top of page

Bulgari’nin Evrensel Cazibesi: Serpenti

Daima yeniliğin ve değişimin ön saflarında olan Bulgari, vazgeçilmez ikonu Serpenti’yi 70 yılı aşkın süredir saatlerinde ve son zamanlarda aksesuarlarında kullanıyor. Sürüngenin kendine özgü oval başını, el çantalarından gözlüklere kadar her şeyde görünen bir yılan görüntüsünü büyüleyici şekilde tasarlıyor.Bulgari’nin zamansız simgesi olan Serpenti, her dönem yeni yorumlarını İtalyan ustalığını yansıtarak kendine özgü tasarımlarına yansıtarak gizemini korumayı başarıyor. İkonik simge Serpenti, 70 yılı aşkın süredir doğal yaşam alanında, derisini baştan çıkarıcı sayısız yönlerine hayat vermek için değiştiriyor.


Kendi istekleri yönünde hareket etmeyi bırakmayan, pes etmeyen kadın ruhuna ait olmayı onlarca yıl boyunca savunan Bulgari’nin sürüngeni, kadınların dostu haline geldi.


Bulgari’nin simgesi haline gelen Serpenti; zanaatı, renkleri ve coşkulu tasarımları yıllar boyunca bir araya getirdi. Çizgisini bozmayan marka dönemin yeniliklerden de geri kalmayarak özgün yapısını korumaya devam ediyor.


Bulgari'nin, 2024'ün ilk çeyreği boyunca Serpenti'nin 75. yıl dönümünü kutlamak için sayısız planı varGeride bıraktığımız yılın Kasım ayında Türk sanatçı Refik Anadol'un "taşlar, tapınaklar ve çiçekler" dahil olmak üzere, yılan ve çevresinin 200 milyon görüntüsünü içeren dijital sergisi "Serpenti Metamorfoz" 2024’ün ilk çeyreği boyunca Serpenti’nin 75. Yıl dönümünde özel gerçekleşecek kutlamaların habercisi niteliğinde.


2013'ten bu yana Bulgari'nin Temsilciler Meclisi'nde İcra Kurulu Başkanlığını üstlenen Jean-Christophe Babin, Cenevre'de yakın tarihli bir röportajda ”Serpenti bizim lider hattımız" diyerek satışlar son 10 yılda 30 kat arttığını belirtti.


Bulgari, 2023 yılı boyunca periyodik olarak yıldönümü ürünlerini piyasaya sürmeyi planlıyor. Babin, "Yaratıcılığımızı daha da ileriye taşıyacağız," diyerek her zamankinden daha fazla Serpenti yüksek mücevherlerin piyasaya sürüleceğini vurguluyor.


Serpenti’nin Doğuşu


Bulgari’nin kurucusu Sotirios Vulgaris, 1884’te Roma’da işletmesi Bulgari'yi açmıştır. 1948 yılında Vulgaris'in oğullarından Giorgio veya Constantino ilk Serpenti'yi tasarladığı düşünülüyor.

Bay Babin, Roma'daki amiral mağazanın 1934'te yenilenmesi için Bulgari logosuna 'U' yerine 'V' harfi ile değiştirenlerin oğulları olduğunu söyledi.

1955'te Serpenti saat kadranı, endüstrinin "gizli saat" olarak adlandırdığı bir tarzla yılanın ağzında saklanıyordu. 2010 yılında, mücevher markasının ürün tasarımı sorumlu yönetici müdürü Fabrizio, bugün bildiğimiz şekliyle, yılan başının tanınabilir şekliyle Serpenti Tubogas tanıttı.


Kadın ruhuna ait olmayı başaran marka, Serpenti’nin ilk popülerliğini Elizabeth Taylor ile yaşadı.

Yılan, Her Yerde


Kuyruğunu yiyen ve yeniden doğan bir yılanın dairesel sembolü olan "ouroboros" da dahil olmak üzere mücevherlerdeki yılan motifinin antik semboline dikkat çeken Bulgari, yılanları tasarımlarında her zaman popülerleştirdi. Bulgari ailesinden Buonamassa Stigliani için, tıpkı cennet Bahçesi'nde olduğu gibi yılan yeniden doğuşu, doğurganlığı, sonsuzluğu ve hatta günahı temsil ediyor. Bay Babin bunun "her kültürde ve yüzyılda" ortaya çıktığını belirtiyor.


Milano Moda Enstitüsü Başkanı Alba Cappellieri, 2021 tarihli "Bvlgari Serpenti: Metamorfozun Gücü" adlı kitabında, yılanın Roma ve Yunan kültürlerinden önce gelen Aztek eserlerinde göründüğüne dikkat çekti.Bulgari'yi, kendi alanında Avrupa'nın en büyük fabrikalarından biri olarak kabul edilen ve Serpenti mücevherlerinin çoğunun bulunduğu 150.000 metrekarelik beş yıllık bir tesis olan Valenza, İtalya'daki fabrikasının üretim kapasitesini ikiye katlamaya sevk ediyor. 2024'ün sonlarında yapılması planlanan yenileme tamamlandığında, fabrika üç kattan oluşan toplam 344.500 fit kare veya neredeyse sekiz dönüm olacak.Endüstri uzmanları, Serpenti'nin en tanımlanabilir motifi olmaya devam ettiği konusunda hemfikir. Bay Babin, onlarca yıldır Bulgari tasarımı Serpenti'nin “anında tanınabilir” olduğunu vurguladı.
Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN