top of page

LİZAY HIZ KESMEDEN BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
Türkiye’nin en köklü mücevher mağazacılığı markalarından biri olan Lizay’ın 1978 yılında çıktığı yolculuğu son yıllarda kazandığı ivme ile tam hız devam ediyor. Türkiye’nin 25 şehrinde 50‘yi aşan mağaza sayısı, 200’ü geçkin satış noktasıyla ve e-ticaret sitesiyle mücevher sektöründe gelenekten geleceğe bir köprü kuran Lizay, iş ortaklarından aldığı güven ve güç ile geleceğe bugünden imza atıyor.


Mağazalar, bayiler, satış noktaları ve e-ticaret kanalıyla; geniş kitlelere ulaşmak için müşterilerinin istek ve beklentilerini yakından izleyen Lizay sürdürülebilir gelişim anlayışıyla Türkiye genelinde 150 mağazaya ulaşmayı hedefliyor.
Pazarlama Odaklı Yönetim En Önemli Anahtar


Mücevher mağazacılığında karlı, istikrarlı ve sürdürüebilir bir iş modeli için tamamen pazarlama odaklı bir yapıya inanan ve tüm faaliyetlerini bu doğrultuda yöneten Lizay, son zamanlarda franchise yatırımı konusuda aldığı yoğun talebi bu konuda yaptıkları yatırım ve gelişime bağlıyor. Lizay, marka bilinirliği öğesinin, pazarlama odaklı yönetim anlayışında ilk sırada yer aldığını belirtirken ürün, fiyat, müşteri, kanal yönetimi gibi başlıkların öneminin de altını çiziyor.


Reklam Yatırımları Marka Bilinirliğinin Vazgeçilmez Unsurları


Geniş bir yelpazeye yayılan reklam ve pr aktivitelerinin, marka konumlandırması ve ruhuna uygun olarak sürekli uygulanması Lizay Marka ve Reklam Stratejisinin temelini oluşturuyor. Lizay markasının tanınırlık ve bilinirlik açısından gelişimi ulusal TV, radyo, açık hava, gazeteler, dergiler ve dijital kanal mecralarında yıl boyunca verdiği reklamlar sayesinde her geçen gün yükselmekte ve yapılan marka imaj araşatırmaları da bu durumu gözler önüne seriyor.


Tüm bunların yanı sıra iş ortakları ile birlikte yürüttüğü yerel reklam ve pr çalışmaları markanın bölgesel olarak tanınmasında ve gelişmesinde büyük katkı sağlaıyor ve gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Marka değerini yükseltmenin satış ağını destekleyen en önemli faktörlerden biri olduğuna inanan Lizay, reklam yatırımlarını katlayarak artırmaya devam ediyor.


Perakende Yönetiminde Tecrübe ve Gelişim Elele Olmalı


Pazarlamanın yanı sıra uluslararası standartlarda profesyonel bir mağazacılık yönetim ilkelerini benimseyen marka, bu konudaki teknoloji, insan kaynağı ve eğitim yatırımlarını şirket gündeminin en önemli gündem başlıkları arasında tutuyor.

Şirket yönetim kurulunun aile mesleği perakendecilik olan Lizay, bu konuda iş ortakları ile yılların tecrübesini paylaşarak rehberlik ediyor. Bu konudaki kadronun da gelişimine büyük önem veren şirket, kadrosuna bu konuda tecrübeli ve uzman profesyonelleri eklemeye devam ediyor. İş ortaklarına rehberlik edecek ekibi titizlikle seçerek tüm süreçlerde destek olmalarını sağlıyor.

Gelişime giden en önemli yolun eğitim olduğuna inanan Lizay, kurduğu “Lizay Akademi” çatısı altında, profesyonel eğitim kadrosu ile mağaza açılma sürecinde tüm personele oryantasyon ile başlayan planlı ve detaylı bir eğitim programı sunuyor. Bu özel eğitimler İş Başı Eğitimi, Pırlanta Bilgisi, Müşteri Deneyimi, Satış ve İş Geliştirme gibi hayati önem taşıyan konulara odaklanıyor. Gizli müşteri süreçleri ile desteklenen eğitim ihtiyaçları tespiti sonunda tüm personele yönelik eğitimler sürdürülebilir bir yapıda ilerliyor.

Lizay yılların getirdiği mağazacılık deneyimi ve tecrübesine eklenen profesyonel eğitim programları sayesinde uzman ekiplerin bilgi birikimi iş ortaklarının transfer ederek başarılarına ortak oluyor.


İş Ortaklığı Motto’muz “ Birlikte Kazanmak”


Lizay, iş ortaklarimizdan aldigimiz güven ve güç ile markasının en önemli mottosunu “birlikte kazanmak” olarak ifade ediyor. Bu mottodan hareket ile özenle kurgulanmış İş Ortaklığı Modeli’ni bayiliğin çok daha ötesinde bir yol haritası ve desteği olarak görüyor ve uyguluyor.

Sağlıklı hazırlanmış “ İş Ortaklığı Modeli ve Sözleşmesi” ni karlı ve istikrarlı bir işbirliği için temel unsur olarak gören Lizay, bu konuda her detayı iş ortaklarının gelişimine ve büyümesine bir fırsat yaratmak üzere rekabet avantajlı bir hale getiriyor.

Lizay’da iş ortaklarına alım kotası uygulanmaması bu anlayışın en önemli göstergelerinden bir tanesi olarak gösteriliyor. Ayrıca bölgenin müşteri profili, nüfus yoğunluğu, talep yapısı gibi şartlar gözetilerek koleksiyon seçiminde iş ortaklarına bir yaptırım uygulanmaması da başarıda bölgesel farklılıkların fırsata dönüştürülmesini sağlıyor.


Lizay’ın iş ortaklarına verdiği Yönetim Raporlama Hizmeti sektörde diğer bir rekabet avantajı olarak öne çıkıyor. Aylık bazda, mağaza özelinde, profesyonel bir ekip tarafınan hazırlanan aylık satış stok analiz ve denetim raporları iş ortakları ile düzenli toplantılar yapılarak paylaşılıyor.
Lizay’ın iş ortaklarına sunduğu hizmetlerin bazı başlıkları ;


Mağaza Lokasyonu Belirleme ve Konum Seçimi : Lizay’da 50’yi aşkın mağaza ile tecrübe edinmiş olan uzman saha ekibi iş ortaklarına mümkün olan en iyi yer için fizibilite raporu hazırlayıp, sunuyor.

Mağaza Ürün Koleksiyonu ve Bütçesinin Oluşturulması : Lizay, ürün yönetimi, satış ve saha ekipleri kapsamlı ve karşılaştırmalı pazar analizleri yaparak, bölgesel talep yapısına göre iş ortaklarının doğru bütçe ile doğru koleksiyon oluşturması için yönlendirmelerde bulunuyor.


Mimari Proje Desteği : Mağaza için gerekli tüm mekanik ve mimari tasarım Lizay’ın profesyonel ekibi tarafından yürütülüyor.


İşbaşı, Oryantasyon ve Sürekli Eğitim Destekleri : Lizay’ın profesyonel eğitim kadrosu Lizay Akademi çatısı alrında mağaza açılma sürecinde tüm potansiyel personeline oryantasyon ile başlayan planlı ve detaylı bir eğitim programı sunuyor.


Teknolojik Alt Yapı Desteği : Lizay tarafından kullanılan ERP sistemi kurulumu ve ardından tüm teknolojik altyapı sisteminin iş ortakları personeline öğretilmesi Yönetim Bilişim Sistemleri perspektifinde en önemli katma değeri oluşturmaktadır. Çevrimiçi sistemlerde destek olunması gereken her adımda Lizay’ın yüksek donanımlı Bilgi İşlem ekibi her zaman iş ortaklarımızın yanındadır. Uzaktan çevrimiçi bağlanabilen veya yerinde destekle sorunu hızlı bir şekilde çözebilen bu ekip, tüm süreçlerin aksamadan yürütülmesinde etkin rol oynamaktadır. Lizay, iş ortaklarına gelişmiş bir B2B Portal hizmeti sunmaktadır. Bu sistem, taraflar arasındaki yeni modeller seçmek, ürün siparişi vermek, mevcut stokları görüntülemek, satın alma, finansal takip gibi tüm süreçlerin bilgisayar ortamında yönetilmesine olanak sağlıyor.


İnsan Kaynakları Destek Hizmetleri : İş ortaklarının talepleri doğrultusunda mağaza için doğru ve yetkin personelin işe alım sürecinde Lizay Merkez İnsan Kaynakları Departmanı tarafından destek veriliyor.


Koleksiyonlarda Kalite ve Fiyat Dengesinde Rekabetçi Olabilmek Çok Önemli


Mücevher pazarı da artık yavaş yavaş tekstil pazarındaki “hızlı moda” akımına doğru ilerlemeye başladı. Bu nedenle, dünya modasını ve trendlerini çok yakından takip etmek günlük işlerin bile önünde yer alan bir konu oldu.


Elbette “hızlı moda” denilince ilk akla gelen konulardan rekebet ile birlikte “fiyat ve kalite” dengesinin maksimizasyonu oluyor. Lizay trendleri takip ederek koleksiyonlarına hızla yön verirken bir yandan da pazardaki en avantajlı “kalite fiyat dengesi” ni yaratmayı hedefliyor. Özellikle pırlantada sağladığı yüksek kaliteli ürünlerdeki fiyat avantajı , iş ortakları tarafından Lizay’ın tercih edilmesi konusundaki en önemli faktörlerden biri olarak ifade ediliyor.Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN