top of page

MÜCEVHER İHRACATINDA YENİ NORMAL; TURKISHJEWELLERY.ORGMücevher İhracatçıları Birliği, İhracat Portalı TurkishJewellery.Org ile sektörü dünyaya açmaya başladı. Portala üye olan 100’e yakın ihracatçı 365 gün 24 saat, dünyanın dört bir yanındaki mücevher alıcılarına ulaşabiliyor. Gana’dan Litvanya’ya, Filipinler’den, Rusya’ya kadar pek çok ülkedeki alıcılarla ticari ilişkiler kuruldu hatta siparişler dahi alındı. Fuar randevuları dahi portal üzerinden alınmaya başlandı.


İhracatçılar tek internet sitesinde

Projeye Türkiye’nin en önemli üretici ve ihracatçı firmaları katıldı. Firmaların on binlerce model mücevherinin profesyonel fotoğrafları çekildi. Her mücevher aynı zamanda manken üzerinde de fotoğraflandı. Bununla birlikte her mücevherin 360 derece videoları da hazırlanarak sisteme yüklendi. Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Kamar TurkishJewellery.Org projesiyle ilgili şunları söyledi; ‘’Türkiye dünyanın en önemli altın takı ihracatçıları arasında yer alıyor. Türkiye’de üretilen mücevherler dünyanın dört bir yanındaki ülkelere ihraç ediliyor. Covid-19 pandemisi ile birlikte dünya ticaretinde yeni bir dönem başladı. B2B ticaret de son derece hızlı gelişti. Artık şirketler b2b ticaretin avantajları konusunda bilgi sahibi oldular. İnternet teknolojileri sayesinde artık binlerce kilometre uzaklıktaki bir firma ile canlı görüşme yapabiliyor ve ticari ilişki geliştirebiliyorsunuz. Üstelik uzun mesafeler uçmak, yüksek konaklama ve seyahat masraflarına katlanmak zorunda kalmıyorsunuz. İnternetin uluslararası ticarette ‘’yeni normal’’ olarak tanımlayabileceğimiz bir dönemi başlattığını düşünüyoruz.


GİRİŞ BEDELİ 2250 USD (800 adet içerik ücrete dahil)

Her firma en az 200 ürünü ile sistemde yer alıyor. Bu ürünlerin 2’şer açıdan fotoğraflanması, her bir ürünün 360 derece videosunun çekilmesi, her bir ürünün model üzerinde çekilmesi, kodlanması ve sisteme yüklenmesi ve firma bilgilerinin sisteme girilmesi fiyata dahil. Ayrıca üretilen 800 adet profesyonel içerik firmaya teslim ediliyor, firma bu içerikleri dilediği yerde kullanabiliyor.
En kapsamlı b2b mücevher portalınasahibiz Türkiye’nin önde gelen 100’e yakın en iyi mücevher üreticisi firmasını tek bir web sitesinde bir araya getirdik. Yalnızca birkaç ay içerisinde onbinlerce model mücevherin profesyonel fotoğraflarını ve videolarını çektik. Bunları ürün bilgileri ve kod numaraları ile web sitesine yükledik. Ayrıca her firmanın detaylı bilgilerini de sisteme girdik. Pek çok benzer platformu inceledik; TurkishJewellery.Org gibi içeriğe sahip bir portal yok. Dünyanın neresinde olursanız olun, TurkishJewellery.Org b2b portalını ziyaret ederek onbinlerce mücevheri görüntüleyebilir, doğrudan üretici firma ile iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz canlı mücevher sunum kutusu J-BOX ile mücevherleri online görüntüleyebilirsiniz.

Tanıtım seferberliği başladı Mücevher İhracatçıları Birliği sistemin içerik ve tasarım çalışmaları sonrasında önemli bir tanıtım seferberliğine başladı. Bu konuda uzman dijital pazarlama ajansları ile anlaşma imzalandı. Global mücevher endüstrisi yayınları ile reklam anlaşmaları yapıldı. Yapılan çalışmalar meyvesini vermeye başladı, portalın görüntülenme rakamları yarım milyonu aştı.


Fuar randevuları için de kullanılıyor TurkishJewellery.Org üzerinden ihracatçılarımız ile tanışan yabancı alıcılar, ziyaret edecekleri fuarlardaki randevuları için de portalı kullanmaya başladı. Portalda firmalarımızın ürünlerine göz atma şansı bulan alıcı, firmamaızın profil sayfasında hangi fuarlara katıldığını da takip edebiliyor. Eğer firmamız, alıcının ziyaret edeceği fuarda katılımcı olarak yer alıyorsa, alıcı firmamıza sistem üzerinden ulaşarak fuar randevusu alabiliyor.

Gana ve Litvanya’dan dahi siparişler alınıyor Sisteme üye olan firmalarımız dünyanın dört bir yanından alıcılarla işbirlikleri geliştirdi. Hatta sistem üzerinden çok farklı ülkelerden siparişler alınmaya başlandı. Gana, Filipinler, Litvanya gibi ülkeler bunlardan yalnızca bir kaçı. Altın Dünyası; TurkishJewellery.Org projesinde yetkilendirilmiş ajansPortala katılan firmaların on binlerce ürününün 2 farklı açıdan fotoğraflanması, canlı model üzerinde fotoğraflanması, videolarının çekilmesi ve firma profillerinin açılarak sisteme girilmesi süreçleri Altın Dünyası tarafından gerçekleştirildi. Katılım rezervasyonlarının alınması ve teknik süreçler de yine Altın Dünyası tarafından gerçekleştiriliyor.


TurkishJewellery.Org ihracat portalı tanıtım çalışmaları hızlandı SAYFA GÖRÜNTÜLENME SAYISI 500.000’İ AŞTI Mücevher İhracatçıları Birliği haziran ayından itibaren tanıtım çalışmalarına başladı. Bütün dünyadaki mücevher alıcılarına yönelik olarak organize edilen tanıtım çalışmaları neticesinde TurkishJewellery.Org sayfa görüntülenme sayıları yarım milyonu aştı. Portala üye olan ihracatçılarımız dünyanın dört bir yanındaki alıcılara ulaşabiliyor.
188 ülkeden ziyaret gerçekleşti Tanıtım faaliyetleri ile birlikte site ziyaret ve sayfa görüntülenme sayıları önemli ölçüde artış gösterdi. TurkishJewellery.Org’nin yayına başlaması ile birlikte dünyanın 188 farklı ülkesinden siteye ziyaret gerçekleşti. Hedef pazarlara yönelik olarak gerçekleştirilen dijital reklam çalışmaları sonuç verdi. Siteye en çok ziyaret gerçekleştirilen ilk 25 ülke arasında ABD, İngiltere, Mısır, Irak, Suudi Arabistan, BAE, Ukrayna, Cezayir, Almanya, Kanada, Meksika, Libya gibi hedef pazarlarımız da yer aldı.

Sayfa görüntülenme sayıları 528.739 oldu 21 Ağustos 2021 tarihine kadar olan dönemde siteyi ziyaret eden tekil ziyaretçi sayısı 168.148 oldu. Bu kişiler toplamda 212.087 kez sistemde oturum açtı. Kullanıcı başına oturum sayısı 1.26 olarak gerçekleşirken, TurkishJewellery.Org’de gezilen sayfa sayısı ise 528.739 oldu.

Hem ürünler hem de firma profil sayfaları trafik alıyor Sayfa ziyaret sayılarında firma profil sayfa görüntülenmeleri de önemli yer turuyor. Aynı şekilde firmalarımızın ürün sayfalarının görüntülenme sayıları da önemli artış fgösterdi. Google SEO çalışmaları neticesinde siteyi ziyaret eden kişiler ya belli bir ürün kategorisinde faaliyet gösteren firmaları görüntüleyip daha sonra bu firmanın ürünlerine göz atabildikleri gibi, ilk olarak ürün kategorilerine göz atarken, ilgilendiği ürünün üretici firmasının sayfasını da inceleyebiliyorlar. Firma profil sayfalarındaki görüntülenme sayılarının fazla olması aynı zamanda firmalarımıza fırsatlar da sunuyor. Firmalarımız şirket profil sayfalarında tanıtım videolarına ve dijital kataloglarına da yer verebilirler. Bu çalışmaların altyapısı da tamamlanmak üzere.


Sistemdeki ürün sayısı, sayfa görüntülenme sayılarını etkiliyor. TurkishJewelery.Org’deki üye firmalar, ürün şifreleme sistemi sayesinde sistemdeki ürünlerden dilediklerini şifreleyebiliyor ve bunları özel müşterilerinin erişimine açabiliyor. Görüntülenevilecek ürün sayısının az olması, ürün aramalarında alıcıların dikkatine çekme ihtimalini de azaltan bir faktmr olarak karşımıza çıkıyor.

Ürün bilgilerinin ve ürün açıklamalarının güncel olması görüntülenme sayısını yukarı çekiyor Aramaların bir bölümü de ürünlerin bilgilerine ve türlerine yönelik gerçekleştiriliyor. Sistemde ürün bilgilerini güncelleyen firmaların sayfa görüntülenme sayıları da buna paralel olarak artış gösterebiliyor.

Katılınılan fuarların yazılması önemli TurkishJewellery.Org ‘da ürünleri inceleyen alıcıların firma ile iletişime geçtiklerini ve fuarlarda detaylı görüşmek için randevulaştıklarını gözlemliyoruz. Örneğin; ABD’den sistemi ziyaret eden ve ürünleri inceleyen alıcılar ‘‘JCK Las Vegas’a gelecek misiniz, fuarda detaylı görüşelim’’ diyebiliyor. Bu yüzden profil sayfasındaki fuar katılım bilgilerinin güncel olması oldukça önemli hale geliyor.

Fuarlar öncesi hedef bölgede tanıtımlar artıyor Fuar randevularının alınmasında TurkishJewellery.Org’un kullanılmaya başlaması üzerine harekete geçen Mücevher İhracatçıları Birliği, uluslararası fuarların başlamasından 2 hafta önce,ilgili fuarın hedef kitlesine yönelik tanıtım çalışmalarına ağırlık verme kararı aldı. Bu fırsattan sisteme üye olan firmalar yararlanabilecek.Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN