top of page

ANTWERP PIRLANTA SANAYİSİ İLK ÇEYREK TRENDİNİ SÜRDÜRÜYOR


2015 yılının ilk yarısına ait rakamlar, Antwerp pırlanta sanayisinin geçen seneye kıyasla Ocak-Haziran ayları arasında daha az ham elmas ticareti yaptığını ortaya koyuyor. İşlenmiş elmaslara ait ticari rakamlar daha olumlu bir tablo çiziyor.

Ham elmaslara ait ticari rakamlar, 2015 yılının ilk çeyrek rakamlarıyla uyumlu bir oran sergiliyor. Ham elmaslarda, ihracat gibi ithalat da geçen yıla oranla bir düşüş yaşadı. İthalat tarafına baktığımızda, altın ayarlarındaki düşüşün %10 ve dolardaki düşüşün %19 olduğunu görüyoruz. Ham elmas ihracatı, 2014 yılının ilk altı ayına kıyasla hacim olarak %15, değer olarak ise %21 oranında düşüş yaşadı. Ocak ayından Haziran ayına kadar 6.4 milyar dolar değerinde 45.9 milyon karat ham elmas ithal edilirken, 6.4 milyar dolar değerinde 49.9 milyon karat elmas ihraç edildi.

İşlenmiş elmas fiyatları çok düşük olup, işlenmiş elmasa olan küresel talep de azalırken, önemli madencilik şirketlerince uygulanan küçük fiyat düşüşlerine rağmen ham maddelerinin fiyatı dünya çapında yüksek bir oranda seyretmiştir. Ham ve işlenmiş elmas fiyatları arasındaki fark o kadar az ki, elmas üreticileri için kar marjları çok büyük bir baskı altında. Bu sebeplerden dolayı, ham elmasın satışına küresel bir trend gözlemleniyor. Bu trend, Dubai, Mumbai ve Tel Aviv gibi diğer elmas ticareti merkezleri ile de uyum gösteriyor.

Rakamlara bakıldığında Hong Kong ve BAE gibi önemli ticari ortaklarla yapılan işlenmiş elmas ithalat ve ihracatının pozitif kaldığı görülüyor. Hong Kong'la yapılan ticaretin hacim olarak büyüdüğü gözlenirken, ticareti yapılan malların değerleri ile çeliştiği görülüyor. Bu da, daha düşük kalitedeki ürünlerin ithal ve ihraç edildiğini gösteriyor. Aynı zamanda, müşterilerin, daha az karat bulunduran daha uygun fiyatlı elmas mücevher arayışında olduğu dikkat çekiyor.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page