top of page

TÜRKİYE’NİN İLK PIRLANTALI MÜCEVHER MARKASINDAN FRANCHISING FIRSATLARIStorks Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan GÜNER


Türkiye kuyumculuk ve mücevherat sektörünün ilk pırlantalı mücevher markası olan Storks mağazalaşma çalışmalarına hız verdi. Değişen tüketici profiline göre yeniden yapılanma çalışmalarını tamamlayan Storks franchising konusunda önemli fırsatlar sunuyor.


Türkiye’nin ilk pırlantalı mücevher markası olan Storks mağazalaşma alanındaki çalışmalarına hız verdi. Mücevher satın alan müşteri kitlesinin yakından tanıdığı Storks, tüketici profilinde yaşanan değişim ve gelişim sonrasında hedef kitlesini yeniden tanımlayarak, bu hedef kitleye yönelik koleksiyolnar, fiyatlama politikası, hizmetler ve iletişim stratejisi belirledi. Mağazacılık alanındaki yeniden yapılanma çalışmalarını tamamladıklarını belirten Ayhan Güner Storks mağazacılık sistemi ve sektör mensuplarına sundukları fırsatlarla ilgili şunları söyledi;

Storks markası ile franchising fırsatı sunuyoruz

Storks Türkiye’nin ilk mücevher markası. 1971 yılında marka yolculuğuna başlayan Storks müşterileri ile duygusal bağ kurmuş, mücevher satın alan müştri kitlesindeki kadınların çok iyi bildikleri, ilk mücevher reklamları yapan prestijli bir marka. Bu markamız ile franchising sistemi ile büyüyeceğiz. Hali hazırda 32 mağaza ile faaliyet gösteriyoruz. Türkiye’nin dört bir yanındaki iş ortaklarımıza franchising fırsatı sunuyoruz. Kısa süre içinde İzmir İstinyePark ve Rize SheMall AVMmağazalarımızı açıyoruz. Ayrıca İstanbul İstinye Park’ta yeni yerindeki mağazamız da hizmet vermeye başlıyor.

İş ortağı seçim sürecinde titiz davranıyoruz


Agresif olmayan, ayakları yere basan bir büyüme programı uyguluyoruz. Bu süreçte iş ortağı seçimi sürecinde titiz davranıyoruz. Uzun süreli, karşılıklı kazan-kazan prensibi çerçevesinde iş ortakları ile yola çıkmayı hedefliyoruz. Bu yüzden bize gelen talepleri doğru bir şekilde değerlendiriyoruz.


Sermaye gücü tek etken değil


İş ortağı seçimi sürecinde Storks marka değerlerinin, vizyon ve misyon kavramlarının benimsenmiş olması bizim için en önemli faktörler. Kurum kimliğinin ve Storks hizmet standartlarının nihai tüketicilere sunulmasına dikkat ediyoruz. Franchising başvurusunda bulunan firmanın sermaye gücü gibi faktörler değerlendirme kriterlerimizde sonradan geliyor.

Alışveriş merkezleri ve önemli caddelerde büyümeyi hedefliyoruz

Zincir mağazacılık ve organize perakendecilikte alışveriş merkezleri son derece önemli. Ancak bu konuda oldukça kontrollü davranıyoruz. Yeni alışveriş merkezi projeleri ile ilgili bize gelen tekliflerde ön fizibilite çalışmalarımızı titizlikle yapıyoruz. Her alışveriş merkezinde değil, yalnızca doğru alışveriş merkezlerinde yer alacağız. İş ortaklarımızı bir maceraya sürüklemek istemiyoruz. Bununla birlikte ülkemizde doğru lokasyonlardaki cadde mağazacılığının da önemli olduğunu düşünüyoruz. Doğru caddelerde de yer alacağız.


Türkiye'deki kadınların taleplerine göre koleksiyonlarımızı daha da zenginleştirdik. Bu da mağazalarımızın satışlarına olumlu yansıyor.


50 ile 75 metrekare mağaza büyüklüğü tercih ediyoruz.

Lokasyon ve müşteri profiline göre mağaza büyüklük talebimiz değişebiliyor. AVM ve caddelerde 50 metrekare mağaza büyüklüklerini talep ediyoruz. Yaptığımız araştırmalarda ve deneyimlerimiz ışığında özellikle 75 metrekare üzerindeki mağazalarda kira ve stok giderlerinin karılığa olumsuz yansıdığını gördük. Benzer şekilde 50 metrekare altındaki mağazalarda da mücevher servis kalitesinin düştüğü ortada. Bu yüzden 50 – 75 metrekare mağaza büyüklüklerinin doğru olacağı kanaatindeyiz.


Son derece geniş tasarım yelpazesine sahibiz. Türkiye’deki kadınların taleplerine göre koleksiyonlarımızı daha da zenginleştirdik. Bu da mağazalarımızın satışlarına olumlu yansıyor.


İç pazara uygun ürün koleksiyonlar

On Mücevherat olarak uzun yıllardır dünyanın dört bir yanındaki kadınlara mücevher satıyoruz. Bu yüzden son derece geniş tasarım yelpazesine sahibiz. Türkiye’deki kadınların taleplerine göre koleksiyonlarımızı daha da zenginleştirdik. Bu da mağazalarımızın satışlarına olumlu yansıyor.

Mağazalarımızı laboratuvar olarak görüyoruz

Halen 25 adet mağaza ile faaliyet gösteriyoruz. Mağazalarımızda her gün çok sayıda müşteri deneyimi yaşıyor ve müşteri taleplerini yakından takip edebiliyoruz. Ürün çeşidinden hizmet standartlarına kadar her çalışmamızı, denenmiş, başarısı kanıtlanmış bir şekilde kurgulayabiliyoruz.

Altın kategorisinde belirli koşullarda serbestlik tanıyoruz

Storks olarak altın kategorisinde üretim gerçekleştirmiyor ve hazır stok bulundurmuyoruz. Ancak lokasyondaki müşteri talepleri çerçevesinde altın stoğunun bulundurulması konusunda da iş ortaklarımıza belli şartlar çerçevesinde izin veriyoruz. Vitrinde tel bilezik sergilenmesine karşıyız. Storks mağazalarında fantezi ürün grubu olmak koşuluyla altın grubu satılabilir. Bu konuda da ayar kontrol ve alt marka displaylerinin kullanılması konularında standartlar belirledik.

Mağaza metrekare dekorasyon maliyeti 800 USD düzeyinde

Storks mağazacılık dekorasyon konseptimizi revize ettik. Yeni mağaza projelerimizdeki dekorasyon maliyetti ortalama 800 USD/m2 düzeyinde.

Shop in Shop (Dükkan içinde Dükkan) sistemi

Storks mağazası için doğru olmayan kolasyonlarda, Storks mağazası yerine satış noktası fırsatı sunuyoruz. Özel Storks standları ya da Shop in Shop (Dükkan içinde Dükkan) uygulamalarımız ile de arzu eden mağazalar belirli şartlar çerçevesinde Storks ayrıcalığını yaşayabilirler.

Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN