top of page

Yakut Yüzük, Artcurial Müzayedesinde 3.3 Milyon Dolara Satıldı

Doğal Burma taşı, 2023'te müzayedede satılan en pahalı ikinci yakut oldu.

7.1 karatlık, doğal burma yakut ile tasarlanmış pırlanta yüzük, Artcurial Müzayedesi'nde 2.9 milyon Euro (3.3 milyon $) fiyatla alıcı buldu. Bu satış, yakutun tahmini değeri olan 150,000 - 250,000 Euro'yu (164,000 $ - 273,000 $) yaklaşık 12 kat aşarak büyük bir başarıya imza attı.


Fransız müzayede evi Artcurial, bu satışın 2023'te müzayedede satılan en pahalı ikinci yakut olduğunu ve karat başına yaklaşık 459,000 dolarlık bir fiyatla alıcı bulduğunu belirtti. Aynı zamanda, Artcurial'in mücevher departmanı için bir satış rekoru olarak kayda geçti.


Guillemin & Soulaine tarafından tasarlanmış 18 ayar sarı altın yüzük, papatya tarzı bir yüzüğün içine yerleştirilerek oluşturuldu. 0.4 ila 0.5 karat ağırlığındaki 10 pırlanta taşı ile çevrelenmiş olan bu yakut, Mogok madenlerinden çıkan en iyi yakutlarla uyumlu bir "güvercin kanı" renk derecesine sahip olduğu belirtiliyor.


Müzayede evi yakut yüzüğün, 16-19 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen Monaco Müzayede Haftası'nda Monte Carlo'daki Hotel Hermitage'de sergiledi.

Bu rekor fiyat, Burma yakutlarının endüstri standardı olarak kabul edildiği uzun bir geçmişe dayanıyor.


Ancak, bu satışın önemli bir yönü de şu anki durum. 2021'de Hazine Bakanlığı'nın Myanmar madencilik bakanlığıyla ilişkili kuruluşlarla ticareti yasaklayan yaptırımlar nedeniyle, ABD şirketleri şu anda bu bölgeden gelen yakutlarla ticaret yapamıyor. Bu nedenle bu satış, bu yasağın etkilediği bir pazarın ortasında gerçekleşti.

Sunrise Ruby

Geçmişte, 25.59 karatlık "Sunrise Ruby" adlı Burma yakutu, dünyanın en yüksek fiyatlı yakut rekorunu elinde tutuyordu ve 2016'da 30.3 milyon dolar karşılığında Sotheby's Geneva tarafından satılmıştı.


Son dönemde, mücevher dünyasında önemli satışlar devam ediyor. Örneğin, geçtiğimiz Mayıs ayında Christie's müzayedesinde, tahminin üzerinde bir fiyatla satılan mücevherler bulunuyordu. Ayrıca, Mozambik'ten gelen yakutlar da yüksek fiyatlarla alıcı buluyor.


Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page