firmalar da dahil olmak üzere çok sayıda firmaya destek veriyoruz. Burada yurtdışından çok önemli bağlantılar sağladık. Firmalar Çin kaynaklı önemli problemler yaşamaya başladı. Bu anlamda biz Gıpta Ambalaj olarak bu fırsatı çok iyi değerlendirdik.


Serkan Yıldırımer / Altınbaş Mücevherat Dış Ticaret Direktörü

Altınbaş Grubu olarak organizasyondan çok memnunuz. 2022 yılında ihracata daha farklı bakmaya ve ağırlık vermeye karar verdik. Özellikle yurtdışı satış noktaları ve franchisee mağazalar konusunda çalışmalarımız olacak. Nitekim bu organizasyonda yurtdışından bir franchisee görüşmesi yaptık ve el sıkıştık. Tahmin ediyorum bu organizasyonda ektiğimiz tohumların karşılığını çok yakında almaya başlayacağız. Olağanüstü bir organizasyon, sanki şu anda uluslararası bir fuarda Türk Pavilyonunda gibiyiz. Gelen müşteriler de gerçek anlamda alıcı müşteriler. Bu organizasyonların artarak ve büyüyerek devamını diliyoruz.ความคิดเห็น


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page