top of page

TÜRKİYE GELECEK İÇİN DAHA DA UMUTLU


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve 65 bin ihracatçının bağlı olduğu ihracatçı birlikleri, Millet İradesine ve Demokrasiye yönelik yapılan darbe girişimine karşı ortak tavır sergiledi. İhracatçılarımızın yurtdışındaki alıcılarına siparişlerini hiçbir şey olmamış gibi zamanında teslim edeceklerini belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi geçen haftaya göre ihracatımız ilk 3 günde %33 artış gösterdiğini söyledi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin ev sahipliğinde ve TİM'e bağlı 60 İhracatçı Birlik Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, darbe girişimini ve FETÖ'yü lanetleyen ihracatçılar, belirledikleri 7 maddelik yol haritasını da paylaştı.

65 bin ihracatçının her şeye 14 Temmuzda kaldığı yerden ama daha fazla gayretle devam ettiklerini söyleyen Büyükekşi “Milletimizin sağladığı birlik ve beraberlik kendisini ekonomide de, ihracatta da gösterecektir. İş dünyası ileriye bakarak yoluna sağlam adımlarla devam edecektir. İhracatçılarımız yurtdışındaki alıcılarına siparişlerini hiçbir şey olmamış gibi zamanında teslim edecektir. Geçen haftaya göre ihracatımız ilk 3 günde %33 artış göstermiştir” dedi ve sözlerine şöyle devam etti “Önümüzdeki dönemde yine en önemli ticaret partnerimiz olan AB ile ikili siyasi ve ticari ilişkilerimizin aynı şekilde devam edecektir.”

Standard and Poors tarafından yapılan not indiriminin zamanlamasını doğru bulmadığını belirten Büyükekşi, hükümetimiz tarafından atılacak adımların beklenmesini gerektiğinin altını çizdi.

3 Ay süre ile ilan edilen Olağan Üstü Hal için de konuşan TİM Başkanı “Bu karar, demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nde istikrarın ve güvenliğin hızlı bir şekilde yeniden tesis edilmesi adına alınmıştır. Benzer bir karar 8 aydır Fransa'da uygulanmıştır, 6 ay da uzatılmıştır” dedi ve ekonominin dinamiklerinde normal işleyişi bozacak herhangi bir değişim yaşanmayacağına olan inançlarının tam olduğunu belirtti.

TİM öncülüğünde toplanan 60 ihracatçı birliğinin açıkladığı ortak bildiri aşağıdaki gibidir:

Artık Tek Yürek Bir Türkiyeyiz,

Artık Gelecek İçin Daha Umutluyuz!

15 Temmuz Cuma gecesi TERÖRİST GİRİŞİM ülkemizin birliği ve beraberliğine, insanımızın canına kastetmiştir. Bu girişim, darbe adı altında onursuz, haysiyetsiz, milliyetsiz, insanlık değerlerinden yoksun bir terör eylemidir. Bu girişim Cumhuriyet tarihimizin en büyük toplu ihanetidir.

Bizler, o uğursuz gece, o ihanete ve en acı tablolarına milletçe şahit olduk. Fakat onlar da şahit oldular ki: M. Âkif'in dediği gibi;

“Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez.”

Sindiremedi de. Bunu, hep birlikte bir daha yaşadık:

Çünkü bu cennet vatan söz konusu olunca, bu millet, derhal tek yürek olabilen muhteşem bir millet! Bütün dünya, bir kez daha gördü ki; bu millet, işgaller karşısında bağrının her kalesine «geçilmez» yazdıran bir millet!

Bugün burada sizlerin karşısında 65.000 ihracatçının temsilcisi olan İhracatçı Birliklerimiz ve Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak bulunuyoruz. Bizler milletin iradesinden başka bir irade tanımıyoruz. Anti demokratik her türlü girişimin karşısında dimdik durmaya devam edeceğiz. Cunta heveslilerini lanetliyoruz.

65 bin ihracatçı olarak;

1. Demokrasinin bekçileri olan milletimizle gurur duyuyoruz. Milletimiz ilk defa demokrasi için bu kadar büyük bir bedel ödedi. Bu vatan uğruna, hayatını kaybeden demokrasi şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyoruz.

2. Halkımızı demokrasiye sahip çıkmaya davet ettikleri için Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza; milletimizin iradesini, onurunu, namusunu simgeleyen Gazi Meclisimizde nöbet tutan bütün Milletvekillerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

3. AK Parti, CHP, MHP, HDP gibi tüm siyasi partilerimize demokrasiyi sahiplenmiş olmalarından ve ortaya koydukları ortak tutumdan ötürü teşekkür ediyoruz.

4. Bu DARBECİ TERÖRİST GİRİŞİM aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerine yapılmış bir ihanettir. Üzerindeki üniformanın arkasına gizlenen hainlerle, şerefli Türk askeri birbirine karıştırılmamalıdır. TSK'nın onurlu mensuplarına ve kahraman polislerimize büyük minnet duyuyoruz.

5. Bu girişime karşı tüm halkımızı bilgilendirerek onurlu duruşunu koruyan medyamıza da teşekkür ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın sesini yüce milletimize duyurarak bu hain girişime karşı çok önemli bir misyon üstlendiler.

6. Bu girişime karşı anında tepki veren, tek bir ağızdan demokrasi diye bizle birlikte haykıran bütün Sivil Toplum Kuruluşlarına da ayrıca teşekkür ediyoruz.

Öldürücü mikroplardan temizlenen bir devlet vücudu için artık şifa vaktidir. Yeni günler, artık daha sıhhatli ve sağlamlık içinde gelecektir. Tehlikeli bir işgal ve imhayı püskürtmenin ardından artık daha kuvvetli bir demokrasi yürüyüşü her alanda kendini gösterecektir. Bu canlılık ekonomide de kendini daha güçlü hissettirecektir.

BİZ 65.000 İHRACATÇI OLARAK HER ŞEYE 14 TEMMUZDA KALDIĞIMIZ YERDEN MİLİM SAPMADAN; AMA DAHA FAZLA GAYRETLE DEVAM EDİYORUZ

Hükümetimiz, Merkez Bankası ve ilgili Kuruluşlar tarafından finansal istikrarı sağlamaya yönelik bütün tedbirler alınmıştır. IMF, bu tedbirlerin alınmasını takdirle karşıladığını açıklamıştır. Benzer açıklamaları, Dünya Bankası ve OECD gibi uluslararası kuruluşlardan da bekliyoruz.

Milletimizin sağladığı birlik ve beraberlik kendisini ekonomide de, ihracatta da gösterecektir. İş dünyası ileriye bakarak yoluna sağlam adımlarla devam edecektir. İhracatçılarımız yurtdışındaki alıcılarına siparişlerini hiçbir şey olmamış gibi zamanında teslim edecektir. Geçen haftaya göre ihracatımız ilk 3 günde %33 artış göstermiştir.

Önümüzdeki dönemde yine en önemli ticaret partnerimiz olan AB ile ikili siyasi ve ticari ilişkilerimizin aynı şekilde devam edecektir.

Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İhracatçı Birlikleri olarak kendimize 7 maddelik bir yol haritası belirledik:

1. 16 Temmuz'da Panama ve Guatemala'ya ticaret heyetimizi gönderilmiştir. Yakın zamanda açmayı planladığımız Türk Ticaret Merkezleri ile ilgili çalışmalara ara vermeden devam edilecektir.

2. Dün İhracatçı Birliklerimiz aracılığıyla 65 bin ihracatçımıza örnek bir mektup gönderilmiştir. İhracatçılarımız bu mektupları yurtdışındaki alıcılarına iletmeye başlamıştır. Bu mektupta, Türkiye ekonomisinin tüm kurumlarıyla her zamanki gibi hatta daha etkili bir şekilde çalışmaya devam ettiği, ekonomimizde hiçbir şeyin 14 Temmuz'dan farklı olmadığı vurgulanmıştır.

3. Türkiye'deki tüm yabancı misyon şeflerine de durumu anlatan bir mektup hazırlanmıştır. Ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu vurgulayan bu mektuplar, bu hafta içinde herkese ulaştırılacaktır.

4. Duruşumuzu dünyadaki iş çevrelerine duyurabilmek için yurtdışındaki muhatap STK'lara da aynı şekilde bir mektup hazırlanmıştır.

5. Tüm dünyaya ulaşan yabancı yazılı ve görsel medya kuruluşlarına da yine bu hafta içerisinde birer mektup bugün gönderilmiştir.

6. TİM'in yabancı yayını olarak 6 yıldır her ay yayınlanarak yüzbinlerce kişiye ulaşan Turkish Perspective dergisi, özel bir sayı yayınlayarak sesimizi tüm dünyaya duyuracaktır.

7. Yakın zamanda ülkemizdeki bütün Büyükelçileri davet edeceğimiz bir organizasyonun hazırlıklarına da başlanmıştır.

Zaman, bizler için daha fazla çalışma, daha fazla üretme, daha fazla ihracat zamanıdır.

Son olarak şunları söylemek isteriz:

· Dün akşam Standard and Poors tarafından yapılan not indirimini de zamanlamasını da doğru bulmuyoruz. Hükümetimiz tarafından ekonomik anlamda atılacak adımların beklenmesi gerekirdi.

· Dün gece ülkemizde 3 ay süre ile Olağan Üstü Hal ilan edilmiştir. Bu karar, demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nde istikrarın ve güvenliğin hızlı bir şekilde yeniden tesis edilmesi adına alınmıştır. Benzer bir karar 8 aydır Fransa'da uygulanmıştır, 6 ay da uzatılmıştır.

· Bu süre zarfında hukukun üstünlüğünün ve demokratik hak ve özgürlüklerin devam edeceği Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından altı çizilerek vurgulanmıştır. Ayrıca, ekonominin dinamiklerinde normal işleyişi bozacak herhangi bir değişim yaşanmayacağına olan inancımız tamdır. Hayat tüm fonksiyonları ile normale dönmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti ve ona sevdalı Türk İhracatçıları bugün kimin yanlarında, kimin karşılarında olduğunu asla unutmayacaktır.

15 Temmuzda yaşadığımız karanlık gecenin sonrasındaki gündüzler, diğer günlerden daha parlak doğmuştur.

Çünkü;

Artık ayaklarımıza gizli gizli sürekli takılan hain ve zalim engelleri çiğnedik. Gözlerimizin önüne gizlice indirilen ve bizi kör etmeye çalışan hain ve zalim perdeleri yırtıp attık. İçimizdeki engin enerjiyi sinsice tüketmeye çalışan hain ve zalim virüsleri bertaraf ettik.

Kısacası 15 Temmuzla birlikte;

“Ey yiğidim, her engeli aşasın,

Milleti yaşat ki, devlet yaşasın!” (Seyrî) düsturuyla şanlı tarihimize bir şeref sayfası daha ekledik.

Milletçe doğrulduk.

Millî iradenin ölümsüz bir destanını daha yazdık.

Âdeta yeniden dirildik.

Cumhurbaşkanımızın, başkomutanımızın vurguladığı şekilde;

Artık daha biriz, daha diriyiz, daha iriyiz.

Çünkü;

Artık Tek Yürek Bir Türkiyeyiz,

Ve kesinlikle hamasi bir ağızla değil, en gerçekçi bir ifadeyle;

Artık Gelecek İçin Daha Umutluyuz!


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN