top of page

VERİMLİ GEÇEN FUAR SEKTÖRDE BEKLENTİLERİN YÜKSELMESİNE SEBEP OLDU

TOBB Kuyumculuk Sanayi Meclisi Başkanı İmam Altınbaş Istanbul Jewellery Show sonrası değerlendirmelerde bulundu. Fuarın olumlu geçtiğinin altını çizen Altınbaş, DİR konusunda yapılan düzenleme ve ABD ile yapılan anlaşma sonrasında sektörün ihracat performansının artacağına işaret etti.


TOBB Kuyumculuk Sanayi Meclisi Başkanı İmam Altınbaş sektörde yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Uzun bir aradan sonra ilk defa geçtiğimiz ay kapılarını aralayan Istanbul Jewelry Show’un olumlu geçtiğini gözlemlediğini belirten İmam Altınbaş mart ayında organize edilecek olan fuarın daha da iyi geçeceğini beklediğini ifade etti. Pandemi sebebiyle yapılamayan ve sürekli ertelenmek zorunda kalınan fuarların sektör için ne kadar önemli olduğunun bu vesileyle bir kez daha anlaşıldığını belirten Altınbaş şu değerlendirmelerde bulundu;


‘’Uzun bir aradan sonra sektör mensuplarını hep birlikte fuarda görmek ve yoğun bir fuar geçirdiklerine şahit olmak bizi memnun etti. Fuarda yaşanan yoğunluğun, fuar sonrasında da sektörümüzün üretim tarafına da olumlu yansıdığını gözlemliyoruz.


Mart fuarı ile ilgili beklentiler yükseldi

Ekim fuarında yaşanan hareketlilik mart fuarının da aynı şekilde hatta daha da hareketli geçebileceği yönünde işaretler verdi. Eğer global ölçekte yaşanan pandemi ile ilgili olumsuz gelişmeler olmazsa mart ayındaki fuar da sektörümüz açısından olumlu geçecektir.


DİR’de yapılan düzenleme son derece önemli

Dahilde İşleme Rejimi ile yapılan ihracat sektörümüz açısından son derece önemli. Sektör ihracatımızın önemli bir kısmını uzun yıllardır Dahilde İşleme Rejimi kapsamında gerçekleştiriyorduk. Ancak geçtiğimiz dönemde sektörümüz aleyhine yapılan düzenleme mücevher ihracatına büyük darbe vurmuştu. Bunun olumsuz etkileri uzun süre yaşandı. Neyse ki bu konudaki müjdeli haber geldi ve Dahilde İşleme Rejimi ile ilgili düzenleme yapıldı. Bundan sonraki süreçte ihracatçılarımızın performansı önemli artış gösterecektir.


ABD ile yapılan anlaşma bu ülkeye ihracatımızı artıracak

ABD ile aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkeler arasında vergilendirme konusunda bir takım sıkıntılar yaşanıyordu. Geçtiğimiz günlerde Türkiye ile ABD arasında bu konuda uzlaşı sağlandığının da haberi geldi. Sektörümüzün önemli ihraç pazarlarından biri olan ABD ile yaşanan bu sorunun oradan kalkması mücevher ihracatımızı da olumlu yönde etkileyecektir.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page