top of page

TÜKETİCİNİN PIRLANTA TALEBİNDEKİ GÜÇLÜ TOPARLANMAYA RAĞMEN, ARZ AYAKTA KALMAK İÇİN MÜCADELE EDİYOR


ABD merkezli pırlanta endüstrisi analisti Paul Zimnisky tarafından 2022 için küresel pırlanta arzı tahmini. Pırlanta endüstrisi, pandemi nedeniyle kilitlenen 2020'nin ardından 2021'de son tüketici elmas talebinde muazzam bir toparlanma görürken, yukarı yönlü arza ayak uydurmak için mücadele etti. Zimnisky Global Rough Diamond Fiyat Endeksi'ne göre, artan talebi yönetebilmek için 2021'de fiyatların yaklaşık %25 arttı. 2021'de küresel doğal ham elmas üretimi, tahminen 117 milyon karat seviyesindeydi. Bu rakam, 2020'de pandemi ile ilgili aksaklıklar nedeniyle geçici olarak kapatılan birden fazla madende üretime geri dönülmesine rağmen, 2020 ile aynı çizgide yer alıyor. Örneğin, Kanada'nın Kuzeybatı topraklarındaki birinci sınıf Ekati Madeni; Aikhal, Verkhne-Munskoye ve Zarya dahil olmak üzere Rusya'da bir avuç maden; Kanada Quebec’teki Renard madeni; Lesoto'daki Liqhobong ve Mothae madeni; ve Tanzanya'daki Williamson, 2020'de en azından geçici olarak bakıma alındı. Bu yıllık bazda 4 milyon karatlık bir üretim kaybı anlamına geliyor.


Ekati, Aikhal, Verkhne-Munskoye, Renard, Williamson ve Mothae madenleri de dahil olmak üzere yukarıdakilerin çoğu o zamandan beri belirli bir kapasitede üretime devam ederken; Avustralya'daki Argyle madeninin 2020'nin sonlarında kalıcı olarak kapatılması ve 2021'de Güney Afrika'daki Venetia madeninde üretimde önemli bir düşüş yaşanması ile artan küresel üretimin sınırlanmasına rağmen, küresel pırlanta arzı 2021'de başarılı olmak için mücadele etti. Paul Zimnisky'nin tahminlerine göre, 2022'de arzın, 2021 ve 2020'nin üzerine çıkarak, 4 milyon karatlık marjinal bir artış ile 120 milyon karatın biraz üzerinde olması bekleniyor. Artması beklenen üretimin, Rus alüvyon yataklarındaki hafif bir artıştan ve 2020'de geçici olarak durdurulduktan sonra 2021'de yeniden üretime başlayan yukarıda belirtilen madenlerin bazılarının tam kapasite üretime geri dönüşünden gelmesi bekleniyor. Not olarak düşmek gerekirse; hacim ve değer olarak küresel üretimin yarısından fazlasını oluşturduğu tahmin edilen De Beers ve ALROSA, 2022'de ~ 32 milyon karat ve ~ 34 milyon karatlık, nispeten istikrarlı bir üretim öngörüyor. (2021'de bu rakam tahmini olarak ~ 32,0 milyon karat ve ~ 31,5 milyon karat olarak gerçekleşti). Daha uzun vadeli bakıldığında, üretimin on yıl boyunca 120 ila 130 milyon karat arasında, nispeten sınırlı olması bekleniyor. Çünkü yeni arzın tek önemli kaynağı muhtemelen Angola'daki Luaxe madeninden gelecek ve bu madenin ancak on yıllık sürecin ortalarına doğru, yılda 6 milyon karatlık tam ticari üretime ulaşacağı tahmin ediliyor. ALROSA CEO Yardımcısı Evgeny Agureev, Ocak 2022'de bir Paul Zimnisky Diamond Analytics Podcast'i üzerine şu yorumu yaptı: "Sektörün yeni keşiflerden yoksun olması ve mevcut varlıkların zaten iyi bilinmesi ve arz büyüme sürprizi için çok az şans sunmaları nedeniyle önümüzdeki beş ila on yıl içinde ham elmas arzında önemli bir toparlanma beklemiyoruz."

Bu bağlamda, küresel üretim 2017'de yaklaşık 155 milyon karata ulaşmıştı. Bu, Kanada'da birinci sınıf Gahcho Kué madeninin üretiminin başlamasının ardından 2000'lerin ortalarından bu yana en yüksek seviyeydi. 2020'de, pandeminin erken evrelerinin ortasında, küresel üretim 116 milyon karata düşerek, 1990'lardan bu yana en düşük seviyeyi işaret etti.


Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page