top of page

Küresel Yavaşlama, Haziran Ayında İsrail'in Elmas Ticaretini Vurdu

Dünyanın önde gelen elmas işleme ve ticaret merkezlerinden İsrail, parlatılmış elmas ihracat kategorisinde, Haziran ayında küresel piyasaların yavaşlaması ve ürünlerin JCK Las Vegas fuarından dönmesi nedeniyle düşüşe geçti.

2023 Mart ayında gerçekleştirilen İsrail Uluslararası Elmas Fuarı

Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı'nın Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, ülke dışına yapılan sevkiyatlar bir önceki ay 319,6 milyon dolarken bu ay eksi 4,9 milyon dolara düştü.


Hükümetin yaptığı açıklamaya göre; satışı yapılamayan ve İsrail’e geri dönen taşlar, hacim olarak yüzde 38 ihracat düşüşü ile 74.664 karata geriledi.


Analizi yapılan rakamlar, JCK fuarının 2022'ye kıyasla biraz daha erken zamanlanmasını yansıtıyor. Mayıs ayı cilalı ürün ihracatı, 2-5 Haziran tarihleri arasında düzenlenen ABD fuarı öncesinde yapılan sevkiyatlar nedeniyle dört kattan fazla arttı; geçen yılki etkinlik 10-13 Haziran tarihleri arasında düzenlenmişti. Brüt bazda, İsrail'in Haziran cilalı ihracatı yıllık %21 düşüşle 734,1 milyon dolara geriledi.


Cilalı ürün ithalatı net bazda yıllık %13 düşüşle 240,7 milyon dolara geriledi. Kaba ihracat %63 düşüşle 69,7 milyon dolara gerilerken, kaba ithalat da %63 düşüşle 78,5 milyon dolara geriledi.


2023'ün ilk altı ayında cilalı ürün ihracatı %24 düşüşle 1,7 milyar dolar olurken, kaba ürün ithalatı %45 düşüşle 555,1 milyon dolara geriledi.


Sektörü düzenleyen İsrail'in elmas denetleyicisi Ophir Gore, küresel gerilemenin bir sonucu olan cilalı ticaretteki düşüşün bir miktar hafiflediğini söyledi. Gore, "Çin pazarındaki satışların toparlanması nedeniyle yıl sonuna doğru negatif eğilimde bir değişiklik göreceğiz" diye ekledi.


Comentarios


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page