top of page

Cartier ve Kadınlar

Lüks mücevher evi Cartier, kadınlar ve tasarımları arasında oluşan etkiyi, unutulmayacak bir sergi ile yansıtıyor. ‘‘Cartier ve Kadınlar’’ başlıklı sergi, Hong Kong Saray Müzesi'nde bir ilke imza atıyor.

Hong Kong Saray Müzesi, 14 Nisan - 14 Ağustos tarihleri arasında Cartier’in 19. Yüzyıldan günümüze uzanan 300 parçadan oluşan olağanüstü tasarımlara ev sahipliği yapacak.


Saatler, değerli objeler ve aksesuarlardan oluşan parçalar, Cartier ile kadınların arasında oluşan samimi ilişkiyi anlatıyor. Çin estetiğini Cartier stili ile empoze eden sergi, aynı zamanda Cartier’in stilini oluşturan, dönemin seçkin kadınlarına saygıda bulunuyor.

Sunulan objeler aracılığıyla, 1933'ten 1970'e kadar Cartier’in ilk kadın Kreatif Direktörü olan Jeanne Toussaint'in figürü ortaya çıkıyor. Toussaint, sadece markanın tarihine damga vurmakla kalmayarak aynı zamanda mücevher vizyonunu da değiştirmiştir.


Toplumda meydana gelecek değişiklikleri hisseden Jeanne Toussaint, Cartier mücevherlerini kadınların elde etmek üzere oldukları özgürlüğü ifade etmelerine olanak tanıyacağını fark etti. "Panter" lakabının tesadüf olmadığını kanıtlayan bir sezgi, bu kediyi Cartier'nin amblemi haline getirdi.


Stil, desen, teknik ve malzemeler aracılığıyla tercüme edilen zengin ve heyecan verici karşılaşmaların bir arada olduğu sergi, aynı zamanda Cartier'nin Çin'den ve dünyanın diğer yerlerinden sanat eserlerini keşfetmesinin zenginliğini de vurguluyor.


Bu eşi benzeri görülmemiş kültürel etkinlik, Çin ile dünyanın geri kalanı arasında sanat ve kültür yoluyla diyaloğu teşvik eden disiplinler arası bir işbirliğinden doğmuştur.

Görsellerde yer alan mücevherlerin açıklamasını sırasıyla yazının devamında okuyabilirsiniz.


Prenses Marie Bonaparte'ın tacı.


Daisy Fellowes'un Hindu kolyesi.


Panter klipsli broş.


Windsor Düşesi'nin önlük kolyesi.


Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page