top of page

ALTIN MI BİTCOİN Mİ?


Bu soruyu bir Amerikalı’ya veya Avrupalı’ya sorsak farklı cevaplar alabilirdik. Ancak Türkler için durum biraz farklı. Sebebini anlatayım:

Geriye dönük 5 yılın rakamlarına baktığımızda, Gram Altın'ın 98 TL'den 306 TL seviyesine çıktığını görebiliriz. Bu neredeyse 3 katından fazla artış anlamına geliyor. Bitcoin'in piyasalarda işlem görmeye başladığı Kasım 2015'te de 99 TL civarındaymış. Yani, aşağı yukarı aynı fiyat-aynı kazanç anlamına geliyor.

Bir de Bitcoin'e bakalım: İşleme başladığı 20 Kasım 2015 tarihinde TL olarak sadece 925 TL olan kripto para, neredeyse 55.000 TL değere ulaşmış. Yani 59 kat değer kazanmış. Arada sert dalgalanıp yatırımcısını paniklettirmiş ama TL bazında eşine az rastlanan, birisi anlatsa "hadi canım" diyebileceğimiz bir gelişme bu.

Böyle bir fiyat gelişmesini görenler tabii ki zenginleşme hayallerine kapılabiliyorlar. Ancak şunu da belirtmeliyim: Söz konusu artışın yarısından fazlası Dolar/TL'nin hızlı yükselişinden kaynaklanmış. Dolar bazında baktığımızda Kasım 2015'te 327 Dolar ile yola çıkan Bitcoin bugün 9300 Dolar civarında işlem görüyor. Özetle Dolar olarak 29.5 kat, TL olarak 59 kat değer kazanmış. Bazı yatırım araçlarının TL kazançlarını değerlendirirken Dolar kuruna da dikkat etmek gerekiyor.

Tabii, şunu da ifade etmeliyim. Bireyler hangi yatırım aracını artırmak istiyorlarsa ona göre değerlendirme yapmalılar. Dolarını bozdurup Bitcoin almış birinin hesabı başka, mevduatını bozdurup Bitcoin almış kişinin hesabı başkadır. Ancak eninde sonunda Dolar Amerikalı’nın parası olmaktan çok, uluslararası bir değiş tokuş aracı haline gelmiş durumda. Dolayısıyla "ne kadar dolarım vardı, şimdi ne kadar var?" şeklindeki basit hesap da, servetin ne kadar arttığını ya da azaldığını bulmanın bir başka metodudur.

Şunu da söylemeden edemeyeceğim. Dolar bazında yola çıkmış olan birçok kripto para, arada ne yaşatırsa yaşatsın, sabırlı yatırımcısına ciddi paralar kazandırdığı görülüyor.

Ancak Bitcoin'in şampiyonluğunu ilan etmeden önce, namuslu davranıp çok hızlı yükselen değerli başka bir metalden de bahsetmek gereği gördüm:

Paladyum da 2016 yılının başından beri yükselişte. O zamanlar fiyatı 500 Dolar civarındayken bugün 2334 Dolar olmuş. Bitcoin'i hiç düşünmeden baktığımızda "muazzam bir kazanç bu" diyebiliriz. Hibrit Otomobillerde kullanılan Paladyumun, söz konusu otomobillerin üretiminin hızlanmasıyla beraber fiyatlarının sürekli yükseldiği anlaşılıyor. Paladyum ayrıca mücevher yapımında, diş hekimliğinde, saat yapımında, kan şekeri test şeritlerinde, uçak bujilerinde, cerrahi aletlerde ve elektrik temaslarında kullanılıyor. Daha çok Güney Afrika, ABD ve Kanada'da bulunduğu söylenen madenin ortaya çıkışı 19. yüzyılın başında olmuş. O zamandan beri de sanayide kullanılıyor. Son 5 yıllık kazancı Dolar bazında neredeyse 5 kat. Bu seyir TL bazında 10 kat kazanç anlamına geliyor. Çok iyi bir kazanç oranı.

Ancak, açıkça görülüyor ki konvansiyonel enstrümanların en çok kazandıranı bile Bitcoin'in yakınına yaklaşamıyor...

Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page