top of page

E-Fatura Uygulaması’nda son tarih 1 Temmuz 2017


Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından yapılan açıklamada e-fatura uygulamasına geçme zorunluluğuna dikkat çekildi. E-Fatura uygulaması 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale gelecek. Birlik tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Vergi Usul Kanunu çerçevesinde e-fatura tanzim etmek zorunda kalan mükellefler, artık ihracatta da e-fatura düzenleyecek. Daha önce 2016'da başlaması öngörülen uygulamanın, yapılan erteleme ile 1 Temmuz 2017'de hayata geçeceği belirtildi.

İstanbul SMMMO Başkanlığından alınan bilgiye göre, yapılan düzenleme ile ihracat işlemlerinde e-fatura kullanım zorunluluğu tüm ihracatçı mükellefleri değil, yalnızca hali hazırda e-fatura uygulamasına dahil olan mükellefleri kapsayacak. E-fatura uygulamasına dahil olmayan ihracatçı mükellefler, ihracat işlemlerinde matbu fatura kullanmaya devam edecekler.

Bununla birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, e-fatura uygulamasından GİB Portal yöntemi ile yararlanan ve ihracat yapan mükelleflerin GİB Portal uygulamasından manuel olarak ihracat işlemlerinde e-fatura düzenleyebilmeleri için gerekli yazılım çalışmalarına başlandığı, mayıs ayı sonuna kadar mükelleflerin erişimine sunulacağı ifade edildi.

Bu kapsamda haziran ayı itibariyle GİB Portal yönteminden yararlanan mükellefler, istemeleri halinde 01/07/2017 tarihini beklemeksizin ihracat işlemleri kapsamında e-fatura düzenleyebilecekler.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page