top of page

KAD-SİS YENİ SİSTEMİN MODELİDİR


Yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması ile ilgili sistemin detayları Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından açıklandı. Yeni sistemin hazırlanmasında 2 yıldır sahada uygulanan KAD-SİS’in model alındığını belirten İstanbul Altın Rafinerisi CEO’su Ayşen Esen, sistemle ilgili düşüncelerini paylaştı.


Yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması ile ilgili 12 yıldır çalışmalar yapan İstanbul Altın Rafinerisi, geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından detayları açıklanan yeni sistemin de en önemli partnerlerinden, hatta mimarlarından biri konumunda. KAD-SİS adı altında sahada 2 yıldır bu sistemi başarı ile uygulayan İstanbul Altın Rafinerisi’nin CEO’su Ayşen Esen önemli değerlendirmelerde bulundu. KAD-SİS’in model alınmasından memnun olduklarını belirten Ayşen Esen merak edilenlerle ilgili şu noktaların altını çizdi:


12 YILDIR BU KONUDA ÇALIŞIYORUZ

‘’İstanbul Altın rafinerisi olarak biz zaten 10 hatta 12 yıldır sürekli bunu söylüyoruz. Yani yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılmasının ne kadar önemli olduğunu vurguluyoruz. Yaklaşık son bir buçuk iki yıldır da bu konu ile ilgili ekonomi yönetimiyle birlikte çalışıyoruz. O yüzden şu anda hayata geçmiş olan yaklaşık bir buçuk yıldır devlet bankaları ile birlikte uygulanmakta olan Kuyumcu Altın Değerlendirme Sistemi denen KAD-SİS isimli proje zaten sahada ve şu anda 60 ilde 200 noktada uygulanıyor. Sayın Bakanımızın bahsetmiş olduğu gibi Mart ayında 81 ile çıkacak, yıl sonuna kadarda 1000-1500 noktaya ulaşması hedefleniyor dediği proje de bu. Bu proje zaten sahada güvenliği kanıtlanmış bütün devlet kurumları tarafındanve halkımız tarafından da kullanılmaya başlanmış olan bir proje.


KAD-SİS 2 YILDA BAŞARISINI KANITLADI

Kısacası bahsedilen sistem zaten yaklaşık 2 yıldır İstanbul Altın Rafinerisi tarafından sahada başarı ile uygulanıyor. Kullanılan bilgisayar yazılımından, entegrasyon sistemlerine kadar bütün detayları düşünülmüş, sahada test edilmiş ve başarısı kanıtlanmış bir sistem olan KAD-SİS’in bu yeni sistemde model olarak alınması yaptığımız çalışmaların ne kadar doğru olduğunun ve hükümetimizce de onaylandığının bir göstergesi.


ZATEN 60 İLDE 200 NOKTAYA SAHİBİZ

Tabii bu 10-12 yıllık süreçte İstanbul Altın Rafinerisi olarak önemli adımlar attık. Bunlardan biri de kuyumcuların yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması noktasında daha etkin rol alması gerektiğini vurguladık. Geliştirdiğimiz KAD-SİS de temeline kuyumcuları alan bir sistem. Şu anda 60 ilde 200’ün üzerinde kuyumcunun dahil olduğu bu sisteme başvurular özellikle son dönemlerde oldukça yoğunlaştı. Çok yakın zamanda sistemimize kattığımız bir yenilik de sistemin mesai saatleri dışında ve Pazar dahil hafta sonlarında dahi işlem yapabiliyor olması. Bu halkımıza sunulan önemli bir kolaylık. Diğer yandan AVM’ler ve buralarda yer alan kuyumcular için de büyük bir fırsat.


DEVLET TARAFINDAN TANITIMI YAPILACAK

2 yıldır uyguladığımız KAD-SİS’te bazı noktalarda desteğe ihtiyaç vardı. Hükümetimizin kamu spotları ile tanıtıma katkı sağlamasını bekliyorduk. Bugünkü toplantıda Sayın Bakanımız bunu da açıkladı. Kaldı ki Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da önderliğinde hedeflenen noktaya ulaşılacağına inanıyoruz.


ÖZEL BANKALAR DA ÖNEMLİ

Biz bu sistemi 2 yıldır kamu bankaları ile uyguluyoruz. Özel bankaların da sisteme dahil edilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Şu anda bu projede devlet bakanlarının isimlerini gördük. Hemen gerekli temaslara geçtik ve bugün Özel Bankaların da sisteme katılmasının önünün açıldığını müjdelemek istiyoruz. Görüşmeler ve çalışmalara derhal başlandı. Çünkü tüm Türkiye sathına yayıldığı zaman, her ne kadar sayısal olarak devlet bankaları çok ciddi bir yüzdeyi kaplasa da bazı noktalarda halkımızın tercihinde özel bankalarımız da ağırlık kazanabiliyor.


FİZİKİ ALTIN TESLİMİ HALKIMIZIN BİR NUMARALI GÜNDEMİ


12 yıldır yapılan çalışmalarda elde ettiğimiz geri bildirimler ve yaptığımız piyasa araştırmaları gösterdi ki, halkımızın altın tasarruflarını yastık altında tutmasının bankaya getirmemesinin en önemli nedeni altınını altın olarak korumak istemesi. Yani bankadan 3 gramda 50 gramda çekmek istese banka kendisine TL vermek istediğinde bu hem maddi kayba neden oluyor hem de vatandaşın gözünde altınını altın olarak koruyamadığı imajını veriyor. Bu konuya da KAD-SİS ile çözüm getirdik. Aynı altınını bankaya koyarken geçtiği güvenlikli, kayıtlı dışardan müdahaleye fırsat vermeyen sistem aracılığı ile ADN’lerden ( Altın Değerleme Noktaları) fiziki altın teslim almasının yolu çalışıldı. Arka plan çalışmaları devam eden uygulama çok kısa zaman için sahada uygulanır olacak, bu vesile ile bunu da halkımıza müjdelemiş oluyoruz.


SİSTEMİN MİMARIYIZ

Sistemde bankalar kadar biz de kilit role sahibiz. İstanbul Altın Rafinerisi olarak yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılmasının mimarı bir firmayız. Yine aynı şekilde Sayın Bakanımızın detaylarını açıkladığı yeni modeli de 2 yıldır sahada uygulayan tek firmayız. Bu anlamda çok önemli bir know how’a sahibiz. Ve İstanbul Altın Rafinerisi olarak halkın karşısında, bankaların karşısında, devletin karşısında mükemmel çalışan bu sistemin arkasındaki güç olarak güveni temin ediyoruz. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlayan projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page