top of page

ÜRETIM GÜCÜMÜZÜ TASARıM ILE DESTEKLEMELIYIZ


Mert Alyans Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Saraç, sektörün 2015 yılı performansı ve 2016 yılı beklentileri ile ilgili yaptığı değerlendirmede önemli noktaların altını çizdi. Sektörün 2015 yılında %30’a varan oranlarda ciro kaybı yaşadığını belirten Saraç, 2016 yılında tüm sektörün farklı bir anlayışla hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Alyans kategoisinin en büyük ihracatçısı olan Mert Alyans’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Saraç sektörün 2015 yılı performansı ve 2016 yılı beklentileri ile ilgili yaptığı değerlendirmede önemli noktaların altını çizdi. Saraç’ın değerlendirmelerini şu başlıklar altında toplamak mümkün;

Sektörel daralma %30’u buldu

2015 gerek iç gerekse uluslararası pazarlarda pek iyi geçen bir sene olmadı. İç pazarda seçim ekonomisi ve gergin siyasi ortamın etkisi ile bir daralma gözlenirken, uluslararası pazarlardaki faktörlerin etkisi ile ihraç pazarlarında da olumlu bir performans ne yazık ki gözlenemedi. Rusya’daki ekonomik ve siyasi kriz, Orta Doğu ülkelerindeki siyasi istikrarsızlıklar, Arap Ülkelerine yüksek miktarlı ancak düşük karlı yapılan satışlar, Avrupa pazarındaki ekonomik iyileşmenin beklenenden yavaş olması gibi faktörlere son zamanlarda Çin ekonomisinde yaşanan olumsuz gelişmeler de eklenince global endüstride bir durgunluk gözlendi.

Kupon ürünlere yönelmeliyiz

Artık dünyada üretim konusunda bir problem yok. Hemen hemen her teknoloji her ülkede var. Hızlı, yüksek miktarlı ve kaliteli ürün üreterek fark yaratmanız mümkün değil. Artık “kupon” olarak tabir edeceğimiz yüksek katma değerli ürünlere yönelmeliyiz. Bu da sektörel anlayışın değişmesi gerektiği anlamına geliyor.

Teknoloji transfer ediyoruz

İran’da bir takım kısıtlamaların kalkması bizim için olumlu bir gelişme. İran önemli bir pazar. Ancak benim gözlemim şu yönde. Bizler İran’a üründen ziyade makine ekipman satışına odaklanmış durumdayız. Ülkeye inanılmaz bir teknoloji transferi söz konusu.

Türkiye büyük bir pazar

Biz ağırlıklı olarak ihracat odaklı çalışan bir firmayız. Ancak Türkiye de yadsınacak bir pazar değil. Nüfusun demografik yapısı gereği her yıl oldukça fazla sayıda evlilik gerçekleşen bir ülke. 2016 yılında Alyanshane markamızla iç pazardaki ağırlığımızı arttırmaya devam edeceğiz. Bunun için kendi bölgesinin lideri konumundaki firmalarla iş ortaklıkları gerçekleştiriyoruz. 2016, Türkiye’nin dört bir yanındaki belli performansa sahip kuyumcu ve mücevher mağazalarında Mert Alyans ayrıcalığını nihai tüketicilere ulaştırmanın çalışmalarına hız vereceğimiz bir yıl olacak.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page