top of page

Kuyumculuk.Org; Online Toptan Ticaret Dönemi Başlıyorİstanbul Kuyumcular Odası önderliğinde, Altın Dünyası koordinatörlüğünde geliştirilen Kuyumculuk.Org projesi ile sektördeki üretici ve perakendeciler online platformda ticaret imkanı bulacaklar. Türkiye’nin dört bir yanındaki perakende mağazalar, sistem üzerinden üreticilerin on binlerce model ürününü profesyonel 2 açıdan resimleri, model üzerinde çekilmiş resimleri ve 360 videoları ile görüntüleyebilecek. Ayrıca her firmayı profesyonel bir ille anlatan tanıtım videoları da yer alacak. Dileyen firmalar doğrudan üretici ile iletişime geçebilecek.


İstanbul Kuyumcular Odası yönetimi seçim öncesinde sözünü verdiği projeleri birer birer hayata getirmeye devam ediyor. Altın Dünyası iş birliği ile hayata geçirilen Kuyumculuk.Org projesi ile kuyumculuk sektöründe toptan ticaret online platforma taşınıyor. Sitemde üretici firmaların on binlerce ürünü 2 açıdan resimleri, model üzerinde çekilmiş resimleri ve 360 videoları ile yayınlanıyor. Her üreticinin detaylı bilgileri de sistemde bulunuyor. Sistemi ziyaret eden perakendeci kuyumcular altın takı, pırlantalı mücevher, montür, değerli taş gibi kategorilerdeki on binlerce ürünü ve bu kategorilerde faaliyet gösteren firmaları görüntüleyebiliyor. Bir ürünü almak isteyen ya da üretici ile tanışmak isteyen perakendeci doğrudan üretici ile iletişim kurabiliyor.


Bu projenin yalnızca pandemi döneminde değil pandemi sonrasındaki dönemde de kuyumculuk sektörü için çok faydalı olacağını belirten İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık konu ile ilgili şunları söyledi;


Sektör ticaretinin gelişmesine katkı sağlıyoruz

‘’Bundan yaklaşık 15 sene önce İstanbul Kuyumcular Odası ve Altın Dünyası arasında imzalanmış bir protokol, internet teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte ancak günümüzde, yönetimimiz vizyonuyla hayata geçirildi. Boğaziçi Üniversitesi’nden alınan değerlendirme raporu temelinde uygulandı.


Bu proje sektörümüze pek çok farklı açılardan fayda sağlayacak. Perakende kuyumcular başta İstanbul olmak üzere K.Maraş, Adana, İzmir gibi üretim merkezlerindeki üreticilerimizin ürünlerine ulaşabilecekler. Sistemde her üretici ile ilgili detaylı bilgiler yer alıyor. Örneğin bir perakendeci bilgisayarı ya da cep telefonu ile sisteme girerek montür ya da bilezik üreticilerine ulaşabilecek ve on binlerce model ürünü detaylı resimleri ve videoları ile görüntüleyebilecek. Ürünü beğendiyse doğrudan üretici ile iletişime geçecek. Biz bu noktaya kadar hizmet sunuyoruz. Sonrasındaki süreç firmaların kendileri arasında gelişiyor. Biz pazaryerini oluşturuyoruz.


Sistemde ilk etapta altın takı, pırlantalı mücevher, montür, değerli taş, gümüş takı ve alyans kategorileri yer alıyor. İlerleyen dönemde yarı mamül, makine ekipman gibi kategoriler de yer alacak. Sektörümüz adına faydalı olabilecek her projeyi desteklemeye devam edeceğiz. Halen sistemde 100 üreticinin 20.000’den fazla ürünü yer alıyor.


15 yılı aşkın bir süredir bu proje üzerinde çalıştıklarını belirten Kuyumculuk.Org proje koordinatörü ve Altın Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Çelen, projenin hayata geçirilmesi süreçleriyle ilgili şunları aktardı;


‘’Anadolu’daki kuyumcuları cadde cadde ziyaret ettiğim yıllarda olgunlaşmış bir fikir Kuyumculuk.Org. Tüm sektördeki üretici ve perakendeci firmaları tek bir çatı altında toplama fikrini bundan 15 sene önce Altınpazarı.Com adı altında hayata geçirmiştik. O dönemdeki imkanlarla Şeref Han’daki stüdyomuzda onlarca atölyenin binlerce ürününü fotoğraflayarak sisteme girmiştik. Anadolu’daki perakendecilerle İstanbul’daki üreticiler arasında bir iletişim köprüsü kurmuştuk. Ancak özellikle Anadolu’daki mağazalarda internet kullanımının son derece kısıtlı olması sebebiyle projenin basılı formatını ön plana çıkarmış ve ‘’Kuyumculuk Sektör Rehberi’’ adı altında günümüze kadar büyütmüştük. İnternet kullanıcı sayısının ve hızının artması ile birlikte geçtiğimiz yıl projeyi raftan çıkarmaya karar verdik.


İstanbul Kuyumcular Odası ile bu projenin protokolünü 15 sene önce imzalamıştık. Geçtiğimiz sene de bu protokolü güncellemiştik ki pandemi süreci araya girdi. Mücevher İhracatçıları Birliği’nin TurkishJewellery.Org projesi ile sistemin ihracat ayağını hayata geçirdik. Bu süreç devam ederken Kuyumculuk.Org çalışmalarına da devam ettik. Günümüze geldiğimizde her 2 sistemi de birbiri ile entegre çalışabilir bir hale getirdik. Örneğin; eğer bir ihracatçı iç pazara yönelik olarak da çalışıyorsa ya da çalışmak isterse ürünlerini Kuyumculuk.Org’a aktarabiliyoruz. Tabi tersi durum da geçerli.Her üretici kendi ürünlerini yükleyebilecek

Sistemde her üretici üye kendi kullanıcı adı ve şifresiyle sisteme girerek ürünlerini yükleyebilecek, firmasıyla ilgili her türlü bilgiyi güncelleyebilecek. Her firma B2B e-ticaret mantığıyla ürünlerini listeleyebileceği gibi aynı zamanda pdf formatta digital kataloglar da sistemde yer alacak.


Her firmaya özel profesyonel tanıtım filmi

Sistemin içerik zenginliği ve kalitesi çok önemli. Bu yüzden sisteme giren her firmaya tanıtım videoları çekeceğiz. Bu konuda Dünya Mücevher Konseyi Üyesi ve mücevher danışmanı Aylin Gözen ile iş birliği yapıyoruz. Bu profesyonel videolar sayesinde firmalar kendilerini en profesyonel şekilde ifade etme imkanı buluyorlar.


Ticaret kolaylaşacak

Aktif pazarlamaya çıktığımız dönemde serviste çok problem yaşardık. Ürün çeşidinin finansal maliyeti bir yana, ulaşım ve konaklama gibi giderler de önemli maliyet kalemleriydi. Bazen yüzlerce kilometrelerce yol yapıp ulaştığımız mağazalarda, müşterimiz serviste olduğu için onun servisinin bitmesini bekler, kısıtlı zaman ve mekanda ürünlerimizi olabildiğince hızlı sunmaya çalışırdık. Tabi o da yeni perakendeci müşteri gelmezse. Yani mağazacı çantalara bakabildiği ölçüde yeni modellere hakim olabiliyordu. Ama artık akşam evindeyken ya da tatildeyken bile istediği her an değil çalıştığı atölyelerin, adını bile duymadığı firmaların ürünlerini görme ve hatta sipariş verme şansına sahip olacak. Bu yeni sistemde ‘’çantacılar’’ için de önemli fırsatlar bulunuyor.


Proje üyeliği ücretsiz

İstanbul Kuyumcular Odası, proje hem üreticilere hem de perakendecilere yüksek fayda sağlayana ve kullanımı yaygınlaşıncaya kadar üyelik ücreti alınmamasını kararlaştırdı.Entegrasyon sistemleri geliştirildi

Kuumculuk.Org projesinin yazılım altyapısı, Altınbaş, Zen Pırlanta gibi başarılı projelere imza atan Crealive tarafından gerçekleştirildi. 15 yılı aşkın süredir yalnızca butik ve yüksek bütçeli e-ticaret projelerine imza atan Crealive, Kuyumculuk.Org projesine paralel olarak üreticilere ve perakendecilere ayrı B2B ve B2C e-ticaret paketleri geliştirdi. Artık firmalar Crealive kalitesine 600 USD gibi giriş rakamlarıyla ulaşabilecekler. Burada u nokta önemli; eğer bir üretici B2B toptan e-ticaret sitesi yaptırırısa, dilerse kendi sitesine girdiği ürünlerini iç Pazar için Kuyumculuk.Org, ihraç pazarları için ise TurkishJewellery.Org sitelerine de aktarabilecek.


Perakendeciler de kendi sitelerine binlerce ürübü saniyeler içinde aktarabilecekler

Eğer bir perakendeci Crealive’in B2C e-ticaret paketi kullanırsa, üreticisinin iznini almak şartıyla, kuyumculuk.Org’de yayınlanan ürünleri de kendi sitesine aktarabilecek. Böylece perakendeci binlerce dolar fotoğraflama ücreti ödemeden küçük bir maliyetle oldukça zengin içerikte ve profesyonel bir e-ticaret sitesine sahip olabilecek. Ayrıca üretici de, ürünlerini satan firmanın ayrıva internet mağazasında da ürünleriyle yer almış olacak.

Whatsapp ile paylaşılabilir dijital kataloglar

Sistemde ayrıca özellikle toptancıların daha rahat sipariş yazabileceği formatta pdf kataloglar da yer alacak. Bu kataloglarda yine ürün görsellerinin yanısıra ürün videosunu ve ürünün detaylarını görüntülemek mümkün olacak. Kataloglar indirilebilecek hatta whataspp ile dahi paylaşılabilecek.


J-Box entegrasonu

Kuyumculuk.Org, aynı zamanda Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından geliştirilen mücevher sunum kutusu J-BOX ile de entegre çalışıyor. J-Box satın alan firmalar sanal ortamda müşterileri ile karşılıklı görüşerek ürünlerini sunabilecekler.


Zoom ile canlı görüşme

Sistem aynı zamanda Zoom görüşmelerini de mümkün kılıyor. Üretici ile perakendeci Zoom üzerinden canlı görüşme yapabilir, tanışabilir ve ticaretini geliştirebilir.

Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN