top of page

CARTIER VE İSLAM SANATI

Dünyaca ünlü Fransız mücevher markası Cartier, İslam sanatının mücevherlerine olan etkisini inceliyor. Şu günlerde Paris’te görülebilen sergiye önümüzdeki aylarda yayımlanacak kitap da eşlik edecek.“Cartier ve İslam Sanatı: Modernlik Arayışında” sergisi şu anda Paris'teki Musée des Arts Décoratifs'te ve Şubat ayına kadar sergilenmeye devam edecek. Ardından 14 Mayıs - Eylül tarihleri ​​arasında Dallas Sanat Müzesi'nde sergilenecek.

Sergiye eşlik eden aynı adlı bir kitap, mücevher ve sanat meraklılarının, nerede olurlarsa olsunlar, İslam sanatı motifleri ile ikonik Fransız mücevher markası arasındaki bağlantıyı keşfetmelerini sağlıyor. Kitabın Nisan ayında yayımlanması planlanıyor.


Thames & Hudson tarafından yayımlanacak olan cilt, Louis Cartier'in İslam sanatını koleksiyonculuğu tutkusunu ortaya koyuyor.

Cartier'in kurucusu Louis-Francois Cartier'in 1875-1942 yılları arasında yaşamış torunu Louis, sanat hamiliği tanınırdı. İslam sanatları alanında Fars kitap sanatlarına özel bir ilgisi vardı. Kitaplardaki renk kombinasyonlarında ve geometrik motiflerde ilham buluyor.


Değerli taşlar konusunda uzman olan küçük kardeşi Jacques, 1911 ve 1912'de Basra Körfezi ve Hindistan'a giderek kültürü özümsedi ve doğal inciler gibi hazineleri ve muhtemelen Louis'i etkileyen süslü Farsça kitaplardan bazılarını tedarik etti.


Dekoratif sanatlar ve İslam sanatlarındaki akademisyenler, "Cartier ve İslam Sanatı: Modernlik Arayışında"da, İslam sanatlarının on yıllar boyunca Cartier mücevherlerini nasıl etkilediğini araştırıyorlar.


Cartier Başkanı ve CEO'su Cyrille Vigneron kitabın önsözünde şöyle yazıyor: "Cartier tasarımının gücü, İslam sanatı da dahil olmak üzere çok çeşitli stilistik geleneklerden yararlanma ve onların evrensel doğasından bir şeyi özümseme yeteneğinden geliyor."

“Cartier tasarımları değişmezdir; modern, çağdaş, zamansız ve küresel olarak çekiciler, sırayla her yerde ve her dönemde sanatseverlere ilham verebiliyorlar. ”


Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN