top of page

Sorunlarımızı Mart Fuarına Kadar Halledeceğiz

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, fuar dönemlerinde geleneksel olarak Oda başkanlarıyla yaptığı görüşmelerde konuşulan sorunları belirtti. Sentetik ile gerçek pırlantayı birbirinden ayıran teknoloji hakkında bilgi veren Atayık, İKO bünyesinde uygulanan İGDEM projesinde yapılan yeniliği açıkladı.Başarılı bir fuar süreci için fuarı hazırlayanlara ve Mücevher İhracatçılar Birliği’ne teşekkürlerini ileten Kuyumcular Odası Başkanı Atayık, katılımcı stantlarını tek tek ziyaret ettiklerinde gördükleri memnuniyetin karşılığında oluşan mutluluklarını belirtti. Kuyumcuların belli başlı sorunlarının olduğunu vurgulayan Atayık, fuar dönemlerinde geleneksel olarak Oda Başkanları ile yedikleri yemekte konuşulan sorunları şu cümlelerle sıraladı: ‘’Gündemimizdeki en önemli sorunlarımızdan bir tanesi; altın muhasebesi. Sayın Bakanımızla çok yakın zamanda görüşme yapacağım. Müjdesini çok kısa zamanda vereceğim. Altın muhasebesi kuyumculuğun olmazsa olmazı. Bunun dışında iç piyasa ile problemlerle uğraşıyoruz. İKO fiyat ekranımız ücretsiz bir uygulama, Türkiye’deki herkes bu ekranı kullanabilir, arkadaşlarımıza bunu tanıttık. 81 milyona da bunu açıklayacağız. İstanbul’daki bir kişi Mardin lokasyonuna gittiğinde Mardin fiyatları çıkacak. MASAK kuyumcuların satışlarında bazı istekleri var. Bunlar kuyumcularımızı yoracak şeyler. Bir diğer sorunlar da fiyat konusunda oluyor. Fiyat ekranıyla bu sorunu biraz çözmüş olacağız. Güvenlik sebebiyle oluşan sorunlarımızı İçişleri Bakanı ile görüşeceğiz. Genel olarak sorunlar bunlardan ibaret. Ama dernek başkanları, oda başkanlarımız ve kuyumcularımız çok memnun kaldı. Mart fuarına kadar bunların çoğunu halledeceğimizi düşünüyoruz. Ayarladığımız yemekten başkanlarımız Mart ayında görüşmek üzere çok memnun bir şekilde ayrıldı’’ diyerek sorunların kısa sürede çözüleceğini vurguladı.


"Devrim Gibi Bir Teknoloji"


Türkiye Gemoloji Laboratuvarı (GLT) ile Diamond Services (DS) önemli bir iş birliğini anlaşması ile ortaya çıkarılan teknolojinin devrim niteliği taşıdığını söyleyen Atayık, dünyada yalnızca ortak çalışmaların yapıldığı New York ve Hong Kong’ta laboratuvarda bulunan teknolojinin %100 doğruluk oranını vurguladı. Sentetik ile gerçek pırlantayı birbirinden ayıran makinenin artık GLT laboratuvarında bulunduğunu belirten Atayık, açıklamalarına şu cümlelerle devam etti: ‘’Sentetiklerde, özellikle renkli taşlarda büyük spekülasyonlar var. Vatandaşlarımız bu durumdan rahatsız oluyor. Aynı zamanda yurt dışına ürün sattığımız kişiler de mağdur olur ve Türkiye’nin imajı bu durumdan kötü etkilenir. Oluşturulan bu hizmete bütün esnaflarımızın sahip çıkmasını istiyorum. Çok güzel kampanyalarımız var. Hem sertifika veriyoruz hem çıplak taşlara bakıyoruz hem de bitmiş ürünlere bakıyoruz. Bu sertifikaların üzerinde bulunan karekod sayesinde ürünlerin canlı görüntüleri görülebilecek’’diye konuştu.


Bir diğer uygulanan proje İGDEM ile sektörde ihraç yapmak isteyen kuyumcuların, ürünlerini getirdiğinde lazerle bütün ürünlerini devlet güvencesiyle damgalatabildiklerini söyleyen Atayık, bazı Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri hallmark olmayan ülkeleri almak istemediklerini belirterek yapılan yeniliği şu sözleriyle açıkladı. ‘’GLT laboratuvarında renkli taş sertifikasını sadece biz veriyorduk. Ama ürünün nereye ait olduğu tespit edilemiyordu. Bunu tespit edecek makinemiz de geldi. Çok değerli bir makine. Artık renkli taşlarda ürünün nereden, nasıl, hangi ülkeden çıktığını belirtip, net olarak söyleyebilecek durumdayız. Esnaflarımızın GLT ve İKO’ya sahip çıkmasını istiyoruz.’’ dedi.
Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN