top of page

YENİ FIRSATLARA ODAKLANIP BUNLARI İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ


TOBB Kuyumculuk Sanayi Meclisi Başkanı ve Altınbaş Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş pandemi döneminde yeniden şekillenen iş yapış biçimlerinden kuyumculuk yönetmeliğine kadar gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu.


Covid-19 pandemi sürecinin kuyumculuk sektörüne etkileri ile ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir?


Covid-19 pandemisi hiç de öngöremediğimiz bir sorun olarak karşımıza çıktı. Bütün dünya ekonomisini vuran bu salgın elbette kuyumculuk ve mücevherat sektörünü de önemli derecede etkiledi. Firmalarımız iç Pazar ve ihracat pazarları olmak üzere her 2 cephede de kayıplar yaşadı.


İhraç pazarlarımızda alınan kapatma gibi önlemler talep azalmasına sebep olurken, uluslararası uçuş yasakları da ihracatçılarımızı olumsuz etkiledi. Benzer sorun iç pazarda da yaşandı. Özellikle düğün ve turizm sezonundan yararlanamayan esnafımız önemli kayıplar yaşadı.


Dijitale dönüş hız kazandı; bu fırsat iyi değerlendirilmeli


Bu süreçte bütün dünyada dijitalleşme ön plana çıktı. Ertelenen dijital dönüşüm stratejileri firmaların en önemli gündem maddesi haline geldi. Bu süreci iyi yönetenler, pandemi sürecinden daha az etkilendi hatta eskisine nazaran daha iyi performans yakalayanlar dahi oldu. Her kriz kendi fırsatlarını yaratıyor. Değişen dünyada yeni fırsatlara odaklanıp bunları iyi değerlendirmeliyiz. Mücevher İhracatçıları Birliği’nin ihracat portalı TurkishJewellery.Org ve İstanbul Kuyumcular Odası’nın desteklediği, iç pazara yönelik Kuyumculuk.org çok iyi düşünülmüş projeler. Covid-19 pandemisi bu projelerin hayata geçirilmesi sürelerini hızlandırdı. Sektörel kurumlarımızı bu faydalı projelerinden dolayı tebrik ediyorum.


Gerek ihracat gerekse iç pazar ticaretini yakından ilgilendiren yasal düzenlemeler söz konusu. Sizin bu gelişmelerle ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?


İç pazarla ilgili olarak T.C. Ticaret Bakanlığı’nın Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik çalışması oldu. Bu yönetmeliğin taslak aşamasındaki formatına yönelik itirazlarımız oldu. İtiraz ettiğimiz en önemli maddelerden biri 500 gram teminat yükümlülüğü idi. Yapılan görüşmelerle başta 500 gram teminat yükümlülüğü olmak üzere, sektörün aleyhine olan pek çok madde kaldırıldı ve bu hali ile yönetmelik yayınlandı. Sektörümüzün çalışma esaslarının belirlenmesi açısından ihtiyaç duyulan bu yönetmeliğin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederiz.


Düğünler ve turizm sezonu ile birlikte iç pazar hareketlenecek


Aşılamanın yaygınlaşması ile bilrikte geçtiğimiz sene ertelenen düğünler de yapılmaya başlandı. Aynı şekilde ertelenen turizm harcamaları da bu sene artış gösterecek. Özellikle yabancı ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızın ziyaretlerinde artış var. Bütün bu faktörler iç pazardaki hareketlenmenin devam edeceğini gösteriyor. Sektörümüzün pandemi dönemindeki kayıplarını hızla telafi edeceğini düşünüyorum.


Dahilde İşleme Rejimi’nde yapılan değişiklik sektör için talihsizlik


Aşılamaların artması ve pandeminin yavaş yavaş kontrol altına alınmasıyla gözlemlediğimiz iyimser hava, hükümetimizin DİR rejiminde yaptığı değişiklik ile özellikle ihracatçılarımız açısından tekrar olumsuza döndü. Önümüzdeki dönemde bu konuda yapılan görüşmelerin olumlu sonuç vermesini bekliyoruz.

Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN