top of page

YASTIK ALTI ALTINLAR EKONOMİYE GÜÇ KATACAK


TOBB Kuyumculuk Sanayi Meclisi Başkanı İmam Altınbaş yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kuyumcuların da daha önemli rol aldığı bu yeni modelin başarılı olacağını belirten İmam Altınbaş sistemin detayları ile ilgili bilgi verdi.


Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması konusu Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklamalarından sonra tekrar sektörün gündemine geldi. Sayın Nebati’nin mart ayında 1500 kuyumcu ile sistemin çalışmaya başlayacağını ve yıl sonunda da bu sayının 10.000 kuyumcuya çıkacağını açıklamasının ardından kuyumcular da modele dahil olabilmek için yapılması gerekenleri merak etmeye başladı. Bu konuda merak edilenlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan TOBB Kuyumculuk Meclisi Başkanı İmam Altınbaş şunları söyledi;


EKONOMİMİZ İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ BİR KAYNAK

‘’Türkiye’de yastık altında atıl olarak bekleyen ve ekonomiye dahil olmayan 5000 ton civarında altın olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de hane sayısının 20 milyonun üstünde olduğunu varsaydığımızda bu 5000 ton mantıklı bir rakam olarak değerlendirilebilir. Bu noktada kadınların takı olarak kullandıkları yüzük, küpe, kolyeleri değil de dolar ödeyerek alınan altının tasarruf amaçlı olarak yastık altında bekletilen kısma odaklanmak gerekiyor. Zaten çalışmalar da bu yönde. Atıl olan maddi değerlerin ekonomiye kazandırılması noktasında oldukça faydalı olacak bir çalışma olarak değerlendiriyoruz.


ARTIK KUYUMCULAR TAM ANLAMIYLA DEVREDE

Daha önceki dönemde bankalar önemli rol oynadı ama vatandaşımız bu noktada bankalar ile işlem yapmaya alışık değil. Ancak yeni modelde sistem çok daha işler bir duruma getirildi. Yeni modelde kuyumcular da sisteme dahil edilmiş durumda. Buna göre sektörde faaliyet gösteren borsaya kote olan Onsa Rafineri, İstanbul Altın Rafinerisi, Nadir Metal ve Ahlatcı Rafineri sistemde önemli görev üstleniyor. Bu rafinerilerin de vasıtası ile binlerce kuyumcu bu işin içine girecek ve geçmiş dönemlere kıyasla daha iyi sonuç alınabilecek diye düşünüyorum.


ÖNEMLİ HAZIRLIKLAR YAPILDI

Bu model açıklanmadan önce önemli çalışmalar yapıldı. Sistemin işleyiş süreç ile ilgili borsaya kote rafinerilerden de görüş alındı. Biz de bu noktada TOBB Kuyumculuk Sanayi Meclisi olarak da katkılarda bulunduk. Modelin hazırlanma süreceinin pek çok aşamasında bulunmuş bir olarak söylüyorum, bu konuda oldukça detaylı, bilimsel ve ayakları yere basan hazırlıklar yapıldı.


KUYUMCULARI FİZİKİ ALTIN TESLİM NOKTASI OLMAYA DAVET EDİYORUM

Fiziki altın teslim noktası olan kuyumcular için de önemli bir sistem. Mart ayı başında 1500 kuyumcu ile sistem çalışmaya başlayacak. Yıl sonuna kadar bu sayının 81 ilde 10.000’i bulması öngörülüyor. Bu sistemde tabi ki vatandaşın getirdiği altınlar kuyumcularda kalmayacak, meslektaşlarımız belirli bir kar karşılığında işlemleri gerçekleştirerek bankalar ve rafineriler ile işbirliği içinde çalışacaklar. Sistem hazırlanırken kuyumcu meslektaşlarımızın 22 ayarı kaç milyemden, 14 ayarı kaç milyemden alacağı gibi detaylar en ince ayrıntısına kadar belirlendi. Bu sistemde kuyumcu meslektaşlarımız önemli rol üstlenebilecekleri gibi gelir de elde edecekler. Tabi bu sistemin mağazaların yeni müşteri kazanımına katkıları da ilave bir kazanım olarak oraya çıkıyor.


SİSTEM RİSKSİZ VE ÖNEMLİ AVANTAJLAR SUNUYOR

Modelin detaylarına baktığımız zaman önemli iyileştirmeler olduğunu öngörüyoruz. Yastık altı altın tasarrufu olan kişilerin sisteme girmesini çok mantıklı hale getiren bir çalışma yapılmış. Kullanmadığınız altını alıp kuyumcu vasıtası ile ekonomiye kazandırıyorusunuz. Altın fiyat oynamalarından etkilenmediğiniz gibi aynı zamanda faiz ya da kar payı da kazanabiliyorsunuz. Ayrıca örneğin düğün gibi bir ihtiyacınız olduğunda dilediğiniz zaman altınınızı kuyumcuya gidip örneğin bir yarım altını, üstelik yeni tarihli olarak alabiliyorsunuz.


KUYUMCULARIN SAYGINLIĞI SİSTEM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Özellikle Anadolu’da pek çok yerde kuyumcuların saygınlığı son derece önemli. Kuyumcular sözü itibarlı, değerli insanlar. Bu anlamda, kuyumcuların da sisteme dahil edilmesi çok doğru bir adım olmuştur. Vatandaş yalnızca banka il karşı karşıya olunca biraz çekimserlik olabiliyordu.


ENTEGRE BİLGİSAYAR YAZILIMI ÖNEMLİ

Konu ile ilgili uzun süren ciddi bir çalışma var. Biz bu süreçte sayın bakanımız, bakan yardımcımız, hazine yetkilileri, bankaların yöneticileri ile detaylı görüşmeler yaptık. Burada en önemli ayaklardan biri kuyumcular ile entegre çalışabilecek bir bilgisayar yazılımının olması gerekiyor. Bu sistemin doğru çalışması ve sonrasında doğru kuyumcuların bu sistemin içinde yer alıyor olması lazım. Hükümet, kuyumculuk sektörü ve bankalar nezdinde ayakları yere basan bir model oldu.


SİSTEMDE GÖREVLİ RAFİNERİLERLE ÇALIŞAN KUYUMCULAR SİSTEME DAHİL OLABİLECEK

Rafineriler bu sistemde bankaların birinci partneri. Sonuçta vatandaşlardan toplanan altınlar rafinerilere gönderilecek. Aynı şekilde kuyumcular da rafinerilerin partneri. Bankalar kuyumcularla çalışacak bir sistem kuracaklar ama rafinerilerin çalıştığı kuyumcular sistemde yer alabilecekler.


Altınların ekonomiye kazandırılması aşamasında rafineriler üzerinden çalışan bir sistemden bahsediyoruz. Burada borsaya kote 4 rafineri görev alacak. Rafinerilerin ‘’Bu ilde şu firmalar olur, bu ilçede bu kuyumcular olur’’ dedikleri kuyumculara bu sistem kurulacak. Dolayısıyla bu 4 rafineri partneri üzerinden kuyumculara ulaşılacağı şekilde modellendi bu sistem.Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN