top of page

KUYUMCULUK.ORG

İstanbul Kuyumcular Odası ve Altın Dünyası işbirliği ile geliştirilen Kuyumculuk.Org projesi ile sektördeki alıcı ve satıcılar online platformda ticaret imkanı bulacaklar. Sistem küçük atölyeler için ücretsiz!


Türkiye’nin dört bir yanındaki perakende mağazalar, sistem üzerinden üretici ve toptancıların on binlerce model ürününü profesyonel 2 açıdan resimleri, model üzerinde çekilmiş resimleri ve 360 videoları ile görüntüleyebiliyor. Sistemde ayrıca her firmayı profesyonel bir şekilde anlatan tanıtım videoları da yer alacak.


İstanbul Kuyumcular Odası yönetimi seçim öncesinde sözünü verdiği projeleri birer birer hayata getirmeye devam ediyor. Altın Dünyası iş birliği ile hayata geçirilen Kuyumculuk.Org projesi ile kuyumculuk sektöründe toptan ticaret online platforma taşınıyor. Sitemde üretici firmaların on binlerce ürünü 2 açıdan resimleri, model üzerinde çekilmiş resimleri ve 360 videoları ile yayınlanıyor. Her üreticinin detaylı bilgileri de sistemde bulunuyor. Sistemi ziyaret eden perakendeci kuyumcular altın takı, pırlantalı mücevher, montür, değerli taş gibi kategorilerdeki on binlerce ürünü ve bu kategorilerde faaliyet gösteren firmaları görüntüleyebiliyor. Bir ürünü almak isteyen ya da üretici ile tanışmak isteyen perakendeci doğrudan üretici ile iletişim kurabiliyor.

Bu projenin yalnızca pandemi döneminde değil pandemi sonrasındaki dönemde de kuyumculuk sektörü için çok faydalı olacağını belirten İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık proje ile ilgili şunları söyledi;

Sektör ticaretinin gelişmesine katkı sağlıyoruz

‘’Bundan yaklaşık 15 sene önce İstanbul Kuyumcular Odası ve Altın Dünyası arasında imzalanmış bir protokol, internet teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte ancak günümüzde, yönetimimiz vizyonuyla hayata geçirildi. Boğaziçi Üniversitesi’nden alınan değerlendirme raporu temelinde uygulandı. Bu proje sektörümüze pek çok farklı açılardan fayda sağlayacak. Perakende kuyumcular başta İstanbul olmak üzere K.Maraş, Adana, İzmir, Trabzon, Urfa gibi üretim merkezlerindeki üreticilerimizin ürünlerine ulaşabilecekler. Sistemde her üretici ile ilgili detaylı bilgiler yer alıyor. Örneğin bir perakendeci bilgisayarı ya da cep telefonu ile sisteme girerek montür ya da bilezik üreticilerine ulaşabilecek ve on binlerce model ürünü detaylı resimleri ve videoları ile görüntüleyebilecek. Ürünü beğendiyse doğrudan üretici ile iletişime geçecek. Biz bu noktaya kadar hizmet sunuyoruz. Sonrasındaki süreç firmaların kendileri arasında gelişiyor. Biz pazaryerini oluşturuyoruz.


Türkiye’deki tüm kuyumcu oda ve dernek üyelerinin içinde olacağı KUYUMCULUK.ORG projesi ile yalnızca İstanbul değil, ülke çapında üreticiler ile perakendeciler arasındaki iletişimi güçlendirerek sektör ticaretinin gelişmesi hedefleniyor.


Sistemde ilk etapta altın takı, pırlantalı mücevher, montür, değerli taş, gümüş takı ve alyans kategorileri yer alıyor. İlerleyen dönemde yarı mamül, makine ekipman gibi kategoriler de yer alacak. Sektörümüz adına faydalı olabilecek her projeyi desteklemeye devam edeceğiz.


15 yılı aşkın bir süredir bu proje üzerinde çalıştıklarını belirten Kuyumculuk.Org Proje Koordinatörü ve Altın Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Çelen, projenin hayata geçirilmesi süreçleriyle ilgili şunları aktardı;

‘’Anadolu’daki kuyumcuları cadde cadde ziyaret ettiğim yıllarda olgunlaşmış bir fikir Kuyumculuk.Org. Tüm sektördeki üretici ve perakendeci firmaları tek bir çatı altında toplama fikrini bundan 15 sene önce Altınpazarı. Com adı altında hayata geçirmiştik. O dönemdeki imkanlarla Şeref Han’daki stüdyomuzda onlarca atölyenin binlerce ürününü fotoğraflayarak sisteme girmiştik. Anadolu’daki perakendecilerle İstanbul’daki üreticiler arasında bir iletişim köprüsü kurmuştuk. Ancak özellikle Anadolu’daki mağazalarda internet kullanımının son derece kısıtlı olması sebebiyle projenin basılı formatını ön plana çıkarmış ve ‘’Altın Dünyası Kuyumculuk Sektör Rehberi’’ adı altında günümüze kadar büyütmüştük. İnternet kullanıcı sayısının ve hızının artması ile birlikte geçtiğimiz yıl projeyi raftan çıkarmaya karar verdik.

İstanbul Kuyumcular Odası ile bu projenin protokolünü 15 sene önce imzalamıştık. Geçtiğimiz sene de bu protokolü güncellemiştik ki pandemi süreci araya girdi. Mücevher İhracatçıları Birliği’nin TurkishJewellery.Org projesi ile sistemin ihracat ayağını hayata geçirdik. Bu süreç devam ederken Kuyumculuk.Org çalışmalarına da devam ettik. Günümüze geldiğimizde her 2 sistemi de birbiri ile entegre çalışabilir bir hale getirdik. Örneğin; eğer bir ihracatçı iç pazara yönelik olarak da çalışıyorsa ya da çalışmak isterse ve Mücevher İhracatçıları Birliği de onaylarsa ürünlerini Kuyumculuk.Org’a aktarabiliyoruz. Tabi tersi durum da geçerli.


5 kişiden az kişi çalıştıran küçük atölyeler Kuyumculuk. Org için üyelik ücreti ödemeyecek. Bu şekilde kendisini ve ürünlerini geniş kitlelere tanıtmakta sıkıntı yaşayan küçük ölçekli atölyelerimiz, esnaflarımız ve sanatkarlarımızı destekleyeceğiz.

Mustafa ATAYIK

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı

Her üretici kendi ürünlerini yükleyebilecek Sistemde her üretici üye kendi kullanıcı adı ve şifresiyle sisteme girerek ürünlerini yükleyebilecek, firmasıyla ilgili her türlü bilgiyi güncelleyebilecek. Her firma B2B e-ticaret mantığıyla ürünlerini listeleyebileceği gibi aynı zamanda pdf formatta digital kataloglar da sistemde yer alacak.

Her firmaya özel profesyonel tanıtım filmi Sistemin içerik zenginliği ve kalitesi çok önemli. Bu yüzden sisteme giren her firmaya tanıtım videoları çekiyoruz. Bu konuda Dünya Mücevher Konseyi Üyesi ve mücevher danışmanı Aylin Gözen ile iş birliği yapıyoruz. Bu profesyonel videolar sayesinde firmalar kendilerini en profesyonel şekilde ifade etme imkanı buluyorlar.

Ticaret kolaylaşacak Aktif pazarlamaya çıktığımız dönemde serviste çok problem yaşardık. Ürün çeşidinin finansal maliyeti bir yana, ulaşım ve konaklama gibi giderler de önemli maliyet kalemleriydi. Bazen yüzlerce kilometrelerce yol yapıp ulaştığımız mağazalarda, müşterimiz serviste olduğu için onun servisinin bitmesini bekler, kısıtlı zaman ve mekanda ürünlerimizi olabildiğince hızlı sunmaya çalışırdık. Tabi o da yeni perakendeci müşteri gelmezse. Yani mağazacı çantalara bakabildiği ölçüde yeni modellere hakim olabiliyordu. Ama artık akşam evindeyken ya da tatildeyken bile istediği her an değil çalıştığı atölyelerin, adını bile duymadığı firmaların ürünlerini görme ve hatta sipariş verme şansına sahip olacak. Bu yeni sistemde ‘’çantacılar’’ için de önemli fırsatlar bulunuyor.

Proje üyeliği ücretsiz Kuyumculuk.Org’a yalnızca kuyumculuk sektörü mensupları üye olabilecek. Perakende kuyumcular sisteme üyelik için ödeme yapmayacaklar.

Entegrasyon sistemleri geliştirildi Kuyumculuk.Org projesinin yazılım altyapısı, Altınbaş, Zen Pırlanta gibi başarılı projelere imza atan Crealive tarafından gerçekleştirildi. 15 yılı aşkın süredir yalnızca butik ve yüksek bütçeli e-ticaret projelerine imza atan Crealive, Kuyumculuk.Org projesine paralel olarak üreticilere ve perakendecilere ayrı B2B ve B2C e-ticaret paketleri geliştirdi. Artık firmalar Crealive kalitesine 600 USD gibi giriş rakamlarıyla ulaşabilecekler. Burada şu nokta önemli; eğer bir üretici B2B toptan e-ticaret sitesi yaptırırısa, dilerse kendi sitesine girdiği ürünlerini iç Pazar için Kuyumculuk.Org, ihraç pazarları için ise TurkishJewellery.Org sitelerine de aktarabilecek.


Sistemde her firmaya özel sayfa hazırlanıyor. Bu sayfada firma tanıtım videosu, yetkili kişiler iletişim bilgileri, faaliyet alanı, tanıtım yazısı, katıldığı fuarlar, zoom ve whatsapp bağlantıları gibi her türlü detay yer alıyor.Perakendeciler de kendi sitelerine binlerce ürünü saniyeler içinde aktarabilecekler

Eğer bir perakendeci Crealive’in B2C e-ticaret paketi kullanırsa, üreticisinin iznini almak şartıyla, kuyumculuk.Org’de yayınlanan ürünleri de kendi sitesine aktarabilecek. Böylece perakendeci binlerce dolar fotoğraflama ücreti ödemeden küçük bir maliyetle oldukça zengin içerikte ve profesyonel bir e-ticaret sitesine sahip olabilecek Ayrıca üretici de, ürünlerini atan firmanın internet mağazasında da ürünleriyle yer almış olacak.

Whatsapp ile paylaşılabilir dijital kataloglar Sistemde ayrıca özellikle toptancıların daha rahat sipariş yazabileceği formatta pdf kataloglar da yer alıyor. Bu kataloglarda yine ürün görsellerinin yanısıra ürün videosunu ve ürünün detaylarını görüntülemek mümkün oluyor. Kataloglar indirilebiliyorhatta whataspp ile dahi paylaşılabiliyor.

J-Box entegrasonu Kuyumculuk.Org, aynı zamanda Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından geliştirilen mücevher sunum kutusu J-BOX ile de entegre çalışıyor. Mücevher İhracatçıları Birliği’nden J-Box satın alan firmalar sanal ortamda müşterileri ile karşılıklı görüşerek ürünlerini sunabilecekler.


Zoom ile canlı görüşme Sistem aynı zamanda Zoom görüşmelerini de mümkün kılıyor. Üretici ile perakendeci Zoom üzerinden canlı görüşme yapabilir, tanışabilir ve ticaretini geliştirebilir.

Doğrudan satış yapılmıyor Kuyumculuk.Org’de doğrudan satış yapılmıyor. Zaten ürünün satıcısı ile ilgili her türlü iletişim bilgisi sistemde bulunuyor. Eğer bir ürünü beğendiyseniz doğrudan üretici ya da toptancıyı arayarak sipariş verebilir ya da uzun süreli ticari ilişki kurabilirsiniz. Biz satış ve tahsilat süreçlerinde yer almıyoruz. Her firmanın çalışma sistemi ve uyguladığı fiyat politikası farklıdır. Yalnızca bir pazar yerini yönetiyoruz. Sektörün ihtiyaçlarına uygun bir sistem geliştirdik.

Değerli taş kategorisi de ekleniyor Türkiye’de iç pazardaki ticaret hacminin çok önemli bir bölümü altın kategorisinde elde ediliyor. Ancak bununla birlikte pırlantalı mücevher kategorisi de gelişiyor. Sistemde sektörün önde gelen montür firmalarının modelleri yer alıyor. Kısa süre sonra Değerli taş bölümü de aktif hale gelecek. Bu kategorinin yazılım çalışmaları da tamamlanmak üzere. Kısa bir süre sonra sektördeki değerli taş firmalarının binlerce taşını da sistem üzerinde görüntüleyebilecek ve firma ile iletişime geçebileceksiniz.

Komentarze


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page