top of page

ABD YAPTIRIMI MÜCEVHER SEKTÖRÜNÜ VURABİLİR!


ABD'nin Türkiye'ye 'Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi' programından çıkarmayı düşünmesi mücevher sektörünü endişelendirdi. Mücevher sektörü 300 milyon dolarlık ABD ihracatının yarı yarıya düşmesi endişesini taşıyor. Trump'ın bu son hamlesi gerçekleşirse genel ticaret dengesini bozmayacak gibi gözükse de kuyumcular için işleri zorlaştıracak.

ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) Türkiye’yi, bazı ürünlerin ABD’ye gümrüksüz girişine imkan sağlayan ‘Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’ (GSP) programından çıkarmayı düşündüğünü açıklarken; ekonomistler ve sektör yetkilileri ABD’nin kararının ekonomik karşılığının sınırlı ve makro ekonomiye etkisinin ise göz ardı edilebilir olduğunu belirtirken; otomotiv sektöründen bir yetkili, gümrüksüz ihracat imkanı kapsamında geçen yıl sektörün 1.1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini, imkanın iptalinin ABD’ye ihracata belirgin bir etkisi olmayacağını söyledi.

Mücevherde tehlike var

Mücevher İhracatçıları Birliği ise, Türkiye’nin söz konusu programdan çıkarılması halinde ABD’ye yapılan 300 milyon dolarlık mücevher ihracatının en az yüzde 50 düşebileceği uyarısında bulundu. ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) Türkiye’yi, bazı ürünlerin ABD’ye gümrüksüz girişine imkan sağlayan ‘Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’ (GSP) programından çıkarmayı düşündüğünü açıklamıştı. USTR basın bülteninde “Türkiye artık Genelleştirilmiş Tercihler Sistemine katılmaya uygun değil, çünkü ekonomik olarak yeterince gelişti” görüşüne yer verildi.

Söz konusu gelişmenin ardından Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz Ağustos ayından itibaren devam eden gözden geçirme süreci sonrası ABD Türkiye’nin GTS programından çıkarılmasına karar verdiğini açıkladı. Söz konusu karar iki ülke hükümetleri tarafından beyan edilen 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi ile çelişmektedir. Bu karar aynı zamanda ABD’li küçük ve orta ölçekli firmalar ile üreticileri de olumsuz etkileyecektir” dedi.

Yüzde 5.5 Kuyumculuk İçin Ciddi Bir Oran

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Kamar ise, Türkiye’nin programdan çıkarılması halinde bu ülkeye ihracatta yüzde 5.5 vergi ile karşılayacaklarını ve 300 milyon dolarlık ihracatta en az yüzde 50 kayıp yaşanmasını beklediklerini söyledi.

Kamar, “Yüzde 5.5 vergi kuyumculuk sektöründe çok büyük bir rakama tekabül ediyor. Kuyumculuk sektörü bunu kaldırmaz dolayısıyla burada büyük bir kayıp yaşayacağımızı düşünüyorum. Bununla ilgili çalışmaların yapılması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü bizim ihracatımızın içinde de yaklaşık yüzde 7-8’lik bir orana denk geliyor 300 milyon dolar… Eğer çözülemezse yaklaşık 300 milyon dolar ihracat rakamı en az yüzde 50 kayıp verir gibi gözüküyor” dedi.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page