top of page

Tiffany & Co. Net Sıfır Emisyon Hedefi İle SBTi Onayını Aldı

Tiffany & Co. net sıfır emisyon hedefi konusunda Bilim Temelli Hedefler girişiminden (SBTi) onay alan ilk lüks mücevher markası olduğunu duyurdu.

27 Haziran'da yapılan bu duyuru, Tiffany & Co.'nun 2040 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmak için belirlediği hedeflerin en son iklim bilimine dayandığını ve Paris Anlaşması doğrultusunda ısınmayı 1,5°C'de tutmaya yönelik acil ihtiyacı karşıladığını teyit etmektedir.


SBTi, Tiffany & Co.'nun 2040 yılına kadar kendi operasyonları (Kapsam 1 ve 2) ve tedarik zinciri (Kapsam 3) genelinde net sıfır sera gazı (GHG) emisyonuna ulaşmaya yönelik uzun vadeli hedefini, Bilime Dayalı Hedefler girişiminin (SBTi) Net-Sıfır Standardına uygun olarak doğruladı.


Tiffany & Co. ayrıca 2030 yakın vadeli sera gazı azaltma hedefi için SBTi'den onay aldı. Tiffany & Co. 2030 yılına kadar Kapsam 1 ve 2 emisyonlarını 2019 referans değerine göre %70 azaltmayı taahhüt etmektedir. Tiffany & Co. ayrıca Kapsam 3 emisyonlarını 2030 yılına kadar 2019 referans değerine göre %40 azaltmayı taahhüt etmiştir.

Alaska'nın Bristol Körfezi'nde önerilen Pebble Madeni'ne karşı çıkan ilk mücevher markası Tiffany!

Şirket, 2022 yılında hem Kapsam 1 ve 2'de hem de Kapsam 3'te %33'lük azaltım sağlayarak bu iki hedefi de tutturma yolunda ilerliyor. Bu yakın vadeli hedef, Tiffany & Co.'nun 2040 yılına kadar Kapsam 1, 2 ve 3 emisyonlarının %90 azaltılmasını içeren net sıfır hedefine doğru önemli bir kilometre taşı olacaktır.


Emisyonların geri kalan %10'unun, Tiffany & Co.'nun doğaya dayalı çözümlere yaptığı genişletilmiş yatırımlar aracılığıyla yüksek kaliteli karbon giderimi ile nötralize edilmesi planlanmaktadır.


Tiffany'nin bilime dayalı net sıfır hedefi, tüm değer zincirinin katılımını ve karbonsuzlaştırılmasını gerektirecektir. Kurum, iklim bilimi ve sektördeki en iyi uygulamaların rehberliğinde iddialı yeni hedefine ulaşmak için derin ve hızlı emisyon kesintilerine odaklanmayı planlıyor.

Tiffany & Co. 2022 yılında, hammadde tedariğinden ürünlerin üretimine; dağıtım, nakliye, perakende mağazalarının inşasından işletilmesine kadar tüm işletmeyi kapsayan hedeflere ulaşmak için bir yol haritası hazırlamak üzere işlevler arasında ortaklık kurdu.


2023 Nisan ayında, Tiffany & Co.'nun New York’daki Landmark mağazası, gelecek yıllarda sürdürülebilir bir şekilde faaliyet göstermeyi amaçlayan önde gelen çevre, sağlık ve refah girişimlerine yapılan önemli bir yatırımla yeniden açıldı. Landmark mağazası, hem WELL Platinum sertifikası hem de Enerji ve Çevre Tasarımında Liderlik (LEED) Gold sertifikası alma yolunda ilerliyor ve markanın portföyündeki LEED sertifikalı 35'in üzerinde perakende mağaza, ofis ve üretim tesisine katılıyor.

Landmark

Portföy genelinde LEED'e yapılan yatırıma ek olarak, Tiffany & Co. 2006 yılında başlayarak küresel olarak beş yerde güneş enerjisi kurdu: Dominik Cumhuriyeti, Kamboçya, Rhode Island, ve New Jersey'de iki ofis ve dağıtım tesisi.


Şirket, bu yatırımı 2023 yılında Botsvana'daki elmas parlatma tesisinde ve Lexington, Kentucky'deki mücevher üretim tesisinde güneş enerjisi kurulumları ile genişletmeyi planlıyor.


Tiffany & Co. şu anda küresel elektriğin %91'ini, faaliyet gösterdiği 25'ten fazla ülkede kurduğu güneş enerjisi ve yenilenebilir elektrik kredileri de dahil olmak üzere temiz, yenilenebilir kaynaklardan sağlıyor.


​​Tiffany & Co. şu anda karbonsuzlaştırma konusunda kilit tedarikçilerle ortaklık kurmak için bir tedarikçi katılım programı başlatma sürecindedir ve yıl sonuna kadar pilot katılımları başlatmayı planlamaktadır.

SBTi Hakkında

SBTi (Science Based Targets initiative), bilimsel temellere dayalı hedefler oluşturan bir inisiyatiftir. Net sıfır emisyon hedefi ise bir kuruluşun sera gazı emisyonlarını sıfıra indirmeyi hedeflediği bir stratejidir. SBTi onayı, bir şirketin belirlediği emisyon azaltma hedeflerinin bilimsel olarak geçerli ve uygun olduğunu doğrulayan bir sertifikadır. Şirket, SBTi tarafından belirlenen kriterlere uygun olarak net sıfır emisyon hedeflerini belirler ve bu hedefleri gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdürür. SBTi onayı, şirketin çevresel sürdürülebilirlik çabalarını ve emisyon azaltma taahhütlerini destekler ve güvenilirlik sağlar.


Tiffany & Co.'nun iklim hedeflerine yönelik taahhütleri ve mevcut ilerlemesi hakkında daha fazla bilgi haberin devamında…


1995 - Yeni bir altın madeni Yellowstone Ulusal Parkı'nın ekosistemini tehdit ediyor. ABD İçişleri Bakanlığı'nın yardımı (durdurma-müdahale etme) Tiffany tarafından istendi.


1999 - Çatışma elmaslarının akışını azaltmak için ABD'nin Kimberley Süreci Sertifikasyon Programına katılması çabalarına öncülük edildi.


2000 - Tiffany & Co. Vakfı, şirketin hayırseverlik çabalarına odaklanmak için kuruldu.

2002 - Tiffany & Co. küresel elmas tedarik zincirini yönetmek için yüzde yüz iştiraki olan Laurelton Diamonds Inc. şirketini kurdu.


2003 - ABD Birmanya Özgürlük ve Demokrasi Yasasının desteklenmesi amacıyla, insan haklarını korumak için Myanmar'dan (Burma) değerli taş satın alımı durduruldu.


2004 - Tiffany, okyanus yaşamının korunmasına yardımcı olmak için mercan takılarının satışını durduruyor ve diğer kuyumcuları da aynı şeyi yapmaya çağırıyor.


2006 - Tiffany'nin New Jersey'deki iki tesisinde ilk güneş enerjisi projeleri kuruldu. Daha sonra Dominik Cumhuriyeti, Kamboçya ve Rhode Island'da yerinde güneş enerjisi tesisleri kuruldu.


2009 - Alaska'nın Bristol Körfezi'nde önerilen Pebble Madeni'ne karşı çıkan ilk kuyumcu Tiffany oluyor.


2011 - Şirket uygulamalarını evrensel sürdürülebilirlik ilkeleriyle uyumlu hale getirmeyi taahhüt ederek Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi'ne dahil olunuyor.


2015 - Tiffany & Co. 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonu taahhüdünde bulunarak diğer önde gelen şirketlere katıldı.


2017 - Nesli tükenmekte olan fillerin, gergedanların ve aslanların korunmasına yardımcı olmak için Tiffany Save the Wild koleksiyonu piyasaya sürüldü. Koleksiyondan elde edilen kârın %100'ü -toplamda 10 milyon doların üzerinde- Vahşi Yaşamı Koruma Ağı'na fayda sağlıyor.


2018 - On yıllık bir işbirliğinin ardından, Sorumlu Madencilik Güvencesi Girişimi (IRMA) öncü Sorumlu Madencilik Standardını yayınladı. Tiffany & Co. IRMA'nın Yönlendirme Komitesi'nin kurucu üyesidir.


2019 - Pırlanta Kaynağı Girişiminin başlatılmasıyla birlikte, yeni tedarik edilen ve bireysel olarak tescil edilen her bir pırlanta için menşe bilgisi (menşe ülke veya bölge) sağlanması taahhüt edildi.


2020 - Mücevher sektörüne ilham vermesi ve yol göstermesi için 2025 Sürdürülebilirlik Hedefleri belirlendi. Birleşmiş Milletler Küresel Hedefler Çerçevesi ile uyumlu olan hedefler, uluslararası toplum tarafından belirlenen en önemli toplumsal zorlukları ele almayı amaçlıyor.


2021 - Tiffany Blue kadranlı Patek Philippe Ref. 5711 Nautilus saatin tarihi müzayedesinden The Nature Conservancy'ye destek için 6,5 milyon doların üzerinde para toplandı. 5711 Nautilus saatinin Tiffany Blue kadranlı tarihi müzayedesinden elde edildi. Bağış, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik kaybı gibi ikili krizlerle karşı karşıya olan beş önemli bölgedeki koruma çabalarına yardımcı oluyor.


2022 - Tiffany & Co. Paris İklim Anlaşması hedefinden 10 yıl önce, 2040 yılına kadar kendi operasyonları ve tedarik zinciri genelinde net sıfır sera gazı emisyonu elde etmeyi taahhüt ediyor. Bu taahhüt, kurumsal emisyon azaltımları için önde gelen küresel kurum olan Science Based Targets girişiminin (SBTi) Net-Zero Standardı ile uyumludur.


2023 - 57. Cadde ve Beşinci Bulvar'daki Landmark, önde gelen çevre, sağlık ve refah girişimlerine yapılan önemli yatırımlarla açıldı. Mağaza, Enerji ve Çevre Tasarımında Liderlik (LEED) Altın Sertifikası ve WELL Platin Sertifikası için tescil edildi.

Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page