top of page

Müzayede Tarihinin En Pahalı Mücevher Koleksiyonu Satışa Çıkıyor

Avusturyalı milyarder Heidi Horten'a ait mücevher koleksiyonu, müzayede tarihçesinde rekor seviyelere ulaşacak. Müzayedenin, on yıldan uzun bir süre önce aktris Elizabeth Taylor tarafından kırılan rekoru aşarak yeni bir rekor seviyesine ulaşılması bekleniyor.

Sanat koleksiyoncusu olarak da biline Horton'a ait 700'den fazla mücevherin açık artırması, Mayıs ve Kasım aylarında Cenevre'deki Four Seasons Hotel des Bergues'de çevrimiçi olarak yapılacak.


Önümüzdeki günlerde ve Kasım ayında yapılması planlanan açık artırmada toplam 150 milyon dolardan fazla toplanacağı, müzayede evi Christie’s tarafından tahmin ediliyor.


Bugüne kadar müzayedeye çıkan "en büyük ve en değerli" özel mücevher koleksiyonu olarak nitelendirilen bu seri, 2011 yılında Elizabeth Taylor Koleksiyonunu ve 2019 yılında Maharajas & Mughal Magnificence müzayedelerini gölgede bırakacak.


Burada Heidi Horten "Hindistan Briolleti" ile poz veriyor.

2011 yılında Taylor'ın mücevherleri ile gerçekleştirilen açık artırmada yaklaşık 116 milyon dolar toplanmış ve hayranı Kim Kardashian tarafında üç adet Lorraine Schwartz bilezik için 64.900 dolar ödenmişti.


Heidi Horton koleksiyonunda; Harry Winston’a ait 90 karatlık "Briolette of India" elmas kolye, Cartier’e ait yakut ve elmastan tasarlanan yüzük, Bulgari’ye ait kreasyonlar, Tiffany ve Van Cleef & Arpels gibi diğer lüks isimlerden parçalar yer alıyor.

Christie's'in uluslararası mücevher başkanı Rahul Kadakia yaptığı basın açıklamasında "Heidi Horten'ın dünyası bir ömürlük koleksiyon… 1970'ler ve 1980'lerde edindiği olağanüstü erken dönem parçalardan yola çıkan Bayan Horten, dünyanın önde gelen mücevher evlerinin vintage ve modern tasarımlarını zarif bir şekilde bir araya getiren ve bugün piyasaya çıkan en iyi örneklerden bazılarını temsil eden sofistike koleksiyonunu büyütmeye ve düzenlemeye devam etmişti." dedi.


Christie's, müzayededen elde edilecek gelirin, Heidi Horten'in ölümünden önce Avusturya'nın başkenti Viyana'da kurduğu müzeye ve tıbbi araştırma, çocuk refahı destekleyen Heidi Horten Vakfı'na gideceğini belirtti.Heidi Horten'ın Hayatından Kesitler

Yaklaşık bir milyar dolarlık sanat koleksiyonuyla tanınan Avusturyalı varis Heidi Horten, Viyana'da kendi özel müzesini açtıktan birkaç gün sonra hayatını kaybetti.


Horten, Bacon, Picasso ve Warhol gibi isimlere ait yaklaşık 500 eseri kapsayan sanat koleksiyonunu onlarca yılda oluşturmuştu.
Horten'e, 1936 yılında Alman Horten AG mağazasını kuran eşi Helmut Horten'den (ö. 1987) 1 milyar dolarlık bir servet miras kalmıştır.

Kendisinden çok daha yaşlı olan Horten ile 1959 yılında, 19 yaşındayken Avusturya'da tanışmıştı.


Tıbbi araştırmaları ve sağlık kurumlarını destekleyen bir hayır kurumu olan Helmut Horten Stiftung'un yönetim kurulunda yer aldı.


Horten, ailesinin Nazi döneminde zorla satılan Yahudi işletmelerini satın alarak zenginleştiği bildirmişti. Bu nedenle Christie’s, açık artırma gelirlerinin bir kısmını Yahudi soykırımı konusunda çalışan sivil toplum kuruluşlarına bağışlayacağını belirtti.


Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN