top of page

NADİR METAL RAFİNERİ ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK


Nadir Metal Rafineri Yönetimi, yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması konusunda atılan adımlar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yeni açıklanan modelin son derece önemli olduğuna işaret edilirken, Nadir Metal Rafineri olarak bu süreçte son derece önemli rol oynayacaklarının altı çizildi.


Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde başlatılan ve geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından detayları açıklanan yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması konusu ile ilgili Nadir Metal Rafineri Yönetimi önemli değerlendirmelerde bulundu. Konuyu memleket meselesi olarak değerlendirdiklerini belirten yönetim konuyla ilgili açıklamalarda bulundu;


Hane halklarının en önemli yatırım aracı altındır

‘’Türkiye’de hane halklarının tasarruf amacıyla altın talebi dünyanın pek çok ülkesine göre çok büyük farklılık arz ediyor. Ülkemizde altın, nüfusumuzun çok önemli bir bölümü için en önemli tasarruf ve yatırım amacı niteliğinde. Çok farklı nedenlerle vadeli/vadesiz mevduat, hisse senedi, tahvil ve benzeri finansal araçlar, nüfusumuzun önemli bir bölümü tarafından kullanılmıyor hatta bilinmiyor, bu yüzden altın, hane halklarımızın en önemli yatırım aracı durumunda diyebiliriz.


Uzun dönemli bir değerlendirme yaptığımızda, yıllar boyunca yastık altında bekleyen ve ekonomiye kazandırılmayan altın miktarının 5000 ton civarında olduğu tahmininde bulunabiliriz. Bu rakam ekonomi yönetiminin yaptığı birtakım araştırmalar ve değerlendirmelerle de örtüşüyor.


Çalışmalarımız uzun zamandır devam ediyor

Son yıllarda bu önemli miktardaki yastık altında bekleyen ama ekonomiye bir artı değer yaratmayan altınların, ekonomimize kazandırılması noktasında Nadir Metal Rafineri olarak önemli rol oynuyoruz. Önceki dönemlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızın önderliğinde, bankalar ile işbirliği içerisinde vatandaşlarımızın altınlarının ekonomik sisteme dahil edilmesi için başlattığımız, 7 banka ile günde 30 farklı şehirde 40 kişilik uzman eksper kadromuzla önemli çalışmalara devam ediyoruz.


Ancak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde tekrar gündeme gelen bu konu, çok daha kararlı ve daha sistemli bir şekilde çalışmaya başlayacak. Öncelikle uzun zamandır üzerine basa basa işaret ettiğimiz gibi kuyumcular da devreye alınıyor. Sisteme 10.000 civarında kuyumcunun dahil edilmesi amaçlanıyor. Bu çok önemli bir nokta. Biz Nadir Metal Rafineri olarak Türkiye’nin dört bir yanında binlerce kuyumcu ile iş ortaklığı sürdüren, son derece geniş bir dağıtım/satış kanalına sahip bir yapıyız. İş ortağı olarak gördüğümüz kuyumcular ile birlikte bu sistemin amaçlanan noktaya ulaşması için son derece başarılı çalışmalar yapacağımızdan eminiz.


Yeni sistem önemli avantajlara sahip

Yeni açıklanan sisteme göre kur korumalı mevduat sistemine benzer bir garanti verilmesi de son derece önemli. Yastık altındaki yatırımlarını kuyumcuya getirip ekonomiye kazandıran halkımız altın fiyatlarındaki dalgalanmadan etkilenmeyecek. Bununla birlikte faiz / kar payı dahi alabilecek. Dilediğinde kuyumcuya ya da bankaya gidip, örneğin bir düğünde kullanılmak üzere yarım altına ihtiyaç duyduğunda, yarım altını üstelik yeni tarihli olarak geri alabilecek. Bunlar çok önemli avantajlar.


Nadir Metal Rafineri olarak üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz

Yastık altındaki 5000 tona yakın altının ekonomiye kazandırılmasının son derece önemli olduğunu düşünüyor ve Nadir Metal Rafineri olarak bu konuyu memleket meselesi olarak değerlendiriyoruz. Merkez yönetim ve Türkiye’nin dört bir yanındaki kuyumcu meslektaşlarımız ile birlikte üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmek için, her zaman olduğu gibi hazırız.’’
Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN