top of page

TÜRKİYE MONTÜRDE DÜNYANIN ZİRVESİNDE


Kuyumculuk ve mücevherat sektöründe dünyanın sayılı ülkelerinden birisi olan Türkiye’nin dünyanın en iyi montür üretici ülkelerinden birisi olduğunu belirten Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Belbak, özellikle son dönemlerde gerçekleştirilen reformalarla Türkiye’nin sahip olduğu avantajları kullanmasının önünün açıldığını Güney Kore’nin de önünde dünyanın zirvesinde yer aldığını belirtti.

Dünyanın sayılı altın üretici ve ihracatçısı ülkelerinden birisi konumunda bulunan Türkiye aynı zamanda dünyanın en zengin montür çeşidine sahip ülkesi konumunda bulunuyor. Her yıl üretilen binlerce ürün dünyanın dört bir yanındaki fabrika ve atölyelerde mücevher haline dönüşüyor. Montür alanında Türkiye, Güney Kore ile birlikte dünyanın zirvesinde bulunuyor.

Ancak son dönemde, özellikle değerli taş ithalinde gerçekleştirilen vergi reformu, KKDF’nin kaldırılması, Değerli Taşlar Borsası’nın faaliyete geçmesi gibi faktörlerle Türkiye sahip olduğu avantajları kullanma noktasında da önemli ölçüde yol almış durumda. Konuyu en yakından takip eden ve bu konuda çalışma yapan isimlerden biri olan Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Belbak, sahip olduğumuz avantajlar ve montür kategorisindeki rekabet üstünlüğümüz ile ilgili yaptığı değerlendirmede şu noktaların altını çiziyor;

‘‘Türkiye kuyumculuk ve mücevherat alanında 5000 yıllık bir geçmişe sahip. Ülkemizde 4000’e yakın üretici faaliyet gösteriyor. Altın takı üretiminde dünyanın en önemli üreticilerinden biri konumundayız. Bununla birlikte 30.000 civarındaki perakendeci sektörümüzün iç pazardaki büyüklüğünün de bir göstergesi. Türkiye montür kategorisinde dünyanın en önemli ülkesi konumuna yükseldi. Güney Kore de dâhil olmak üzere Dünyanın hiçbir ülkesinde Türkiye’deki kadar hazır montür stokunu bulabilmeniz mümkün değil. Ülkemiz son derece önemli avantajlara sahip. Ancak daha önce bir takım yasal problemler ve vergilendirme politikaları sebebiyle bu avantajlarımızı kullanamıyorduk. Ancak son dönemde gerçekleştirilen reformlarla birlikte artık sektörümüz sahip olduğu bu avantajları kullanmaya başladı. Önümüzdeki dönemde bu gelişimin artarak devam edeceğini düşünüyorum.”

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page