top of page

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Kamar; Altın girişi kolaylaşırsa mücevher ihracatı yü


Mücevher İhracatçıları Birliği (JTR) Başkanı Mustafa Kamar, gümrükten altın girişi kolaylaştırılırsa mücevher ihracatında yüzde 25 artış yaşanacağını belirterek, "4,5 milyar dolarlık ihracat rakamı 6 milyar dolara çıkar ve her sene katlanarak artmaya devam eder." dedi.

Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını yanıtlayan Kamar, mücevher ihracatını 4 sene sonra 9-10 milyar dolara getirmek istediklerini ifade etti.

Bürokrasideki düzenlemeler, hükümet destekleri ve JTR'nin çalışmalarının sektörün ihracatının artmasını sağladığını aktaran Kamar, "Her ülkede bir sürü problem oluyor. O yüzden ihracat pazarlarımızı çeşitlendirmemiz gerek. Üyelerimize ihracatlarının yüzde 20'den fazlasını tek bir pazara yapmamalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü artık krizlerin patlak verdiği, Dövizproblemlerinin oluştuğu yeni normal denilen bir dünyaya girdik." diye konuştu.

Kamar, en büyük hedeflerinden birinin "B2B road showlar" yapmak olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Dubai'nin mücevher ihracatı 28 milyar dolar. Dubai'nin ihracat yaptığı ülkeleri araştırmaya başladık. Öncelikli hedefimiz Dubai'nin ihracat yaptığı ülkeler. Onlara şunu göstermek istiyoruz; bir uçakla gelebilirsin. Bu işi biz yapıyoruz, biz üretiyoruz. Yeme-içme İstanbul'da daha fazla. Daha hesaplıyız. 45-60 derecede yanma. Mis gibi hava. Diğer ülkelerde stok bulmakta da zorlanıyorlar. Türkiye'de stok var. Onlara daha fazla anlatacağız. Bir tek gümrük işini halletmemiz lazım. Adam 2 kilo altın getirdiği zaman gümrükte deklare etmeli, evrakları o anda yazılmalı. İçeriye girmeli, buradan da malını alıp altınla ödemeli. Akşam uçağıyla ya da bir gece kalıp ertesi gün gidebilmeli. Şu anda altın getiremiyor. Kanunun ilgili maddesinde değişiklikler yapılması gerekiyor. Dubai, Hong Kong ve Singapur'un kolaylığı bunlar. O ülkelere 100 kilo altınla faturasını göstererek girebiliyorsunuz."

Gümrükten altın girişi kolaylaştırılırsa mücevher ihracatında yüzde 25 artış yaşanacağını belirten Kamar, "Gümrük Bakanlığı bunu hallederse ihracatımızda yüzde 25'lik artış olur. 4,5 milyar dolarlık ihracat rakamı 6 milyar dolara çıkar ve her sene katlanarak artmaya devam eder." diye konuştu.

Cari açığı altın ithalatı tetikliyor yorumlarına karşıyız

JTR Başkanı Kamar, Türkiye'yi sıkıntılardan ve kriz ortamından her zaman altının kurtardığını belirterek, "Diyorlar ki cari açığa en büyük etkiyi altın ithalatı yapıyor. Yeter ki cari açığı altın tetiklesin. 5 milyar dolarlık telefon gelirken kimse bir şey demiyor. 5 milyar dolarlık altın gelirken yaygara kopuyor." yorumunu yaptı.


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page