top of page

Elmas Dünyasında Yeni Bir Dönem: GIA'dan Özel Değerlendirme

Amerika Gemoloji Enstitüsü (GIA), tamamen laboratuvarda yetiştirilen, yalnızca bir elmas üzerinde kesim yapılarak oluşturulan 4,04 karatlık bir yüzüğü değerlendirdi.

GIA, geçen hafta yaptığı açıklamada, tek parçadan tasarlanan yüzüğün "oyulmuş tek kristalli elmas yüzükler dünyasında önemli bir kilometre taşı" olduğunu belirtti.


''Bu türde raporunu hazırladığımız ilk yüzük olmasa da, GIA olarak ilk kez laboratuvarda yetiştirilen, tek bir elmas üzerinde kesim yapılan bir yüzüğü değerlendirdik.''

-GIA Başkan Yardımcısı ve Baş Laboratuvar Araştırma Sorumlusu Tom Moses-


GIA'nın profesyonel dergisi Gems & Gemology, derginin 2023 Sonbahar basılı sayısında yer alacak gemolojik gözlemleri ve spektroskopik özellikleri içeren çevrimiçi bir araştırma notu yayınladı.


GIA'nın New York'taki laboratuvarı, Dutch Diamond Technologies'in Belçikalı mücevher mağazası Heursel ile birlikte ürettiği yüzüğü değerlendirdi.


Yüzük, kimyasal buhar biriktirme (CVD) yoluyla laboratuvarda yetiştirilen 8,54 karatlık bir elmas plakadan kesildi. GIA, 3,03 milimetre kalınlığındaki bandın iç çapının 16,35 ila 16,4 milimetre ve dış çapının 20,32 ila 20,4 milimetre olduğunu söyledi.


Moses, "İnsan yapımı elmas teknolojisinin gelişimi devam ettikçe, bu ürünün kullanımı için daha yaratıcı yollar görmeyi bekliyoruz," diyerek öngörüde bulundu.
Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page