top of page

Onka Gold'dan “Tasarım İhracatımız, Takı İhracatımızla Yarışıyor” Uyarısı

ONKA Gold’un yöneticileri, Türkiye’de üretilen tasarımların yurtdışındaki üreticilerin bilgisine sunuluyor olmasından şikayet etti. Bu durumun sektöre zarar vereceğini söyledi.

Hollow Chain takı grubu başta olmak üzere çok sayıda farklı takı çeşitlerini dünyanın birçok ülkesine başarıyla ihraç eden ONKA Gold’un yöneticileri; son dönemde Türkiye’den dünyaya çok sayıda (3D Printerlar için uygun fusion) reçinede tasarım ihracatı yapıldığını, takı üretimi konusunda büyük bir sanayiye sahip olan Türk kuyumculuk sektörü için tasarım ihracatının bir süre sonra büyük handikaplar ortaya çıkaracağını ve ülke kuyumculuğuna zarar vereceğini öne sürdüler.


Türk firmasının bulunduğunu ve Türkiye’de üretilen 3 boyutlu reçine tasarımların da yabancı üreticilerin bilgisine sunulduğunu kaydeden ONKA Gold yöneticileri; “Niye İtalyanlar hiç tasarım ihraç etmiyorlar. Türkiye’de kontrolsüz bir şekilde tasarım ihracatı tüm dünyaya ulaşıyor. Artık Türkiye’deki bir bilgisayardan bir tuşa basarak Mısır’daki bir kuyum atölyesinin 3D printerindan tabla tabla mum basılıyor. Tasarım ellerinde olunca, ileri teknolojiye sahip olan yabancılar daha önce hiç tecrübeleri olmasa da takı üretimi gerçekleştirebiliyorlar” diye konuştular.

Pandemiyle birlikte dünyanın birçok ülkesinde takı üretiminin gelişim gösterdiğini, artık bir çok takının yüksek teknolojinin yardımıyla çok büyük ustalıklar istemeden madene dönüştürüldüğünü kaydeden firma yetkilileri, sektör temsilcilerinin bu konuyu masaya yatırmaları ve enine boyuna tartışmaları gerektiğini ifade ettiler.


Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page