top of page

Dış Piyasadaki Büyük Oyuncular Türkiye İçin Fırsat Oluşturuyor

Deprem felaketinin bir sonucu olarak iç piyasanın sessizleşmesiyle, çalışmalarının odağını yurtdışına çevirdiklerini söyleyen Casa De La Joya’nın Firma Kurucusu Salih Yılmaz’dan değerli taş piyasasının durumuna ve fuar performansına yönelik değerlendirmeler aldık.

‘’Fuar bizim açımızdan çok güzel geçiyor. Beklediğimiz yurt dışı misafirlerimizin hepsi geldi. Daha öncesinden siparişlerini vermişlerdi. Sizinle İtalya’da gerçekleştirdiğimiz röportajda, bu sürecin uzun olacağını söylemiştim. Hong Kong Fuarında aldığımız siparişleri İstanbul Fuarında teslim ediyoruz. Şimdi ise Vegas Fuarı için siparişler aldık, bizim için iyi geçiyor.


Taş piyasası, pırlantada geçtiğimiz hafta büyük taşta bir gerileme yaşandı. Ufak taşlarda hala yükseliş sürüyor. Uzun dönemde pırlanta fiyatlarının daha yukarı ilerleyeceğini düşünüyoruz. Dış piyasada yer alan büyük oyuncular, alım ve üretim yapmak istiyorlar. Türkiye’de fiyatlar makul olduğundan bu alanda büyük bir fırsat.’’


İç Piyasa Sessiz

‘’Yabancı pazarlara daha çok önem veriyoruz, siparişlerimizi yurt dışına odaklı yürütüyoruz. Bu sebeple iç piyasadan dış pazara yöneldik. Çok kötü bir felaket geçirdik, bu sebeple iç piyasa biraz daha sessiz kalıyor. Biz de bu yüzden ihracatımızı artırmaya çalışıyoruz.


İtalya, Hong Kong fuarlarına katılım gösterdik. Truck show şeklinde ilerliyoruz. New York ve Amerika ile görüşmelerimiz olacak. Vegas fuarı için hazırlıklarımız başlıyor.’’


Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN