2015'İN İLK YARISINDA RUSYA'NIN PIRLANTA İHRACATINDA %16'LIK DÜŞÜŞ


Ülkenin Maliye Bakanlığını kaynak gösteren Itar-Tass, Rusya'nın pırlanta ihracatının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 düştüğünü ve 2015'in ilk yarısında $2.13 milyara ulaştığını belirtti. Hacim bakımından ihracatlar yüzde 10 oranında azalarak 17.83 milyon karata geriledi. Pırlanta ithalatı yüzde 70 oranında artarak $46.5 milyona yükselirken, hacim anlamında üç katından fazla artarak 28,000 karata ulaştı.

2014 yılında dünyanın en büyük pırlanta üreticisi olan Rusya, yeni yayımlanan KimberleyProcess verilerinde Botswana'yı geride bıraktı.

Hazineye göre, $2 milyarlık %22 üretim değeri ile ülkenin pırlanta üretimi 2015'in ilk altı ayında yüzde 8.3 oranında artarak 18.5 milyon karata ulaştı. Bakanlık, ortalama üretim fiyatının karat başına yüzde 13 oranında artarak $109.13'a yükseldiğini belirtti. Interfax, söz konusu tahminin piyasa fiyatları ile örtüşmeyen ama daha ziyade pırlantaların sigorta değerini takip eden Maliye Bakanlığı fiyatlandırmasına dayandığını ifade etti.

Rusya'nın pırlanta üretiminin büyük kısmına tekabül eden ALROSA, yakın zamanda üretiminin yılın ilk yarısında yüzde 13 büyümek suretiyle 18 milyon karata yükseldiğini; bununla birlikte ortalama satış fiyatının yıl başı itibariyle yüzde 6'ya düştüğünü belirtti. O zamandan bu yana şirket, fiyatlarını yüzde 8 ila 10 arasında düşürerek müşterilerinin Eylül indiriminde tahsis edilmiş arzlarının yüzde 50'sini ertelemelerine izin verdi.

#ItarTass #KimberleyProcess

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

Altın Dünyası Yayın Grubu

Binbirdirek Mahallesi Klodfarer Caddesi Kültür Apartmanı N:15 Kat:2 D:10

Sultanahmet - Fatih / İSTANBUL

Copyright 2016  

Altın Dünyası Yayın Grubu, Yayın Dünyası Yayıncılık Gazetecilik ve Dağıtın Anonim Şirketi'nin tescilli markasıdır.

Sitede yayınlanan haberler ya da her türlü içeriğin, Altın Dünyası'nın izni olmadan kullanılması yasaktır.

Altın Dünyası Dergisi
  • Facebook - Grey Circle
  • Twitter - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle