top of page

ABD’YE İHRACAT HEDEFİ 4 MİLYAR USD’YE YÜKSELDİ

ABD ile Türkiye’nin dijital hizmet vergisi konusunda yaptığı anlaşma, mücevher ihracatçısının yüzünü güldürdü. Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Kamar, “Bu anlaşmayla ABD’ye 4 milyar dolarlık ihracat hedefinde önümüz açıldı” dedi.ABD’nin, dijital hizmetlerden alınan vergiler nedeniyle Türkiye dahil altı ülkeden ithal edilen 2 milyar dolar tutarındaki ürüne yüzde 25 ek gümrük vergi alacağını bildirmesi üzerine, aralarında mücevher ihracatçılarının da bulunduğu birçok sektör temsilcisi, Ankara’da ilgili bakanlıklarla görüşmeler yaparak, bu gelişmenin Türk ihracatına zarar vereceğini aktardı. Bunun üzerine iki ülke yetkilileri görüşme yaparak dijital hizmet vergisi konusunda önceki gün anlaşma sağladı. Ek gümrük vergilerinin kaldırılmasını sağlayan anlaşma, hazır giyimden mobilyaya kadar ihracatçı birçok sektörde olduğu gibi, en büyük ihracat pazarı ABD haline gelen mücevherde de büyük sevinçle karşılandı.

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Kamar, kararın ABD ile gelişmekte hız kazanan ihracatı uçuracağını söyledi. Kamar, “Sektör olarak katma değerli üretim arttığı zaman mücevher ihracatının da arttığı hem kamu kurum ve kuruluşları hem de sektör oyuncuları nezdinde görülüyor. Dolayısıyla Ticaret Bakanımıza ve bakanlık çalışanlarına gösterdikleri çabadan ötürü teşekkür ediyoruz. Bu karar, ABD’nin Türkiye’ye yönelik ek gümrük vergilerini kaldırması anlamına geliyor. Böylelikle sektör olarak yeni rekorlara yelken açabileceğiz” dedi.

Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı Son 1 yılda ABD’ye 1 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını, hedefin 3-4 milyar dolar olduğunu açıklayan Kamar, “Geçen yıl bu pazara 650 milyon dolarlık ihracat yapmıştık. Ancak payımızı artırıyoruz. ABD’nin mücevherdeki toplam ithalatı 12 milyar dolar. ABD’yi Türkiye’den alıma çekersek önümüz açık” dedi.

Kamar, “Birkaç yıldır Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında devam eden ticari gerginlik, son dönemde tedarik zincirinin de sekteye uğramasıyla ABD’nin farklı pazarlar aramasını kaçınılmaz hale getirdi. Talebe hızlı ve kaliteli bir şekilde cevap vererek tercih edilir hale geldik” diye konuştu.

Tarihi rekor kırıldı Öte yandan tüm pazarlara yapılan mücevher ihracatı, 1-22 Kasım tarihleri arasında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 920 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre %300’lük bir artış gösterdi. Mustafa Kamar, 11 aylık dönemde toplam 5,4 milyar dolar ihracat seviyesine ulaşarak hedeflediklerinin %170 oranında önünde performans sergilediklerini açıkladı. Kamar, “Yılsonu hedefimiz 6,6.5 milyar dolar” dedi. Kuyum üreticilerinin vardiyalı sisteme geçtiğini, gece- gündüz ürün yetiştirmek için çalıştığını söyleyen Kamar, “Böylelikle yeni bir istihdam fırsatı oluştu. Bu süreçte kalifiye çalışan ihtiyacı da katlanarak arttı. Bu ihtiyacı karşılayabilmenin de yolu temel mücevher eğitimleri veren okulların artırılmasından geçiyor” diye konuştu.

Commentaires


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page