top of page

MÜCEVHER SEKTÖRÜ SON ÇEYREĞE ARTIŞLA GİRDİ


Mücevher İhracatçıları Birliği verilerine göre mücevher sektörü Eylül ayında ihracatta gerileme yaşamasına rağmen 9 aylık verilere göre yılın son çeyreğine artış eğiliminde girdi. Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, Türkiye’nin ihracatının düştüğü bir dönemde Mücevher İhracatçıları Birliği olarak ihracata katkı sağlamaktan gurur duyduklarını belirtti.

Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan Eylül ayı verilerine göre 2014 Eylül ayında 287 bin 889 kilo ürün ihraç eden sektör, 2015 Eylül ayında yüzde 0,37 artış göstererek 288 bin 954 kilo ihracata imza attı.

Mücevher İhracatçıları Birliği’nin, Ocak-Eylül 2015 dönemine ait 9 aylık ihracat sonuçlarına göre bu dönemde 2014 yılına göre miktar bazında yüzde 18,75 artış ile 2 milyon 233 bin 126 kg olan ihracat 2 milyon 651 bin 753 kg’a yükseldi. 2014 yılı Ocak-Eylül döneminde 1 milyar 866 milyon 150 bin 583 Dolar olan mücevher ihracatı 2015 yılı aynı döneminde yüzde 5,25 artış göstererek 1 milyar 964 milyon 144 bin 388 Dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye’nin, 2015 yılına 2 seçim sığdırdığını ve ekonomik dalgalanmadan ötürü iç pazarda daralma yaşadığını belirten Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, “Buna rağmen ilk 9 ayı iyi bir ihracat performansı ile tamamladık. Eylül ayında ivmemiz biraz düşüş gösterdi; ancak yine de genel tabloya göre çok daha iyimseriz.” dedi. İhracat rakamlarının, kur dalgalanmaları ve emtia fiyatlarındaki hareketlerden etkilendiğini belirten Güner; miktar olarak artışın değer artışına göre yüksek olmasını ihraç edilen ürünlerin daha az değerli olmasından kaynaklandığını söyledi.

Son dönemde Almanya pazarında ciddi bir gerileme yaşandığına dikkat çeken Güner, Eylül ayında bu pazarda artış gözlendiğini ve ilk 10 arasına girdiğine dikkat çekti. 15-18 Ekim tarihleri arasındaki İstanbul Mücevher Fuarında 700 civarında büyük alıcıyı davet ettiklerini belirten Güner, Hong Kong, Singapur, Almanya gibi ülkelerde bunların sonuçlarını gördük; bu stratejimizi daha da geliştireceğiz” dedi. Almanya’nın yanı sıra Singapur, İsrail, Libya ve İtalya pazarlarında da olumlu gelişmeler olduğuna dikkat çeken Güner sözlerine şöyle devam etti:

“Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Irak gibi pazarlar hala ihracatımızın en önemli kısmını oluşturuyor. Biz ihracat yaptığımız ülke yelpazesini ve ürün çeşitliliğini arttırmak için çalışıyoruz. Asya ülkeleri de bizimle işbirliklerini geliştirmek istiyorlar. Asya dünyanın en önemli pazarı… Çin ve Hindistan; sadece üretim açısından değil pazar olarak da dünya lideri… Bizi de aralarında görmek istiyorlar ve bu nedenle Asya pazarlarında önümüzdeki dönemde daha olumlu değişimler gözlemleyebiliriz.”

2015 Ocak-Eylül dönemindeki ihracat ile Eylül ayı ihracatını karşılaştırdığımız zaman karşımıza istikrarlı bir tablo çıktığını belirten Güner, Eylül ayında ilk 10 içine katılan İtalya’nın katıldığını Lübnan’ın ise biraz gerilediğini söyledi. Özellikle Singapur’un performansının giderek artmasından dolayı memnun olan Güner, Irak’ın yanı sıra İran ile ilişkileri de geliştirmek için öze adımlar attıklarını ve fuara İran’dan 50’nin üzerinde alıcı katılacağını belirtti.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page