top of page

ARİŞ

  • Facebook - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle

GENEL BİLGİLER / INFO

Yönetim Kurulu Başkanı / Chairman:

Kerim Güzeliş

Kuruluş Tarihi / Date of Establishment:

1906

Çalışan Sayısı / Employee

130

Online Katalog

www.ariş.com

Faaliyet Alanı / Classification

Franchise veren, İhracatçı, Toptancı

Franchisor, Exporter, Wholesaler

Kategori / Category

Franchise veren, İhracatçı, Toptancı

Franchise veren, İhracatçı, Toptancı

Carat / Ayar Grupları

Silver

Diamond, 10K, 14K, 18K, 22K, 24K

Anahtar Kelimeler / Keywords

Zincir mağazacılık

Chain stores

ŞİRKET PROFİLİCOMPANY PROFILE

The story of Ariş Pırlanta is the story of Atılır Pırlanta, which started in 1906 in a small workshop in Mardin. After the first years of its foundation, the family, which worked with creativity, innovativeness and customer satisfaction tightly, moved to Istanbul in 1959 with the name of ARIS in our center.

The work that Ariş Pırlanta has undertaken since the day with the concept of 'innovative creativity' has made it the pioneer of the first, while specializing it in the diamond jewelery.

Among the firsts realized in the sector;
- First store,
- The first filth
- Participation in the first international fair,
- First brochure and catalog work,
- It may be the first e-commerce site.

The fact that Ariş's century-old love is once in the jewelry industry does not make him a very good designer and producer. Thanks to this experience, Turkey has also absorbed the Turkish people and their habits very well and has made it to themselves.

The most important elements of Ariş Pırlanta's success story are; Together with the quality of the service and the product, it is to ensure the trust and make it feel special to the user of Ariş jewelery.

Mücevher sektörüne dededen toruna üç kuşak emek vermiş bir ailenin mücevhere olan tutkusunu anlatan Ariş Pırlanta’nın öyküsü, 1906 yılında Mardin’de küçük bir atölyede başladı. İlk kuruluş yıllarından itibaren yaratıcılığa, yenilikçiliğe ve müşteri memnuniyetine sımsıkı sarılarak çalışan aile, 1959 yılında merkezini ARİŞ adıyla İstanbul’a taşıdı. 
Ariş Pırlanta’nın o günden bu yana ‘yenilikçi yaratıcılık’ anlayışıyla yürüttüğü çalışmaları onu pırlantalı mücevherde uzmanlaştırırken, ilklerin öncüsü haline de getirmiştir. 
Sektörde gerçekleştirdiği ilkler arasında; 
- İlk mağaza,
- İlk defile, 
- İlk yurtdışı fuar katılımı,
- İlk broşür ve katalog çalışması,
- İlk e-ticaret sitesi sayılabilir. 

Ariş’in yüzyılı aşkın bir zamandır mücevher sektöründe olması, onu yalnızca çok iyi bir tasarımcı ve üretici yapmıyor. Bu deneyim sayesinde Türkiye’yi, Türk insanının ve alışkanlıklarını da çok iyi sindirmiş ve bundan kendine has birikimler çıkarmıştır.
Ariş Pırlanta’nın başarı öyküsünün en önemli unsurları; hizmet ve ürün kalitesiyle birlikte, güven sağlamak ve her Ariş mücevher kullanıcısına kendini özel hissettirmektir.

İLETİŞİM / CONTACT

Nuruosmaniye,
Şerefefendi Sokak
No: 27 34110
Cağaloğlu, İstanbul

+90 212 520 10 02

+90 212 520 10 02

Merkez / Head Office

VİDEOLAR / VIDEOS

ARİŞ

ARİŞ

ARİŞ