top of page

Tarihin ve Kültürün İzinde Bir Akdeniz Yolculuğu: BULGARİ MEDİTERRANEA

Tarihi Venedik kenti, Bulgari'nin en yeni mücevher koleksiyonu Mediterranea'nın sahnesi haline geliyor.

Akdeniz'in güzelliğine, özüne ve kültürüne atıfta bulunan Bulgari, yeni koleksiyonu Mediterranea'yı piyasaya sürdü. Üç ana temayı ele alan koleksiyon, mitolojiden ilham alıyor.


"Güney Işıltısı" adlı tema, Güney İtalya'nın zengin kültürel mirasına atıfta bulunurken; "Roma İhtişamı" teması, ebedi şehir Roma'nın ihtişamını ve mitolojisini çağrıştırıyor; "Doğu Batı ile Buluşuyor" teması ise Akdeniz'in kesişme noktasını temsil ediyor.


Akdeniz'in kültüründe bulunan çeşitli sanatlar, gelenekler ve zanaatlarla katmanlanmış hayali bir yolculuk, Mediterranea koleksiyonunun arkasındaki ilham kaynağıdır.


Bulgari, yeni koleksiyonunun tanıtımını Palazzo Soranzo Van Axel Venice'de gerçekleştirdi. Venedik, İpek Yolu'nun gizli bahçelerinden Afrika çölünün ılık kumlarına kadar, uzak evrenleri ve ilham kaynaklarını bir araya getiren Akdeniz kültürlerinin kesişme noktasında yer alıyor.


‘‘Akdeniz bölgesinde bulunmak tüm duyguları uyandırıyor. Kentin güzelliğini insanlarda, doğada ve mimaride görebiliyorum. Venedik’te yüzyıllar boyunca birçok farklı kültür birbirine karıştı ve birbirini zenginleştirdi.’’

-Bulgari Mücevher Kreatif Direktörü Lucia Silvestri-


"Kurucu Sotirio Bulgari'nin vizyonu, cesur yaratıcılık ve olağanüstü işçilikten oluşan Bulgari kimliğinin zirvesini, muhteşem kreasyonlarla ve büyük bir onurla kutluyoruz."

-Bulgari CEO'su Jean-Christophe Babin-


Roma İhtişamı

Roma'nın kendisi kadar görkemli ve incelikli bir yapıda olan Exedra kolye, merkezine zümrüt yerleştirilerek tasarlanmıştır.

Uzun, zarif boyun çizgisi, Bulgari uzmanları tarafından kolayca tanınan bir ayrıntıdır. Roma manzarasını yansıtan çağrıştırıcı bir madalyonda yer alan zarif merkezi, zümrüt ile doruğa ulaşır. 68.8 karatlık önemli bir ağırlıkla Kolombiya'da keşfedilen taş, parlak ve canlı rengi nedeniyle olağanüstü bir yapıya sahiptir.

Kökeni Rönesans soyluluğuna dayanan sautoir, İtalya ve Bulgari için uzun bir geçmişe sahiptir. Bulgari'nin tasarım çizgisinde 1970'lerden bu yana yinelenen bir tema olmuştur. Karmaşıklık ve hafiflik ile karakterize edilen bu çağdaş yorum, kaygısız bir ruha sahip değerli bir yaratımdır.


Taşların tek tek yerleştirilmesinde yatan işçilik, uzmanlığı sergiler. Kolyenin klasik ve zamansız kafes işçiliği, taşları vurgulamak için parlak bir arka plan oluşturur. Canlı turkuaz ekler, üç boyutluluğu arttırmak için dikkatlice şekillendirildi.

Güney Işıltısı

Homeros'un zamanından bu yana Akdeniz'in efsanevi mavisi, kavurucu güneşi ve pırıl pırıl adaları insanın hayal gücünü büyülemiştir. Mediterranean Muse kolye, ona ilham veren denizin ruhunu onurlandırıyor.

Bu büyüleyici yastık kesim, kraliyet mavisi safir Burma, 15,13 karattır. Çekici koyu mavi tonu, Akdeniz'in efsanevi sularını çağrıştırarak ihtişam, zarafet ve görkem duygusu yayar.

Bulgari, 1960'lardan bu yana değerli taşların renkli taşlarla kusursuz kombinasyonlarıyla tanınıyor. Mediterranean Muse kolye, zıt renklerin ve parıldayan yarı saydamlığın etkileşimiyle bu mirası koruyor.


Dengeli ancak denizin kendisi kadar dinamik olan bu eşsiz güzellikteki eser, 1.600 saat süren olağanüstü işçilik ile ortaya çıkmıştır.


Doğu, Batı ile Buluşuyor

Antik çağlardan bu yana Batılı imparatorluklar, uzak dünyalar arasında köprü kurma çabasıyla Hintli ve İranlı komşularının estetiğine hayranlık duymuşlardır. İpek Yolu’nda, yüzyıllar boyunca saçılan tohumlar gibi, Doğu'nun kavramsal "çiçekleri" de Akdeniz havzasında filizlendi. Bulgari'nin Oriental Buds kolyesi, bu şiirsel vizyonu Akdeniz'den ilham alan sembolik bir bahçeye dönüştüren çarpıcı bir Yüksek Mücevher parçasıdır.

Antik kabaşon zümrüt, yuvarlak, parlak kesim ve pavé-set pırlantalarla işlenmiş yapraklardan oluşan katmanlı bir yatak üzerinde yükseliyor. Kolombiya menşeli ve 13,34 karat ağırlığındaki bu ışıltılı taş, Hint Babür esintili motiflerden oluşan bir kaleydoskopun ortasında göz alıcı bir merkez oluşturuyor.

Oriental Buds kolye, tasarımı ve ilhamıyla huzur ve güzelliğin sürekli çiçek açtığı, Doğu ve Batı'nın uyum içinde bir arada var olduğu çok renkli bir bahçeyi andırıyor. Hem karizmatik hem de esrarengiz olan ve Bulgari'nin imzası niteliğindeki cesur renklerle bezeli bu değerli, türünün tek örneği parça, çağdaş zarafetin ve tarihi cazibenin ipuçlarını içeriyor.


Tasarımcılarının zanaatkârlığına bir övgü niteliğinde olan parçanın tamamlanması 2.300 saat sürmüştür.Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page